Wydarzenia

Najlepsi w Śląsku w sezonie 2022/2023

2023-05-31 15:30:00
W ubiegły weekend sezon 2022/2023 dobiegł już końca. Piłkarze wrocławskiego Śląska i pozostałych zespołów PKO BP Ekstraklasy w sobotę rozegrali mecze ostatniej ligowej kolejki. Oznacza to, że znamy już dokładne indywidualne statystyki i wiemy, którzy zawodnicy wyróżnili się na tle reszty stawki. Sprawdźmy, jak poszczególne klasyfikacje kształtowały się w ekipie Śląska!

Najlepszy strzelec – John Yeboah

Za zdobywanie bramek dla Śląska Wrocław odpowiadało przede wszystkim dwóch zawodników – John Yeboah i Erik Expósito. Niemiecki skrzydłowy w rundzie wiosennej był praktycznie nie do zatrzymania i z niezwykłą regularnością trafiał do siatki rywali. Łącznie strzelił 10 goli w PKO BP Ekstraklasie i 3 w Fortuna Pucharze Polski. Expósito zanotował natomiast 7 trafień w lidze i 3 w rozgrywkach pucharowych.

 

Najlepszy asystent – Víctor García i Erik Expósito

 
Przez większą część sezonu liderem klasyfikacji piłkarzy z największą liczbą asyst w drużynie Śląska Wrocław był Víctor García. Na ostatniej prostej dogonił go jednak Expósito, któremy wydatnie pomógł świetny mecz z Wisłą Płock. Hiszpański snajper trzykrotnie obsłużył kolegów ostatnim podaniem, czym przyczynił się do utrzymania w PKO BP Ekstraklasie. W tych rozgrywkach lepszy był właśnie Expósito, który ma na swoim koncie 5 ligowych asyst i jedną w Fortuna Pucharze Polski. Bilans Víctora Garcíi to 4 asysty w lidze i 2 w meczach pucharowych.
 

Najwięcej goli lewą nogą – John Yeboah

 
Choć ta klasyfikacja może wydawać się dość nietypowa i należy traktować ją głównie w kategoriach ciekawostki, John Yeboah był jednym z najskuteczniejszych lewonożnych graczy w całej lidze. Aż 8 trafień skrzydłowego padło właśnie po uderzeniach jego mocniejszą nogą, a lepszy od niego okazał się tylko Josue z Legii Warszawa.
 

Najwięcej goli zza pola karnego – Erik Expósito

 
W tej klasyfikacji również możemy pochwalić się ekstraklasowym wiceliderem. Erik Expósito kojarzony jest głównie z bardzo dobrym wykończeniem i umiejętnością odnalezienia się w polu karnym rywali, ale w sezonie 2022/2023 był bardzo groźny również nieco dalej od bramki. Hiszpan 4 razy trafiał do siatki po uderzeniach zza szesnastki.

 

Najwięcej strzałów – Erik Expósito

 
Bez niespodzianki. Najwięcej strzałów zanotował podstawowy napastnik Śląska, czyli Erik Expósito. W samych rozgrywkach PKO BP Ekstraklasy hiszpański napastnik uderzał 58 razy.
 

Najwięcej podań – Patrick Olsen

 
Tu również wydaje się, że 1. miejsce Patricka Olsena nie powinno być zaskoczeniem. Lider środka pola Śląska Wrocław wypadł ze składu na kilka kolejek rundy wiosennej, ale jego wpływ na grę Trójkolorowych był tak duży, że żaden z kolegów nie był w stanie go dogonić. Olsen zaliczył 1313 podań, z czego 1106 było celnych. Tuż za nim w obu tych klasyfikacjach plasuje się Daníel Leó Grétarsson

 

Najwięcej kluczowych podań – John Yeboah

 
Lider formacji ofensywnej Śląska nie tylko sam finalizował akcje, będąc najskuteczniejszym piłkarzem zespołu, ale również często kreował okazje kolegom. John Yeboah zanotował łącznie 34 kluczowe podania.
 

Najwięcej dośrodkowań – Víctor García

 
Piłkarz, który występuje na lewej obronie lub lewym wahadle, bardzo często obsługiwał partnerów dośrodkowaniami. Víctor García ma na swoim koncie 157 dośrodkowań – zdecydowanie najwięcej z całego zespołu. 
 

Najwięcej pojedynków – Erik Expósito

 
Najwięcej pojedynków (487), najwięcej pojedynków wygranych (233) i najwięcej pojedynków w powietrzu (222) – Erik Expósito był zdecydowanie najbardziej aktywnym i najchętniej walczącym z rywalami zawodnikiem Śląska Wrocław. Co ciekawe, w każdej z tych klasyfikacji hiszpański napastnik jest na 2. miejscu w całej PKO BP Ekstraklasie, przegrywając jedynie z Patrykiem Makuchem z Cracovii.
 

Najwięcej dryblingów – John Yeboah

 
Cóż, nie ma co ukrywać – John Yeboah to piłkarz, który po zakończeniu rundy wiosennej sezonu 2022/2023 będzie śnił się wielu obrońców. Kapitalna kontrola nad piłką i świetny drybling stały się znakami rozpoznawczymi naszego skrzydłowego. Yeboah zdominował wszystkie ligowe klasyfikacje najlepszych dryblerów, będąc najczęściej i najskuteczniej kiwającym piłkarzem. 134 dryblingi, z czego 80 było udanych – to mówi samo za siebie. Na 2. miejscu w obu tych zestawieniach jest Erik Expósito!
 


Największy dystans/mecz – Patrick Olsen

 
Duński pomocnik wyrósł w tym sezonie na jednego z największych pracusiów w drużynie Śląska. Nie dość, że zanotował najwięcej podań – co świadczy o jego zaangażowaniu w konstruowanie akcji ofensywnych – to jeszcze średnio biegał 10,36 km na mecz. 
 

Najwięcej sprintów/mecz – John Yeboah

 
Nie ulega wątpliwości, że w minionym sezonie trudno było wyobrazić sobie ofensywę Śląska bez Johna Yeboaha. Strzelał, podawał, asystował i… biegał jak szalony. Średnio 11,48 sprintu na mecz to imponujący wynik. Tuż za nim uplasowali się Dennis Jastrzembski i Patryk Janasik.
 

Najwyższa prędkość – Dennis Jastrzembski

 
Sprinty Dennisa Jastrzembskiego były nie tylko zjawiskiem częstym, ale również spektakularnym. W całej PKO BP Ekstraklasie jedynie Pontus Almqvist z Pogoni Szczecin rozwinął wyższą prędkość niż nasz skrzydłowy. Najlepszym wynikiem Jastrzembskiego było 35,2 km/h.
 

Najwięcej odbiorów – Víctor García

 
Kolejna klasyfikacja, w której najlepszy okazał się Víctor García. Łącznie zanotował 42 odbiory. Na dalszych miejscach są Petr Schwarz i Konrad Poprawa.

Autor: Biuro Prasowe, Fot. Adriana Ficek

Zobacz również

Wiadomości Wrocław Pogoda Wrocław Rozkład jazdy MPK Wrocław