Wydarzenia

Dekada łamania barier

2018-10-28 14:00:00
28 października 2008 roku powstał Klub Kibiców Niepełnosprawnych Śląska Wrocław. Przed dekadę działalności KKN pokazał, że dla nich nie ma barier.
28 października 2008 roku - ta data na stałe zapisała się w historii kibiców wrocławskiego Śląska oraz w dziejach ruchu kibicowskiego osób niepełnosprawnych. Wtedy, w roku awansu WKS-u do ekstraklasy, powstał Klub Kibiców Niepełnosprawnych, na którego czele stanął - i stoi do dziś - Paweł Parus, wieloletni fan drużyny z Oporowskiej.
 
KKN początkowo działał przy Śląsku Wrocław, później założone zostało Stowarzyszenie, które ma osobowość prawną, zarząd, siedzibę, samochód... Rozwój klubu to również rozwój wielu ludzi, którzy często poświęcając wolny czas pomagali innym, wspierali WKS i udowadniali, że nie ma barier. Wiele z tych osób obecnych było na specjalnej Gali 10-lecia, zorganizowanej przez KKN w piątek, 26 października, na Stadionie Wrocław. Nie zabrakło podziękowań, wzruszających nagrań, okazji do wspomnień oraz snucia planów na przyszłość. Rzecz jasna obecna była silna delegacja Śląska Wrocław, z prezesem Marcinem Przychodnym, kierownik ds. organizacji i bezpieczeństwa Małgorzatą Korny oraz Mariuszem Pawelcem, piłkarzem i przyjacielem KKN-u. Wrocławski klub od początku wspiera działania KKN-u i może z dumą korzystać z ich niezwykłego dopingu. Prezes Przychodny podkreślał, że oprócz pamiątkowej patery, zespół przygotował jeszcze jeden prezent, którym miało być zwycięstwo w Legnicy. WKS triumfował 5:0, a kapitan zespołu, Piotr Celeban, zadedykował tą wygraną właśnie niepełnosprawnym fanom Trójkolorowych. Na naszej stronie internetowej można obejrzeć obszerną galerię zdjęć z gali 10-lecia: TUTAJ.

Dziesięć lat działalności KKN-u to wiele sukcesów, choć - jak podkreślają zaangażowane w klub osoby - największym zawsze jest po prostu aktywowanie ludzi z niepełnosprawnościami, zarażanie ich pasją kibicowania i Śląska. Wrocławskie stowarzyszenie stanowi przykład i wzór dla innych tego typu organizacji w całej Polsce. Wyznacza standardy i... bije rekordy. KKN dwukrotnie ustanawiał najlepszy wynik na świecie w liczbie niepełnosprawnych kibiców na meczu piłkarskim. Na razie zatrzymali się na liczbie 1074, którą osiągnęli w maju 2018 roku, podczas meczu WKS-u z Piastem Gliwice. Na każdy domowy mecz Trójkolorowych KKN regularnie rozdysponowuje około 200 biletów dla fanów niepełnosprawnych wraz z opiekunami.
 
Kibicowanie Śląskowi dla ludzi związanych z KKN-em nie kończy się jednak na meczach domowych. W dorobku mają już ponad 200 wyjazdów na spotkania WKS-u i nie tylko, ponieważ wspierają również m.in. reprezentację Polski. Poza tym zajmują się organizacją wielu innych aktywności dla osób z niepełnosprawnością. Codziennie udowadniają, że dla nich nie ma barier. 100 lat, KKN!


Autor: Jędrzej Rybak, Fot. Krystyna Pączkowska

Zobacz również