Wydarzenia

Kibice Śląska wspierają rodaków z Wileńszczyzny

2021-07-19 08:00:00
"Dla nas, kibiców Śląska, najważniejsza jest Polska" - to nie tylko popularne hasło fanów WKS-u, ale i autentyczna postawa wielu ludzi. Tym razem kibice Trójkolorowych wsparli polskie szkoły na Litwie.
Dzień po rewanżowym meczu I rundy kwalifikacji do Pucharu Konferencji z Paide Linnameeskond, kibce Śląska udali się na Litwę, aby przekazać dary zebrane wśród kibiców Śląska dla dzieci z polskiej szkoły w Wilnie.
 
Stowarzyszenie Kibiców Wielki Śląsk od lat pomaga rodakom mieszkającym na dawnych Kresach II Rzeczypospolitej. W ostatnich latach fani byli we Lwowie na terenie dzisiejszej Ukrainy oraz Grodnie leżącym obecnie w granicach Białorusi. Tym razem odwiedzili rodaków z Wilna, czyli stolicy Litwy.
 
- Chęć pomocy naszym rodakom z Wileńszczyzny, kiełkowała w nas już od jakiegoś czasu. Udało nam się nawiązać współpracę z dyrekcją polskiej szkoły i uzyskaliśmy informację, jakie artykuły są najbardziej potrzebne. Polacy na Wileńszczyźnie stanowią największą mniejszość i mimo, że żyją na Litwie to podtrzymują na tych ziemiach polskie tradycje zachowując swoją narodową tożsamość - mówią członkowie Stowarzyszenia Wielki Śląsk. Dla Polaków mieszkających od wielu pokoleń na Wileńszczyźnie Wilno jest ich domem. - Niestety, dzisiejsza niepodległa Litwa traktuje ich często jak zło konieczne. Polacy nie mogą używać polskiej pisowni, swoich nazwisk oraz stosować nazwy ulic i miejscowości w swoim języku nawet na terenach, gdzie stanowią większość - dodają organizatorzy wyjazdu.
 
Kibice chcieli pokazać swą miłość do Polski i chęć pomocy potrzebującym. Udało im się pozyskać potrzebne fundusze na zakup odpowiednich rzeczy. Dodatkowo w ostatni tydzień przed wyjazdem, przeprowadzili zbiórkę artykułów szkolnych, zabawek i innych artykułów, które zabrali ze sobą w podróż na Litwę. - W tym miejscu chcieliśmy podziękować wszystkim kibicom Śląska za udział w akcji, Grzegorzowi Drużkowskiemu z Multiagencji Ubezpieczeniowej, Łukaszowi Żurkowi z Trakcji System, Krzysztofowi Balawajderowi z MPK Wrocław, Ochotniczej Straży Pożarnej z Siechnic, Stowarzyszeniu Odra Niemen i wszystkim tym, którzy wsparli inicjatywę Stowarzyszenia Wielki Śląsk. Specjalne podziękowania dla Braci Lechii Gdańsk i Motoru Lublin, którzy również przekazali dary na naszą zbiórkę dla polskich dzieci z Wileńszczyzny - wyliczają fani z "Wielkiego Śląska".Po dotarciu do polskiej Szkoły i Przedszkola „Wilia” kibice zostali bardzo miło powitani i ugoszczeni przez kadrę pedagogiczną wileńskiej placówki. Po rozpakowaniu busa z darami okazało się, że... magazynek szkolny jest za mały i podarunki trzeba było przeniwść do sali gimnastycznej. Wsparcie wileńskiej placówki było bardzo ważne, ponieważ pod koniec sierpnia startuje sześć ponad 20-osobowych nowych grup przedszkolnych dla polskich dzieci, a Polska Szkoła w Wilnie musi sama sobie poradzić z wyposażeniem dydaktycznym oraz przyborami szkolnymi dla nowych podopiecznych.
 
Oprócz akcji we wspomnianej placówce oświatowej, która była głównym celem wyjazdu, kibice zwiedzili również Wilno, pełne ważnych miejsc dla historii Polski, jak Ostra Brama czy Cmentarz na Rossie, gdzie spoczywają polegli w bojach polscy żołnierze. Podczas pobytu zaprezentowany został transparent o treści: „TO ONI PILNUJĄ POLSKOŚCI NA KRESACH OJCZYZNY, WIELKI ŚLĄSK WSPIERA RODAKÓW Z WILEŃSZCZYZNY”.
 
 - Mmimo że dzisiaj Wilno leży w granicach Litwy, to cały czas czuć w tym mieście polskiego ducha. Dlatego tak ważne jest, aby wspierać tych Polaków, którzy pozostają na ziemiach dawnych Kresów II Rzeczypospolitej i pielęgnują polskie tradycje. Większości Polaków żyje się na tych ziemiach bardzo ciężko, ale choć wielu ma możliwość osiedlenia się w graniach dzisiejszej Polski, nie chcą zostawić ziemi swoich przodków i pielęgnują dalej polskie tradycje na terenach poza granicami. Musimy o nich pamiętać i wspierać z Polski. To nasz patriotyczny obowiązek” – podsumowuje Przemysław Piwowarski, prezes Stowarzyszenia Kibiców Wielki Śląsk i organizator pomocy dla Kresowiaków.

"Dla nas, kibiców Śląska, najważniejsza jest Polska!"

Zobacz również