Wydarzenia

Podsumowanie roku 2018

2019-01-01 15:00:00

Styczeń


Rok 2018 WKS rozpoczął z nowym prezesem zarządu. Michała Bobowca zastąpił Marcin Przychodny, który wcześniej kierował m.in. organizacją The World Games 2017 we Wrocławiu. Tak jak pracę w klubie rozpoczynał nowy prezes, tak i pracę przed rundą wiosenną rozpoczęli podopieczni Jana Urbana. Trójkolorowi najpierw przez kilka dni przebywali w Trzebnicy, a potem polecieli na obóz #WKSnaCyprze. 10 dni spędzone na wytężonej pracy miały przynieść efekty już w pierwszych meczach rundy wiosennej. Pomóc w tym mieli nowi gracze - Tim Rieder i wypożyczony z Lechii Gdańsk Mateusz Lewandowski.  



Luty


Drugi miesiąc roku dla kibiców oznaczał przede wszystkim powrót piłkarzy na ligowe boiska, ale zanim to nastąpiło, ważną informacją było porozumienie ws. dzierżawy Stadionu Wrocław. Członkowie zarządów Klubu i spółki Stadion Wrocław parafowali umowę, w myśl której zarządzenie obiektem i całość wpływów w trakcie dnia meczowego przeszło na Klub. Potem emocjonowaliśmy się już tylko sportowymi emocjami. Niestety - nie były to dla wrocławian emocje zbyt pozytywne. Wyjazdowe porażki z Cracovią i Legią sprawiły, że po styczniowej zmianie na stanowisku prezesa, w Śląsku mieliśmy również zmiany na miejscu dyrektora sportowego i trenera. Adama Matyska i Jana Urbana zastąpili Dariusz Sztylka i Tadeusz Pawłowski. Również w lutym swoją premierę miało oficjalne piwo Śląska Wrocław, warzone przez wrocławski Browar Prost.



Marzec


Gracze WKS-u walczyli o ligowe punkty, próbując gonić czołową ósemkę, ale w marcu sporo działo się również poza boiskiem. Akademia Piłkarska zyskała nowego, ważnego partnera, firmę Nawrot, której logo pojawiło się na koszulkach m.in. drużyny rezerw i CLJ. Śląsk nawiązał również współpracę z wrocławskim AWF-em, najlepszą tego typu uczelnią w Polsce. WKS Śląsk Wrocław zaprosił też do współpracy lokalne samorządy oraz kluby piłkarskie, które funkcjonują na ich terenie. Głównymi założeniami strategicznego porozumienia są wspólne działania na rzecz szkolenia dzieci i młodzieży.



Kwiecień


Koniec rundy zasadniczej, którą piłkarze WKS-u zwieńczyli remisem z Koroną Kielce, nie przyniósł wrocławianom wymarzonego awansu do górnej ósemki. Oznaczało to, że w rundzie finałowej na Śląsk czekało siedem spotkań, które miały zapewnić utrzymanie w ekstraklasie. Zawodnicy i kibice WKS-u mogli jednak odetchnąć z ulgą. Wygrana z Sandecją po kapitalnym golu Cholewiaka, pierwsze wyjazdowe zwycięstwo z Bruk-Betem w Niecieczy i strefa spadkowa została wyraźnie w tyle. Dużym krokiem w kierunku utrzymania była wygrana z Lechią i udowodnienie, że #PrzyjacieleZostają. Właśnie wtedy do historii ekstraklasy przeszedł Marcin Robak, strzelając gola numer 100 na polskich boiskach. Kolejną dobrą wiadomością było przedłużenie umowy ze sponsorem głównym, firmą ForBet. Miłym akcentem kwietnia było #ŚląskoweGranie, czyli charytatywny mecz z udziałem kibiców, sympatyków, dziennikarzy i pracowników Śląska. Dochód ze spotkania przeznaczony został na pomoc dla Wiktorii Gaguckiej. Życzymy zdrowia!



Maj


Piąty miesiąc roku to przede wszystkim zakończenie zmagań ligowych. W ostatnim spotkaniu sezonu na Stadionie Wrocław nawet wygrana Śląska z Piastem zeszła jednak na drugi plan. Największymi zwycięzcami byli niepełnosprawni fani WKS-u, którzy w akcji organizowanej przez wrocławski KKN pobili (własny!) rekord świata w liczbie osób niepełnosprawnych na meczu piłkarskim. Tego dnia na trybunach było ich aż 1074. Wrocławianie utrzymanie zapewnili sobie remisem 3:3 w Krakowie z miejscowymi Pasami. Dla Cracovii strzelał wtedy m.in. Krzysztof Piątek, który w obecnym sezonie robi furorę we włoskiej Serie A. W ostatnim meczu sezonu Śląsk pokonał w Gdyni Arkę. Debiutancką bramkę dla WKS-u zdobył Daniel Łuczek. I to już w 1. min meczu! Dobra końcówka sezonu zbiegła się w czasie z bardzo przykrą wiadomością dla wszystkich ludzi Śląska. 17 maja zmarł Paweł Śpiewok, jeden z najlepszych napastników w historii WKS-u. Niech spoczywa w pokoju.



Czerwiec


Jak to zwykle bywa, czerwiec stał przede wszystkim pod znakiem transferów. Kadrę Śląska zasilili Damian Gąska, Daniel Szczepan, Wojciech Golla, Dariusz Szczerbal i Mateusz Radecki. Z klubem pożegnali się za to Jović, Lewandowski, Mak i Rieder, dołączając do Madeja, Riery i Kokoszki, którzy już wcześniej zakończyli przygodę z WKS-em. Piłkarze trenera Pawłowskiego wrócili do treningów, przygotowywali się w Trzebnicy, sparując z Zagłębiem Lubin i Piastem Gliwice.



Lipiec


Lipiec był gorący nie tyko pod względem temperatury, ale i mnogości wydarzeń, jakie przeżywali kibice Śląska Wrocław. Mieli oni okazję m.in. oglądać sparing WKS-u z zaprzyjaźnioną Opavą na legendarnym stadionie przy ul. Oporowskiej. Również tam odbyła się prezentacja drużyny, która jak zwykle przyciągnęła na trybuny mnóstwo fanów zielono-biało-czerwonych. Podczas niej premierę miał niezwykły film #ToJestTwójKlub, mówiący o dumie, jaką możemy czuć, będąc częścią rodziny Śląska Wrocław. Pokazana została również nowa koszulka meczowa. Lipiec to też miesiąc premiery nowej edycji magazynu "Wokół Śląska". Gazeta zmieniła się w miesięcznik, oferując kibicom jeszcze więcej materiałów i najwyższą jakość wykonania. Mnóstwo emocji wzbudził transfer Farshada Ahmadzadeha, pierwszego Irańczyka w historii polskiej ligi. #PrinceOfPersia z miejsca stał się jednym z popularniejszych graczy WKS-u. Swoje nieprzeciętne umiejętności pokazał też w pierwszych meczach sezonu - zwycięskiej inauguracji z Cracovią oraz remisowego meczu przyjaźni z Lechią. Pozostałymi transferami z tego miesiąca było odejścia Jakuba Koseckiego oraz przyjście Łukasza Brozia.



Sierpień


Drugi letni miesiąc był mniej obfity w wydarzenia oraz - niestety - dobre wyniki Śląska. Wrocławianie grali nieźle, ale nie przekładało się to na zwycięstwa. Najlepszym tego przykładem było spotkanie z Lechem. WKS dominował, cztery razy trafiał do siatki, ale przegrał 0:1. Wszystkie trafienia były bowiem zdobyte z pozycji spalonych (w sumie 15 "spalonych" WKS-u). Nawet gdy wrocławianie potrafili strzelić aż trzy gole w meczu, to rywale nie pozwolili na wygraną. Trójkolorowi 3:3 zremisowali w Sosnowcu z Zagłębiem. Z kolei podczas przegranego starcia w Kielcach do historii kolejny raz wpisał się Marcin Robak. Tym razem jako najstarszy zawodnik Śląska, który zdobył bramkę w ekstraklasie.



Wrzesień


Kibice Śląska przeżyli we wrześniu prawdziwą sinusoidę. Po bolesnej porażce 0:4 z Zagłębiem Lubin przyszło bowiem efektowne zwycięstwo 4:1 z Piastem Gliwice. Na koniec doszło jeszcze pewne 3:0 z Olimpią Elbląg w I rundzie Pucharu Polski. Ciekawym wydarzeniem było również tradycyjna impreza "Ekstra Talent", która i tym razem odbyła się również we Wrocławiu, z udziałem Akademii Piłkarskiej Śląska Wrocław.



Październik


Podobnie jak w poprzednim miesiącu, tak i teraz humor fanów WKS-u mógł szybko się zmieniać. Rozpoczęło się kapitalnie, bo od wygranej 4:0 w Białymstoku, z ówczesnym liderem tabeli, Jagiellonią. Następnie jednak przyszły dwie domowe porażki - z Legią i Arką Gdynia - by potem WKS rozbił na wyjeździe Miedź aż 5:0! Miesiąc ponownie zakończył się pewną wygraną w Pucharze Polski. Tym razem z Bytovią Bytów. W październiku swoje 10-lecie obchodził Klub Kibiców Niepełnosprawnych Śląska Wrocław raz Stowarzyszenie Wielki Śląsk.



Listopad


Miesiąc świętowania stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości zbiegł się z inną "setką", szczególnie ważną dla Piotra Celebana. Obrońca WKS-u dobił do stu kolejnych ekstraklasowych meczów rozegranych w pełnym wymiarze czasowym. Niebywałe osiągnięcie "Celika" nie przesłoniło jednak słabych wyników Śląska. Wrocławianie przegrali z Wisłą Płock i Lechią Gdańsk, a zremisowali z Górnikiem Zabrze i Cracovią. Więcej dobrego dla kibiców Trójkolorowych działo się poza boiskiem. Od listopada mają oni bowiem swój Energy Drink Śląsk Wrocław, a bilety na mecze ukochanej drużyny mogą kupować za pośrednictwem sieci Eventim. Pod koniec miesiąca miało również miejsce pierwsze śniadanie biznesowe zorganizowane przez klub.



Grudzień


Trzy porażki i jeden remis - to smutny ligowy bilans wyników wrocławian w ostatnim miesiącu 2018 roku. Bolesne było również odpadnięcie z Pucharu Polski, po porażce z Miedzią we Wrocławiu. Po meczu z Lechem ze stanowiskiem trenera opuścił Tadeusz Pawłowski. Pełniącym obowiązki I szkoleniowca WKS-u został dotychczasowy asystent, Paweł Barylski. Pod jego wodzą Śląsk zremisował z Koroną i przegrał z Pogonią. Wcześniej nastąpiła zmiana na stanowisku prezesa klubu. Marcina Przychodnego zmienił Piotr Waśniewski, który kierował Śląskiem w latach 2008-2013, świętując m.in. mistrzostwo Polski. Ważnym wydarzeniem grudnia był 300. mecz Mariusza Pawelca w ekstraklasie..



Wszystkim kibicom, sponsorom i dziennikarzom zajmującym się naszą drużyną dziękujemy za rok 2018. Życzymy wielu sukcesów i powodzenia w kolejnych dwunastu miesiącach. Oby były lepsze niż te minione. Do siego roku 2019!
Autor: Jędrzej Rybak, Fot. Krystyna Pączkowska

Zobacz również

Wiadomości Wrocław Pogoda Wrocław Rozkład jazdy MPK Wrocław