Wydarzenia

Co nas czeka w PKO Ekstraklasie?

2019-07-19 08:00:00
W nowym sezonie PKO Ekstraklasy nastąpi kilka znaczących zmian. Pokazujemy, na co powinni zwrócić uwagę kibice.
Przede wszystkim zmienił się sponsor tytularny rozgrywek, których oficjalna nazwa brzmi teraz: PKO Ekstraklasa. Głównym nadawcą, który pokaże wszystkie mecze sezonu pozostaje platforma NC+. W każdej kolejce, jedno spotkanie będzie również transmitowane na antenie TVP (w pierwszej kolejce będzie to wyjazdowy mecz Śląska Wrocław z Wisłą Kraków). PKO Ekstraklasy zabraknie na antenie Eurosportu, który jak do tej pory przeprowadzał transmisje w piątki i poniedziałki.

Zmianie ulegną godziny rozgrywania meczów. W piątki spotkania będą się odbywały o 18.00 i 20.30. W soboty mecze będą rozgrywane o 15.00, 17.30 i 20.00. W niedzielę kibice zobaczą dwa spotkania, o 15.00 i 17.30. Z kolei w poniedziałki rozegranych zostanie 15 meczów w sezonie, które będą rozpoczynać się o godz. 18.00. 
 
W ramach nowych przepisów kadra meczowa poszerzona będzie do 20 zawodników. Zniesiony zostanie natomiast przepis dotyczący limitu graczy spoza Unii Europejskiej. W poprzednim sezonie na boisku jednocześnie występować mogło dwóch takich piłkarzy, w nadchodzących rozgrywkach ograniczeń nie będzie w ogóle.

Bardzo istotną zmianę regulaminu stanowi zapis związany z grą młodzieżowców. W podstawowym składzie będzie musiał znajdować się przynajmniej jeden piłkarz z rocznika 1998 lub młodszy. W przypadku zmiany, w miejsce młodego zawodnika musi pojawić się inny piłkarz, który również spełnia wymienione kryteria. Jeśli żaden z obecnych na boisku zawodników nie będzie spełniał wymogów, klub zostanie ukarany. Jedynym sposobem na uniknięcie kary dyscyplinarnej będzie w takim przypadku gra w dziesiątkę. Na baczności będą musieli się mieć trenerzy oraz sztab szkoleniowy. Od teraz im również grozi ukaranie czerwoną kartką.

Zwiększy się liczba zespołów, które spadną z PKO Ekstraklasy. Po latach fukcjonowania systemu, w którym to dwa kluby żegnały się z ligą na koniec rozgrywek, w przyszłym roku, trzy drużyny zostaną zdegradowane do Fortuna 1. Ligi (i analogicznie trzy awansują). Automatyczny awans wywalczą dwa pierwsze zespoły, natomiast drużyny z miejsc 3-6 czeka play-off, którego zwycięzca zagra w PKO Ekstraklasie.


 
Autor: Grzegorz Krawczyk, Fot. Krystyna Pączkowska

Zobacz również