Wydarzenia

Śląsk poszukuje swoich byłych piłkarzy [aktualizacja!]

2018-06-17 09:00:00
Dla utrwalenia pamięci o zawodnikach WKS-u, którzy reprezentowali jego barwy w przeszłości, zwracamy się z prośbą o przekazanie nam wszelkich informacji o ich dalszych losach.
Nieodłącznym elementem tożsamości wrocławskiego klubu jest kultywowanie tradycji, pamięć o tych, którzy pisali jego dumną historię. Niezmiennie bardzo zależy nam na stworzeniu wielkiego archiwum z bazą postaci związanych z WKS-em.
 
Do wspomnianych celów archiwizacyjnych pragniemy uzyskać możliwie jak najwięcej informacji o piłkarzach przedstawionych poniżej. Niezwykle pomocne okazać się mogą także wieści o członkach rodziny, znajomych, sąsiadach. Każda wskazówka będzie dla nas cenna.
 
Lista będzie powiększać się o kolejne nazwiska. 


Lesław (Leszek) Kurdziel urodził się w 1949. Obrońca, wychowanek Śląsk Wrocław, reprezentant Polski juniorów, w latach 1970-72 w szerokiej kadrze pierwszego zespołu Śląska, później w PKS Odrze Wrocław. Przez wiele lat był pracownikiem Uniwersytetu Ekonomicznego. Prawdopodobnie mieszka we Wrocławiu w okolicach ulicy Hallera. 
 
Ryszard Lewandowski prawdopodobnie urodził się w 1952 roku. Pomocnik, pod koniec lat 60. był wyróżniającym się zawodnikiem juniorów WKS-u, wicemistrz juniorów Wojska Polskiego (1969). Zaliczył debiut w pierwszej drużynie Śląska, później z powodzeniem grał w Chrobrym Głogów.


Jacek Siekierka urodził się w 1971 roku. Grał na pozycji obrońcy. Wychowanek Włókniarza Wrocław. Jesienią 1990 pojawił się w szerokiej kadrze Śląska i zadebiutował w I drużynie. Później grał jeszcze w Parasolu Wrocław i Pogoni Leśnica (Wrocław). 
 
Marek Machniewicz urodził się w 1967 Był obrońcą. Prawdopodobnie wychowanek Rokity Brzeg Dolny. W latach 1985-86 znalazł się w szerokiej kadrze Śląska. Potem grał jeszcze w Chrobrym Głogów.
 
Stanisław Lasota urodził się na Kresach Wschodnich w Stanisławowie, skąd w wyniku zmiany granic przyjechał do Wrocławia. Był bramkarzem w kilku wrocławskich klubach m.in. w Gwardii, Śląsku i Ślęzie. Interesował się muzyką i grał na gitarze w zespole muzycznym. Prawdopodobnie mieszkał w okolicach ulicy Hallera. Jego dalsze losy są nieznane. 


 

Kazimierz Przemiński (lub Przymiński) przyjechał do Wrocławia po wojnie z Francji. Na przełomie lat 40. i 50. piłkarz Śląska Wrocław (OWKS i CWKS). Był zawodowym żołnierzem. W latach 60. szkolił grupy młodzieżowe w Śląsku, krótko pracował też w Lechii Dzierżoniów. Miał pseudonim „Kajtek”, prawdopodobnie mieszkał na Sołtysowicach. Jego dalsze losy są nieznane. 

Kazimierz Przemiński z młodymi piłkarzami Śląska.

Ewald Czaja
występował w Śląsku, wówczas OWKS Wrocław w 1953 roku razem ze starszym bratem Maksymilianem. Obaj urodzili się w Katowicach. Grali też w Pafawagu i Lechii Dzierżoniów. 
 


Ewald zmarł w 1991 roku we Wrocławiu. Jest pochowany w Dzierżoniowie. Losy Maksymiliana są nieznane. Ewald miał syna Waldemara i córkę Renatę, absolwentkę I LO w Dzierżoniowie, która studiowała we Wrocławiu polonistykę. 

 
Piotr Kiszka urodził się w 1950 roku. Pod koniec lat 60. był zawodnikiem Dolnoślązaka Jelenia Góra. Na krótko przeniósł się do Motoru Lublin. Wrócił na Dolny Śląsk i jesienią 1971 roku trafił do Śląska Wrocław. Możliwe, że później grał jeszcze w Lechii Piechowice
 
Konieczny - bardzo zagadkowa postać. Możliwe, że był wychowankiem Śląska. Wiosną 1973 pojawił się w I drużynie WKS-u i zagrał w meczu z Wisłoką Dębica. Podobno krótko grał też we wrocławskiej Ślęzie. Nie miał nic wspólnego z grającym wcześniej w Śląsku Rudolfem Koniecznym z Zagłębia Lubin. 

Henryk Lewandowski był bramkarzem. Do Śląska Wrocław przyszedł z jednego z klubów wałbrzyskich prawdopodobnie Zagłębia pod koniec lat 60. Grał w rezerwach WKS-u. Wiosną 1970 roku zadebiutował w pierwszej drużynie Śląska. Kontynuował karierę w Górniku Radlin i Starze Starachowice.

 
Ryszard Szwed urodził się w 1939 roku w Lublinie. Grał w trampkarzach Energetyka Wrocław a po fuzji w Ślęzie Wrocław. Na początku lat 60. trafił na dwa lata do Śląska. Po wojsku wrócił do Ślęzy, jednak już po roku przeniósł się do Rakowa Częstochowa. 
 
 

Jeśli w jakikolwiek sposób możesz nam pomóc, prosimy o kontakt: biuroprasowe@slaskwroclaw.pl

 
Autor: Krzysztof Mielczarek, Biuro Prasowe

Zobacz również