Wydarzenia

Mecze Śląska ze specjalnym komentarzem

2018-04-12 11:30:00
Był spalony czy nie? Komu i za co sędzia pokazał kartkę? Kto strzelił bramkę, kto podawał, a kto stracił piłkę? Mając słuchawkę w uchu, nic Ci nie umknie! Na wszystkich domowych meczach Śląska Wrocław dostępna jest audiodeskrypcja – relacja radiowa prowadzona na żywo na 97,0 FM.
Audiodeskrypcja to specjalny komentarz, który powstał z myślą o osobach niewidomych i słabowidzących. Po to, by mogli przyjść na stadion i przeżywać emocje na trybunach, mimo swoich ograniczeń. Ale to również propozycja dla wszystkich kibiców, którzy chcą po prostu lepiej orientować się w tym, co dzieje się na boisku i na trybunach. Może ktoś przyszedł na mecz po raz pierwszy, a przyzwyczaił się w telewizji do komentarza, a może zwyczajnie przeoczył jakąś akcję – wtedy audiodeskrypcja okaże się wygodnym rozwiązaniem.

Czym różni się taki komentarz od standardowej relacji? Jest bardziej szczegółowy i precyzyjny. Audiodeskryptorzy opisują dokładnie akcje, którą nogą, z którego metra, z jakiej pozycji na boisku zawodnik oddał strzał, kto i jak faulował, o ile metrów piłka minęła słupek. Po to, by osoby niewidome i słabowidzące, z jak największej liczby detali, mogły stworzyć dokładny obraz tego, co dzieje się na boisku. Stąd dokładny opis strojów obu drużyn, bramkarzy, kto gra w długim, kto w krótkim rękawku, a kto w chłodne dni zakłada rękawiczki. Wszystko to relacjonowane jest  z odpowiednią dawką emocji.

Audiodeskrypcja na meczach piłkarskiego Śląska - zarówno ligowych, jak i pucharowych - prowadzona jest wraz Fundacją Na Rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji KATARYNKA od roku 2012.

Komentarz na żywo przed meczami na Stadionie Wrocław zaczyna się około 10 minut przed pierwszym gwizdkiem na 97,0 FM. Do odbioru wystarczy przenośne radio lub smartfon z wbudowanym tunerem FM i słuchawki.

Zobacz również