Wydarzenia

Kibice Śląska na Monte Cassino!

2024-05-18 07:00:00
Z okazji 80-lecia zdobycia przez Polaków Monte Cassino delegacja kibiców ze Stowarzyszenia Wielki Śląsk pojechała do Włoch, by oddać hołd polskim bohaterom. Prezentujemy relację kibiców z ich wyjazdu.
„Monte Calvario” to miejsce, na które od wieków Benedyktyni odprawiali drogę krzyżową. To wzgórze, które miało odwzorować Golgotę, zyskało nazwę „593”. W 1944 stanęło na drodze 2 Korpusu Polskiego ku wolnej Ojczyźnie. 12 maja 1944 nasi żołnierze ruszyli wściekle na niemieckie pozycje, idąc pośród setek ciał żołnierzy alianckich. Nie bili się o klasztor, nie bili się o wzgórza. Wiedzieli, że tylko ofiarną i zwycięską walką wniosą sprawę wolnej Polski na salony polityczne, wierząc że ich szlak bojowy zakończy się w Polsce. Wolnej Polsce.

Doborowe jednostki niemieckie, o których amerykanie powiedzą „najlepsi z najlepszych”, szczelnie obsadziły wzgórze i otaczający teren. Kilkudniowa walka zakończyła się zwycięstwem, które okupione zostało bohaterską krwią naszych żołnierzy. Jeżeli dziś mówisz, że wolność jest bezcenna, to udaj się na cmentarz na zboczu wzgórza 593 i spójrz na cenę wolności. 80 lat po tych wydarzeniach wyznaczyliśmy sobie za cel przejście częścią szlaku zbrojnego, którym gen. Anders poprowadził natarcie w Bitwie o Monte Cassino.Wchodząc na wzgórze 593 przygotowanym szlakiem, widać jak ciężkie warunki do walki tu panowały. Strome zbocza i skalne kryjówki stanowiły naturalną fortece. Na szycie wzgórza oddajemy cześć naszym Żołnierzom pod pomnikiem, na którym wykuto znamienne słowa: „ZA WOLNOŚĆ NASZĄ I WASZĄ MY ŻOŁNIERZE POLSCY ODDALIŚMY BOGU DUCHA, ZIEMI WŁOSKIEJ CIAŁO, A SERCA POLSCE”. Chwila zadumy i ruszamy dalej ku Mass Albanette, gdzie nieopodal znajduje się pomnik 4 Pułku Pancernego „Skorpoion”, choć pomnik nie do końca określa to miejsce. Pomnikiem jest czołg Sherman, którym p.por Białecki wraz z załogą prowadził natarcie, podczas którego najechali na minę i ponieśli śmierć. Czołg w niezmiennym kształcie pozostał na miejscu już na zawsze.Na koniec naszej wędrówki udajemy się do „Doliny Śmierci” jak nazywali żołnierze Andersa miejsce, gdzie później zbudują cmentarz dla ponad 1000 swoich poległych towarzyszy. W trakcie naszej wizyty Zjednoczenie Bractwa Kurkowego Rzeczypospolitej prowadzi Obywatelskie Obchody 80-lecia Zwycięstwa pod Monte Cassino pod patronatem Ministerstwa Obrony, a na w których uczestniczyła ambasador RP w Rzymie, Anna Maria Anders, dla której 12 maja to bardzo ważna data. Dla nas to zaszczyt, móc spotkać córkę generała Andersa w miejscu gdzie spoczywa jej ojciec, a nasz bohater, którego data śmierci jest kolejnym symbolem tej bitwy. Generał Anders zmarł w Londynie 12 maja 1970 roku… dokładnie w dniu rozpoczęcia Polskiego natarcia.Podczas obchodów 80-lecia poza udziałem w okazjonalnej mszy i złożeniem kwiatów prezentujemy okazjonalny transparent o treści: „80 LAT TEMU ZAŁOPOTAŁ POLSKI SZTANDAR NAD KLASZTORU RUINĄ, WIELKI ŚLĄSK SKŁADA HOŁD ZDOBYWCOM MONTE CASSINO! – Jako kibice ze Stowarzyszenia Wielki Śląsk dbamy o pamięć polskich bohaterów, którzy oddali życie za naszą ojczyznę. W ostatnich latach byliśmy na polskich nekropoliach narodowych we Lwowie, Grodnie i Wilnie. W tym roku przyszła pora na Monte Cassino” – mówi Przemysław Piwowarski, prezes Stowarzyszenia Kibiców Wielki Śląsk i organizator wyjazdu do Włoch.
Autor: Stowarzyszenie Wielki Śląsk, Fot. Paweł Kot, Paweł Lipnicki

Zobacz również

Wiadomości Wrocław Pogoda Wrocław Rozkład jazdy MPK Wrocław