Wydarzenia

Wicemistrzostwo Polski juniorów dla Śląska!

2019-05-27 11:00:00
Po 40 latach WKS wraca na podium najlepszych juniorskich drużyn w kraju! Podopieczni trenera Pietraszewskiego pokonali 3:1 Ruch Chorzów i na kolejkę przed końcem CLJ zapewnili sobie srebrne medale.
Ryszard Tarasiewicz, Waldemar Prusik, Mirosław Pękala... to nazwiska znane chyba każdemu kibicowi Śląska Wrocław. Między innymi właśnie ci piłkarze zdobyli dla WKS-u mistrzostwo Polski juniorów w 1979 roku. Trzeba było czekać długie 40 lat, by młodzi wrocławscy piłkarze zbliżyli się do tego osiągnięcia. W tym sezonie w końcu się jednak udało! Zespół trenera Ryszarda Pietraszewskiego w świetnym stylu wywalczył srebro, ustępując jedynie rewelacyjnie radzącej sobie przez cały sezon Koronie Kielce.
 
Już w poprzednim sezonie Akademia Śląska Wrocław wyraźnie zaznaczyła swoją mocną pozycję na mapie młodzieżowego futbolu w naszym kraju. Zarówno juniorzy starsi, jak i juniorzy młodsi, dotarli do półfinałów mistrzostw Polski. W tym sezonie Centralna Liga Juniorów przeszła sporą reformę - połączono grupę wschodnią i zachodnią w jedną, ogólnopolską oraz ograniczono liczbę zawodników 19-letnich. W każdej drużynie mogło grać tylko czterech piłkarzy urodzonych w 2000 roku. Resztą stanowili gracze z 2001 roku i młodsi. - Liga dla wszystkich była swego rodzaju nowością. Uważam jednak, że dobrze się stało, iż została połączona. Poziom się podwyższył, w każdy mecz trzeba było włożyć maksimum wysiłku. Rywalizowali ze sobą naprawdę najlepsi z najlepszych. To pomaga, by przygotować zawodników do seniorskiej kariery - mówi Ryszard Pietraszewski, trener zespołu Śląska.

 
Wrocławianie nie zaczęli sezonu oszołamiająco. Dobre mecze przeplatali słabymi, a przede wszystkim - co było sporą bolączką w pierwszej fazie rozgrywek - tracili dużo goli. Dość powiedzieć, że tylko w pierwszych ośmiu kolejkach notowali takie wyniki jak wygrane 5:1 czy 5:4, ale też porażki 2:6 czy 0:4. Z czasem forma WKS-u się ustabilizowała, Trójkolorowi zaliczyli nawet serię siedmiu zwycięstw z rzędu i stało się jasne, że będą bić się o najwyższe lokaty. - W futbolu juniorskim oczywiście najważniejsze jest, by rozwijać zawodników i przygotowywać ich do gry w dorosłej piłce. Ja jednak zawsze chce grać o zwycięstwo, o wysokie pozycje. Akademia Śląska to nie jest mały klub. Mamy uznaną markę i musimy dbać, by nasze drużyny zawsze były w czołówce krajowej - komentuje trener Pietraszewski. To udało się doskonale, ponieważ w tyle zostały tak klasowe akademie jak Lech Poznań, Pogoń Szczecin czy Legia Warszawa. Brązowe medale powędrują z kolei do Zagłębia Lubin. - Mamy dwa silne ośrodki na Dolnym Śląska. Jest spora rywalizacja w regionie i na pewno w skali kraju nasze województwo nie ma się czego wstydzić. Wręcz przeciwnie - dodaje szkoleniowiec nowych wicemistrzów Polski.
 
W bieżącym sezonie (do rozegrania została jeszcze jedna kolejka, zaplanowana na pierwszy weekend czerwca) Śląsk dał się poznać jako drużyna bezkompromisowa. Przez wszystkie 29 kolejek wrocławianie tylko raz - w 3. serii spotkań - dzielili się punktami! Z czego może to wynikać? - Nie kalkulowaliśmy. Graliśmy zawsze o wygraną, stawialiśmy na wysoki pressing, dużą liczbę stwarzanych sytuacji. Na początku sprawiało nam to trochę problemów, traciliśmy wiele bramek, ale poprawiliśmy to i efekty były coraz lepsze. Taki styl preferuje cała nasza akademia. W przekroju całego sezonu to przynosi dobre rezultaty. Oczywiście, przytrafią się słabsze mecze, ale taki styl jest lepszy dla zawodników i ich rozwoju - wyjaśnia Ryszard Pietraszewski. Przed ostatnią serią gier to właśnie WKS ma najwięcej strzelonych goli w całej lidze (76).

 
Kibiców Trójkolorowych może więc cieszyć wynik, ale i styl gry juniorskiej drużyny. Nie ma również mowy o samozadowoleniu czy odpuszczaniu, czego najlepszym dowodem są słowa trenera na temat jednego z wiosennych meczów, wygranego z Elaną Toruń 5:0. "Uważam, ze zagraliśmy słabo. Gra nie funkcjonowała w sposób zorganizowany. Wygraliśmy bardziej indywidualnościami". I choć należy pochwalić Śląsk jako całą drużynę, nie sposób nie wymienić chociażby czterech najlepszych strzelców: Samiec-Talar, Paluszek, Boruń i Kotowicz zdobyli w sumie aż 41 bramek. A niekiedy, ze względu na "transfery" do drużyny rezerw lub I zespołu, nie uczestniczyli w meczach CLJ. - To nie jest dla nas problem. Taki jest nasz cel, by pchać zawodników jak najwyżej, by byli przygotowani do seniorskiej gry - mówi trener.
 
Na ile wicemistrzowie Polski ze Śląska przebiją się w seniorskiej piłce okaże się na przestrzeni kilku najbliższych lat. Wierzmy, że również w dorosłej karierze będą potrafili nawiązać do poziomu reprezentowanego przez wspomnianych na początku Tarasiewicza czy Prusika. Dzisiejszym sukcesem pokazali jednak kierunek, w którym zmierza Akademia Piłkarska Śląska Wrocław pod wodzą Tadeusza Pawłowskiego. Jesteśmy pewni, że to nie było jej ostatnie słowo!


Srebrne medale wrocławscy juniorzy zapewnili sobie wyjazdową wygraną 3:1 z Ruchem Chorzów w 29. kolejce. Goście już w pierwszej połowie wyszli na dwubramkowe prowadzenie, ale Niebiescy strzelili gola "do szatni" i złapali kontakt z WKS-em. Po zmianie stron faworyt pokazał jednak swoją siłę i nie tylko utrzymał prowadzenie, ale nawet je powiększył, pieczętując tytuł wicemistrzowski. Złote medale trafią do rewelacyjnej Korony Kielce. Scyzoryki przed ostatnią kolejką mają aż piętnaście punktów przewagi nad drugą drużyną tabeli.
 
Zakończenie sezonu CLJ U18 w następny weekend. Śląsk przy Oporowskiej zmierzy się z Arką Gdynia. Spotkanie w sobotę, 1 czerwca, o godz. 12. Wstęp wolny! Serdecznie zapraszamy do dopingu i podziękowania naszym młodym piłkarzom za świetny sezon. Do zobaczenia!

Ruch Chorzów - Śląsk Wrocław 1:3 (1:2)
Bramki:
0:1 - Szpakowski 30'
0:2 - Paluszek 37'
1:2 - Iwanek 45'
1:3 - Głowieńkowski 62'

Śląsk: Frasik - Chmulak, Łączkowski, Jarzębowski, Paluszek, Wypart (87. Łokietek), Mamis, Szpakowski, Stupieńko (75. Wacławek), Ostrowski, Głowieńkowski

Oni zdobyli wicemistrzostwo Polski juniorów:

Skład: Dawid Bąk, Damian Błoński, Bartosz Boruń, Karol Chmulak, Paweł Fediuk, Bartłomiej Frasik, Kacper Głowieńkowski, Daniel Golus, Sebastian Jasiński, Jakub Jarzębowski, Gracjan Korytkowski, Nikolas Korzeniecki, Grzegorz Kotowicz, Oliwier Łączkowski, Michał Łokietek, Konrad Maciak, Tomasz Mamis, Miłosz Matuszewski, Michał Mocarski, Mateusz Mojka, Dawid Musiał, Karol Osiecki, Patryk Ostrowski, Aleksander Paluszek, Cyprian Poniedziałek, Oliwier Poważny, Piotr Samiec-Talar, Dominik Stupieńko, Tomasz Skrzypek, Marcin Szpakowski, Patryk Szymański, Miłosz Tysiak, Bruno Wacławek, Bartosz Waśkiewicz, Oliwier Wypart, Piotr Zabielski

Sztab: Ryszard Pietraszewski, Krystian Rubajczyk, Mariusz Miętkiewicz, Tomasz Hryńczuk, Mateusz Bystryk, Szymon Mikołajczak
Autor: Jędrzej Rybak, Fot. Krystyna Pączkowska

Zobacz również