Wydarzenia

Dobry okres wrocławskiej młodzieży

2023-03-09 09:50:00
Kiedy okazało się, że w meczu z Cracovią nie zagra pauzujący za kartki Victor Garcia, pod dużym znakiem zapytania stanęła obsada pozycji lewego wahadłowego. Na półtorej godziny przed niedzielnym spotkaniem dowiedzieliśmy się, że hiszpańskiego zawodnika zastąpi Łukasz Bejger. Młodzieżowiec strzelił gola i zanotował bardzo dobry występ, czym potwierdził bardzo dobry okres dla nieco mniej doświadczonych piłkarzy Śląska Wrocław.
W 23. kolejce PKO BP Ekstraklasy wrocławski Śląsk znalazł się na wysokim 3. miejscu wśród zespołów, w których młodzieżowcy zanotowali najwięcej minut. Większy wpływ młodych piłkarzy na grę można było dostrzec jedynie w Zagłębiu Lubin i Piaście Gliwice, ale warto nadmienić, że drużyna trenera Vukovicia wyprzedziła Śląsk o.. 1 minutę.

W całym sezonie 2022/2023 młodzieżowcy Śląsk Wrocław rozegrali już 835 minut.
 
Bramka w meczu z Cracovią była dla Łukasza Bejgera drugim trafieniem w tym sezonie PKO BP Ekstraklasy. Pierwsze zanotował w październikowym starciu z Górnikiem Zabrze, w którym pojawił się w składzie po dłuższej przerwie. Bejgi do gola dorzucił dwie asysty i na stałe wskoczył do podstawowej jedenastki Śląska Wrocław. W okresie przygotowawczym 21-letni zawodnik potwierdził dobrą dyspozycję i w rundzie wiosennej nadal często jest jednym z pierwszych wyborów trenera Ivana Djurdjevicia.

 
Jednym z największych odkryć ostatnich tygodni w zespole wrocławskiego Śląska jest Adrian Bukowski. Kolejny młodzieżowiec zastąpił w składzie kontuzjowanego Petra Schwarza i błyskawicznie udowodnił, że pomimo niewielkiego doświadczenia jest w stanie z powodzeniem radzić sobie na boiskach PKO BP Ekstraklasy. Jeszcze pod koniec stycznia klub przedłużył z Adrianem kontrakt, który obecnie obowiązuje do czerwca 2026 roku.
 
– Klub we mnie wierzy, ja ufam klubowi i jestem szczęśliwy, że mój kontrakt jest przedłużony o trzy kolejne lata. To optymalna długość dla obu stron. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że w środku pola Śląska jest obecnie wielu dobrych zawodników, ale jestem pełen optymizmu i mobilizacji do ciężkiej pracy, która pozwoli mi zbierać coraz więcej występów – mówił wtedy Bukowski.

 
Jesienią 19-latek zaliczył 102 minuty na boiskach PKO BP Ekstraklasy. W czterech ostatnich meczach natomiast 335 minut.
 
Młodzieżowcem wciąż jest nowy nabytek Śląska Wrocław – Patryk Szwedzik. Były piłkarz GKS-u Katowice w starciu z Cracovią zadebiutował na boiskach PKO BP Ekstraklasy. Pomimo dość krótkiego występu, Szwedzik zebrał pozytywne recenzje, aktywizując ofensywne poczynania Śląska w ostatnich minutach spotkania. 
 
Wcześniej jednak Szwedzik wystąpił w rezerwach Śląska – w derbowym meczu z Zagłębiem II Lubin ustrzelił hat-tricka i doprowadził gospodarzy do ważnego zwycięstwa 4:3.

 
Częstymi wyborami trenera Ivana Djurdjevicia są także Karol Borys i Piotr Samiec-Talar, choć ta dwójka póki co zazwyczaj pełni rolę rezerwowych. Borys po raz kolejny został powołany do reprezentacji Polski do lat 17, w której jest jednym z liderów. Samiec-Talar to drugi – obok Bukowskiego – piłkarz z nowym kontraktem w Śląsku. 
 
–  Dla Piotra miniona runda była przełomowa. Widzę u niego zmianę w mentalności, w podejściu do gry, do treningu. Jest ciągle młodym zawodnikiem, uważam, że jego potencjał nie został jeszcze w pełni uwolniony. Liczymy na niego wiosną i w kolejnych rundach – wspominał wtedy Dariusz Sztylka, dyrektor sportowy Śląska.W kadrze pierwszego zespołu można znaleźć również między innymi Mateusza Stawnego czy Łukasza Gerstensteina.
Autor: Mateusz Lubański, Fot. Adriana Ficek

Zobacz również

Wiadomości Wrocław Pogoda Wrocław Rozkład jazdy MPK Wrocław