Wydarzenia

III liga: Analiza przed ostatnią kolejką

2017-06-17 13:30:00
Lechia Dzierżoniów, Śląsk II Wrocław i Unia Turza Śląska. Te zespoły w ostatniej kolejce III ligi walczą o utrzymanie. Ich los może jednak zależeć od... Polonii Bytom. Wyjaśniamy sytuację w tabeli i analizujemy możliwe scenariusze.
O utrzymanie w III lidze w ostatniej kolejce walczą Lechia Dzierżoniów, Śląsk II Wrocław i Unia Turza Śląska. Na tym poziomie rozgrywkowym na pewno nie zobaczymy jednej z tych drużyn. A być może dwóch. Dlaczego? Wszystko zależy od Polonii Bytom, która spadła z II ligi i w nowym sezonie powinna grać w III. Jeśli tak się stanie, z trójki Lechia-Śląsk-Unia spadną dwa zespoły. Polonia Bytom najprawdopodobniej nie dostanie jednak licencji na grę w III lidze i trafi do ligi IV. Wtedy z trójki Lechia-Śląsk-Unia do niższej klasy rozgrywkowej trafi tylko jeden zespół.

Przed ostatnim meczem sytuacja wygląda następująco:

14. Lechia 34 pkt
15. Śląsk II 34 pkt
16. Unia 33 pkt

14. lokata gwarantuje utrzymanie niezależnie od tego, gdzie ostatecznie zagra Polonia Bytom. 15. lokata gwarantuje utrzymanie w przypadku, jeśli Polonia przystapi do rogrywek IV ligi. 16. lokata niezależnie od losu Polonii oznacza spadek.

W ostatniej kolejce Lechia zagra u siebie z Pniówkiem Pawłowice Śląskie (11. miejsce w tabeli), Śląsk II podejmie Rekord Bielsko Biała (5. miejsce w tabeli), a Unia na swoim boisku zmierzy się ze Stalą Brzeg (4. miejsce w tabeli). 

W przypadku równej liczby punktów Śląska II i Lechii, to Lechia kończy sezon wyżej w tabeli (lepszy bilans bezpośrednich meczów). Jeśli tyle samo punktów co Śląsk II zgromadzi Unia, to ona jest wyżej w tabeli (lepszy bilans bezpośrednich meczów). Jeśli wszystkie zespoły zgromadzą tyle samo punktów, w małej tabeli najlepsza jest Lechia, druga Unia, ostatni Śląsk II.

Śląsk II będzie absolutnie pewny utrzymania (czyli zagra w III lidze nawet jeśli Polonia Bytom również przystapi do tych rozgrywek), jeśli w ostatniej kolejce:

- wygra, a Lechia co najwyżej zremisuje (wynik meczu Unii bez znaczenia)
- zremisuje, Lechia przegra, a Unia co najwyżej zremisuje

Jeśli Polonia Bytom nie otrzyma licencji, to Śląskowi II do utrzymania w ostatniej kolejce wystarczy:

- zwycięstwo, reszta meczów bez znaczenia
- remis, jeżeli Unia co najwyżej zremisuje (wynik meczu Lechii bez znaczenia)
- remis, jeżeli Lechia przegra (wynik meczu Unii bez znaczenia)
- porażka, jeżeli Unia również przegra (wynik meczu Lechii bez znaczenia)

Jaki będzie los rezerw Śląska zależy nie tylko od zespołu Dariusza Sztylki, ale najlepsze, co mogą zrobić młodzi piłkarze WKS-u, to "po prostu" pokonać u siebie Rekord Bielsko-Biała. W tym przypadku utrzymanie będzie na pewno znacznie bliższe. Zapraszamy na Oporowską w sobotę o godz. 17. Doping z pewnością się przyda! (Więcej informacji o meczu w zapowiedzi TUTAJ)

Zapraszamy też do relacji live z tego spotkania: TUTAJ.
Autor: Jędrzej Rybak, Fot. Krystyna Pączkowska

Zobacz również