Wydarzenia

Śląsk otrzyma dofinansowanie na budowę kolejnego etapu WCS

2023-10-06 16:00:00
Śląsk Wrocław otrzyma dofinansowanie w wysokości 8 479 600,00 złotych na kolejny etap budowy Wrocławskiego Centrum Sportu. Zadanie inwestycyjne dotyczy budowy czterech pełnowymiarowych boisk piłkarskich z nawierzchnią naturalną. Wniosek został zaakceptowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki w ramach „Programu rozwoju infrastruktury piłkarskiej, edycja 2023”.
Wrocławskie Centrum Sportu to inwestycja realizowana przez Fundację WKS Śląsk Wrocław we współpracy z klubem WKS Śląsk Wrocław. W ramach tegorocznej edycji „Programu rozwoju infrastruktury piłkarskiej” przygotowany został wniosek o dofinansowanie „budowy czterech pełnowymiarowych boisk piłkarskich”, co stanowi jeden z etapów budowy WCS. W ministerialnym konkursie kluby Ekstraklasy mogły uzyskać maksymalne dofinansowanie do budowy lub modernizacji infrastruktury sportowej. Aplikacja Fundacji Śląsk Wrocław została rozpatrzona pozytywnie i drugi rok z rzędu element budowy WCS otrzymał najwyższe możliwe dofinansowanie. W roku 2022 dotacja w wysokości 10 mln złotych trafiła na I element budowy, jakim była „budowa zadaszonego boiska wraz z zapleczem sanitarno-szatniowym”.

Etap budowy, na który uzyskano dofinansowanie w tegorocznej edycji programu ministerialnego, to budowa czterech pełnowymiarowych boisk piłkarskich z naturalną nawierzchnią. Będą one wykorzystywane przede wszystkim jako infrastruktura szkoleniowa i treningowa dla zespołów dziecięcych i młodzieżowych Akademii Śląska Wrocław oraz jako miejsce rozgrywek młodzieżowych organizowanych przez Polski Związek Piłki Nożnej oraz Dolnośląski Związek Piłki Nożnej (np. spotkania Centralnych Lig Juniorów i Juniorek).

- Dziękujemy i cieszymy się z akceptacji wniosku Fundacji Śląska Wrocław. Projekt WCS to dla naszego klubu najważniejsza inwestycja w historii, dlatego wykorzystujemy wszystkie możliwości, by zdobywać dofinansowanie na jego budowę. Jesteśmy bardzo wdzięczni prezydentowi Jackowi Sutrykowi za wsparcie tego projektu oraz ministrowi Kamilowi Bortniczukowi za pozytywne rozpatrzenie naszego wniosku. Dzisiejsza decyzja to kolejny krok w stronę powstania WCS. Za wytężoną pracę bardzo dziękuję wszystkim zaangażowanym w przygotowanie wniosku, który kolejny raz otrzymał wysoką ocenę ministerstwa  – mówi Patryk Załęczny, prezes Śląska Wrocław.

Celem „Programu rozwoju infrastruktury piłkarskiej”, jest rozwój infrastruktury piłkarskiej klubów Ekstraklasy oraz I ligi. Chodzi w szczególności o bazę szkoleniowo-treningową, niezbędne zaplecza oraz obiekty o charakterze badawczo rozwojowym w obszarze piłki nożnej. Rozwój infrastruktury w tych obszarach i zapewnienie lepszych warunków treningu dzieci i młodzieży, ma służyć podnoszeniu ogólnego poziomu piłki nożnej w Polsce. Program kładzie nacisk na obiekty mające służyć akademiom i szkółkom piłkarskim klubów Ekstraklasy oraz I ligi.

- Nasz wniosek, podobnie jak w ubiegłym roku, został oceniony bardzo wysoko i po raz kolejny możemy cieszyć się z przyznanego dofinansowania. Wykorzystujemy wszystkie ministerialne programy i konkursy, bo Wrocławskie Centrum Sportu to nie będzie zwykły obiekt dla klubu ekstraklasy, ale ogromne przedsięwzięcie o wielkim znaczeniu dla sportu dzieci i młodzieży w skali miasta, regionu, a nawet kraju. W imieniu Fundacji Śląska Wrocław dziękujemy za wsparcie i współpracę z Ministerstwem Sportu i Turystyki, Urzędem Miasta Wrocławia oraz klubem WKS Śląsk Wrocław – mówi Edyta Wieruszewska, prezes Fundacji Śląsk Wrocław.


Wrocławskie Centrum Sportu ma stać się najważniejszym obiektem sportowym w regionie, przystosowanym do prowadzenia profesjonalnego treningu dla zawodowych sportowców, ale będzie również miejscem otwartym dla wszystkich wrocławian, umożliwiającym uprawianie sportu amatorskiego oraz rekreacji. W ramach WCS powstanie 11 boisk piłkarskich, w tym jedno zadaszone, kompleksowe zaplecze treningowe, w tym – szatnie, siłownia, strefa odnowy biologicznej, gabinety fizjoterapii – korty tenisowe, place zabaw, boiska do siatkówki i koszykówki oraz tereny rekreacyjne. Budowa WCS przyczyni się nie tylko do rozwoju klubu oraz Akademii Piłkarskiej Śląska Wrocław, ale dzięki swojemu unikalnemu charakterowi, może być ważnym czynnikiem w zwiększeniu udziału wrocławian – zwłaszcza dzieci i młodzieży – w uprawnianiu sportu.

Fundacja Śląsk Wrocław wraz z klubem uzyskała już niezwykle ważną przy tego typu inwestycjach decyzję środowiskową, obecnie trwają prace związane z pozostałymi procedurami administracyjnymi, oraz optymalizacją projektu wykonawczego. Przypomnijmy, że już we wrześniu 2021 r. budowa Wrocławskiego Centrum Sportu została także zakwalifikowana do innego ministerialnego konkursu - „Programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu”. Od tego momentu wykonawca ma trzy lata na rozpoczęcie budowy. Finansowanie elementów objętych programem ministerialnym może wynieść do 70%.
Autor: Biuro Prasowe

Zobacz również

Wiadomości Wrocław Pogoda Wrocław Rozkład jazdy MPK Wrocław