Wydarzenia

Wszystko jest możliwe

2020-07-27 13:30:00
Świadomość mentalna wśród młodych zawodników jest niezwykle ważna. W Akademii Śląska Wrocław jest zawodnik, który nie tylko taką świadomość posiada, ale nawet napisał o niej książkę! O swoim dziele ,,I’mpossible” oraz o wadze rozwoju osobistego w piłce nożnej opowiedział Michał Góral – zawodnik Akademii Śląska Wrocław.
Jak znalazłeś czas na napisanie książki?

Mam trochę obowiązków. Są dwa treningi dziennie, szkoła. Chodzę do liceum ogólnokształcącego, a nie do sportowego, więc jest też sporo nauki. Uważam, że jeśli się chce, to zawsze można ten czas znaleźć i tylko od nas zależy, czy damy radę. Samo pisanie książki sprawiało mi przyjemność. Zawsze, gdy była wolna chwila, to poświęcałem ją na pisanie książki. Wiedziałem też, że jest to mój cel, który chciałbym spełnić. 
 
Trochę czasu minęło od ukazania się książki. Jakie opinie słyszysz na jej temat? 

Różne, ale w większości są one pozytywne. Ktoś może się śmiać z tego, jak taki młody człowiek mógł napisać coś sensownego, ale Ci, którzy rzeczywiście przeczytali książkę, mieli dobre wrażenia. Wszyscy są pełni podziwu, że znalazłem czas na jej napisanie. Nie ma wielu negatywnych opinii, choć zawsze jakieś się zdarzą, ale byłem na to gotowy.
 
Tata i mama wspierali Cię w procesie tworzenia? 

Bardzo. To były najważniejsze postacie. Bez nich ta książka by się nie ukazała. Bez rodziców nie miałbym takiej silnej woli i takich przemyśleń. Wszystkie cechy charakteru które mam, zawdzięczam rodzicom, choć oczywiście trochę też sobie. Samo pisanie książki było w porządku, ale później trzeba było ją tez wydać, co było dosyć trudne. Nie był to łatwy proces. Trzeba było dogadać się z grafikiem, drukarnią. Wszystko trzeba było załatwiać, a w międzyczasie były też treningi i szkoła. Było to trudne, ale miałem wsparcie od mamy i taty i wszystko skończyło się pozytywnie. 
 
Co Tobie dało napisanie tej książki? 

Podczas pisania aktualizowałem swoje wartości. Muszę wiedzieć o czym piszę. Jeśli piszę o zarządzaniu czasem, to sam muszę umieć zarządzać swoim. Jeśli piszę o panowaniu nad swoimi emocjami i kontroli swoich myśli, to muszę to umieć robić, inaczej wyszedłbym na hipokrytę. Uważam, że dało mi to większą odpowiedzialność. Nauczyłem się wielu rzeczy w trakcie pisania tej książki, jak np. kontaktu z innymi ludźmi i jak załatwiać swoje sprawy. 
 
Poruszyłeś bardzo złożony temat. Ile czasu zajęło Ci skompletowanie materiałów? 

To nie jest książka teoretyczna, napisana z pomocą innych pozycji, tylko jest oparta na moich doświadczeniach i na historiach z mojego życia. Większość nastolatków może się z tym utożsamiać. Musiałem się rozwijać, żeby mieć pojęcie na ten temat, ale wszystko jest wzięte z mojego życia. 
 
Za wszystkimi młodymi ludźmi trudny okres związany z pandemią koronawirusa. Jak go zniosłeś?

Bardzo mi to pomogło. Gdy dowiedziałem się o kwarantannie, to pierwsze co pomyślałem, by jak najlepiej wykorzystać ten okres. Chciałem być jak najbardziej efektywny i zrobić jak najwięcej rzeczy. Zrobiłem listę wszystkich rzeczy, które są dla mnie istotne i które chcę zrealizować. Pracowałem bardzo dużo nad książką, sporo było tez treningów indywidualnych. 
 
Przed Tobą jeszcze matura, studia. Może planujesz kształcenie się w kierunku psychologii?

Myślałem o tym, ale nie jest to sprawa na teraz. Na pierwszym miejscu stawiam piłkę nożną, dopiero później jest psychologia i rozwój osobisty, choć nie wykluczam takiej opcji. 
 
Jak ważna Twoim zdaniem jest świadomość mentalna u młodego piłkarza?

Głowa w piłce nożnej to najważniejsza rzecz. Jeśli nie potrafisz panować nad sobą, kontrolować swoich emocji i odpowiednio reagować na negatywne opinie, to nie masz szans na przetrwanie. Bez posiadania takiej wiedzy, uważam, że trudno jest zaistnieć. Uważam, że dzięki temu jestem lepszy zawodnikiem, niż choćby trzy lata wcześniej. Zacząłem pracować o wiele ciężej i o wiele mądrzej. 
 
Rówieśnicy lub koledzy z zespołu pytają Cię o rady? Jak zareagowali na Twoją książkę?

Zdarza się, ale raczej nie dzieje się to bezpośrednio. W zespole panują przyjacielskie stosunki. Na początku były śmiechy, drwiące opinie. Mam wrażenie, że wszyscy w głębi ducha uważali, że tego nie zrobię. Teraz, po wydaniu tej książki, wśród kolegów panuje przede wszystkim ciekawość. 
 
Planujesz kolejne książki? 

Planuje jeszcze jedną książkę, ale nie chcę na razie mówić o czym ona będzie. Mogę zdradzić, że nie będzie ona związana z piłką nożną. 
 
Książkę autorstwa Michała Górala można nabyć TUTAJ.
Autor: Grzegorz Krawczyk, Fot. Krystyna Pączkowska

Zobacz również