Wydarzenia

Dzień Wszystkich Świętych

2023-10-31 18:30:00
W tym szczególnym dniu wyjątkową pamięcią otaczamy wszystkich ludzi sportu, piłki nożnej i Śląska Wrocław z naszego regionu, którzy odeszli od nas w ciągu minionego roku.
3 listopada, w wieku zaledwie 27 lat, zmarł wychowanek Śląska Wrocław i były bramkarz naszego zespołu, Tomasz Zajączkowski. Występował w drużynach młodzieżowych Śląska, zespole ówczesnej Młodej Ekstraklasy, a także znalazł się w kadrze na obóz przygotowawczy przed sezonem 2012/2013 - tym w którym wrocławianie bronili tytułu Mistrza Polski.

Na początku roku, 19 stycznia, odszedł od nas Krzysztof Balawejder. Prezes MPK Wrocław, ale również członek rady nadzorczej naszego klubu, wielki kibic i przyjaciel WKS-u. Kochał Wrocław i wrocławski Śląsk. Miał 44 lata.

Olbrzymią stratę poniósł w tym roku cały polski blind football - 1 marca w wieku 29 lat zmarł Łukasz Byczkowski, kapitan drużyny WKS Śląsk Wrocław Blind Football, którą tworzył od samego początku istnienia, a wcześniej również przez wiele lat działał na rzecz rozwoju piłki nożnej dla osób niewidomych i słabowidzących w ramach UKS „Sprint” Wrocław. W maju 2019 roku sięgnął ze Śląskiem Wrocław po Puchar Polski, a parę miesięcy później w Bułgarii wywalczył Klubowe Mistrzostwo Świata. Przez wiele lat był również ważną postacią reprezentacji Polski. Łukasza na zawsze zapamiętamy jako wybitnego zawodnika, oddanego przyjaciela i wiernego kibica Śląska Wrocław.

Smutne wieści napłynęły w tym roku również ze środowiska wrocławskiej piłki ręcznej. 20 marca pożegnaliśmy Zbigniewa Supruna, wybitnego trenera "szczypiorniaka" i wychowawcę wielu pokoleń młodzieży. Przez ponad 40 lat związany był z wrocławską Szkołą Podstawową nr 74, która mieści się przy ulicy Kleczkowskiej. Pod jego okiem pierwsze kroki w piłce ręcznej stawiało wielu zawodników Śląska Wrocław, m.in. Rafał Gliński, Adam Świątek czy Daniel Grobelny.

W wieku 88 lat w Sydney zmarł Ryszard Krawiarz, były piłkarz m.in. Śląska Wrocław i Zagłębia Sosnowiec. Krawiarz był wychowankiem Konstalu Chorzów, a do Śląska Wrocław trafił pod koniec 1958 roku w ramach służby wojskowej. We Wrocławiu spędził dwa drugoligowe sezony 1959 i 1960, będąc podstawowym zawodnikiem drużyny. W 40 meczach w barwach Wojskowych zdobył 21 bramek. W marcu 1961 zadebiutował w ekstraklasie w Zagłębiu Sosnowiec. W barwach tego klubu zdobył m.in. w 1962 i 1963 Puchar Polski oraz wicemistrzostwo Polski w 1964. W połowie 1965 r. na stałe wyjechał do Australii, gdzie przez kilka lat grał w Polonii Sydney.

26 lipca we Wrocławiu zmarł Andrzej Kirsza, były bramkarz drużyny Śląska. Rodowity wrocławianin trafił do Śląska latem 1985 roku. W drugiej połowie lat 80. o miejsce w bramce WKS-u rywalizował z Januszem Jedynakiem. Z naszym klubem zdobył w 1987 roku Puchar Polski. W barwach Wojskowych wystąpił w 73 spotkaniach w tym w 63 w ekstraklasie. Na początku lat 90. pełnił obowiązki kierownika pierwszej drużyny Śląska. Miał 66 lat.

Były piłkarz i wieloletni pracownik Śląska Wrocław, Antoni Jawny, zmarł 2 września. Był wychowankiem Odry Opole, a od jesieni 1967 roku zawodnikiem rezerw Śląska. W maju 1969 zaliczył występ w ekstraklasie. W pierwszej drużynie częściej występował po spadku Wojskowych do II ligi. W ekipie Władysława Żmudy był zawodnikiem do specjalnych zadań. W 1972 doznał ciężkiej kontuzji, jednak miał jeszcze udział w awansie WKS-u do ekstraklasy wiosną 1973. Po zakończeniu kariery pozostał w klubie. Do pierwszej dekady XXI wieku był kierownikiem technicznym sekcji piłkarskiej odpowiedzialnym za sprzęt. Później pracował jeszcze w wojskowym Śląsku. Ojciec Piotra wieloletniego zawodnika, kapitana i trenera Śląska. Miał 79 lat.

Nie zapominamy również o innych zmarłych, którzy pracowali na rzecz piłki nożnej i sportu w naszym mieście i regionie oraz tych, którzy przez lata nosili Śląsk w sercu. Wierzymy, że nadal kibicują wrocławskiej drużynie.
 
Niech spoczywają w pokoju. Cześć ich pamięci!
Autor: Jędrzej Rybak

Zobacz również

Wiadomości Wrocław Pogoda Wrocław Rozkład jazdy MPK Wrocław