Wydarzenia

1500 goli Śląska

2020-06-26 10:30:00
Mecz z Cracovią przyniósł wrocławianom nie tylko ważne trzy punkty, ale i pewien zacny jubileusz. Trzecia zdobyta w tym meczu bramka, Przemysława Płachety, była 1500. golem WKS-u w historii jego startów w Ekstraklasie.
Dwukrotni mistrzowie Polski z Wrocławia w najwyższej klasie rozgrywkowej pojawili się w 1964 roku. Wtedy to drużyna trenera Giergiela wprawiła w zachwyt swoich kibiców, po raz pierwszy zdobywając awans do wymarzonej ekstraklasy (wówczas nazywanej jeszcze I ligą). Premierową bramkę, pierwszą na najwyższym poziomie, zdobył Joachim Stachuła w meczu z Gwardią. Był 19 sierpnia 1964 roku.
 
Niemal dokładnie 20 lat później, za sprawą trafienia Kazimierza Mikołajewicza przeciwko Pogoni, wrocławska drużyna świętowała pierwsze 500 ekstraklasowych goli. Na przełamanie kolejnej bariery trzeba było czekać do 1 sierpnia 2009 roku. W pierwszym meczu sezonu WKS zmierzył się z Cracovią na stadionie przy ul. Oporowskiej. Wynik otworzył Sebastian Dudek, a na 2:0 podwyższył Krzysztof Wołczek, zapisując się w klubowych annałach. Trafienie obecnego trenera Akademii Piłkarskiej Śląska Wrocław było dokładnie 1000. w ekstraklasowych dziejach zielono-biało-czerwonych.Niespełna 11 lat później doczekaliśmy się kolejnego jubileuszu i znów stało się to w spotkaniu przeciwko krakowskim Pasom. Na Stadionie Wrocław gospodarze zwyciężyli 3:2. Trzecią tego dnia bramkę dla wygranych (podobnie jak pierwszą) zdobył Przemysław Płacheta, pieczętując ważne trzy punkty oraz strzelając gola numer 1500. na poziomie ekstraklasy dla Śląska.Świetny mecz z Cracovią i doskonała gra Płachety na długo zostanie w pamięci wrocławskich kibiców, a trzecie trafienie dla WKS-u już na zawsze zapisze się w historii klubu. Już teraz zaczynamy odliczanie do 2000. gola! Oby jak najszybciej, Trójkolorowi!
Autor: Jędrzej Rybak, Fot. Krystyna Pączkowska

Zobacz również