Wydarzenia

Śląsk Wrocław Amp Futbol zagra w Ekstraklasie

2023-03-16 10:30:00
Wielkimi krokami nadciąga bardzo ważny moment w historii wrocławskiego Śląska. Istniejąca od kwietnia 2022 roku drużyna amp futbolu rozpoczyna rywalizację w rozgrywkach PZU Amp Futbol Ekstraklasy. To jedyny zespół piłkarski w regionie, który powstał z myślą o osobach z niepełnosprawnościami kończyn. Pierwszy turniej z udziałem Śląska już w najbliższy weekend, 18-19 marca.
Amp futbol to taka odmiana piłki nożnej, w której na boisku rywalizują zawodnicy po jednostronnej amputacji kończyny dolnej w przypadku graczy z pola lub kończyny górnej w przypadku bramkarzy. Śląsk Wrocław już w kwietniu ubiegłego roku ogłosił powstanie nowej sekcji.
 
– Utworzenie w Śląsku Wrocław drużyny amp futbolowej to kolejna inicjatywa, która urzeczywistnia naszą ideę budowania klubu bez barier, otwartego na potrzeby osób z niepełnosprawnościami i łączącego różne środowiska – zaznaczał wtedy Piotr Waśniewski, prezes zarządu Śląska Wrocław.

 
Następnym krokiem była rekrutacja zawodników. Ta przebiegła pomyślnie, a obecnie w Śląsku Wrocław występuje 11 zawodników, w tym trzech z Maroka i jeden z Niemiec. Drużyna stanowi mieszankę piłkarzy doświadczonych z tymi, którzy dopiero poznają tajniki amp futbolu. 
 
– Jest z nami Łukasz Szczyrba, który przez 8 lat grał w Kuloodpornych Bielsko-Biała. Mamy też zawodnika, który przed amputacją grał w piłkę na fajnym poziomie i nie trzeba go dużo uczyć, to super sytuacja. Ale większość nie grała zawodowo, a ich amputacje to świeże tematy z ostatnich kilku lat – przyznaje Sebastian Bednarz, prezes sekcji.

 
W rozgrywkach PZU Amp Futbol Ekstraklasy występuje 7 zespołów: Śląsk Wrocław, Wisła Kraków, Legia Warszawa, TSP Kuloodporni Bielsko-Biała, Stal Rzeszów, Warta Poznań oraz Nowe Technologie Różyca. Inauguracyjny turniej zostanie rozegrany 18-19 marca w Poznaniu. Wrocław powita Ekstraklasę w pierwszy weekend lipca.
 
– Chcemy się uczyć, ale chcielibyśmy też powalczyć o coś więcej. Dotychczas najczęściej było tak, że debiutanci nie zdobywali zbyt wielu punktów. My natomiast chcielibyśmy trochę namieszać i myślę, że jesteśmy w stanie – dodaje prezes Bednarz.Wyjątkowym wydarzeniem dla zawodników Śląsk Wrocław Amp Futbol było bez wątpienia pokazowe starcie z drużyną, w której wystąpili między innymi klubowa legenda i obecny dyrektor sportowy, Dariusz Sztylka, czy jeden z najlepszych graczy w historii koszykarskiego Śląska, Maciej Zieliński. Ponadto, udział w tym meczu wzięła między innymi reprezentacja kobiecej drużyny WKS-u. Spotkanie zorganizowano na bocznym boisku przy Tarczyński Arena Wrocław.

Zespół cały czas jest otwarty na nowych zawodników. Jeśli znasz lub jesteś osobą z niepełnosprawnością kończyn - nie bój się napisać. Najtrudniejszy pierwszy krok! Zgłaszać można się drogą mailową na adres biuro@ampfutbolslaskwroclaw.pl, telefonicznie pod numerem: 696 472 203, oraz bezpośrednio w mediach społecznościowych pisząc na profile Śląsk Wrocław Amp Futbol. W ampfutbol mogą grać osoby po jednostronnej amputacji oraz z wadą wrodzoną nogi lub ręki.Kadra WKS Śląsk Wrocław AMP Futbol na sezon 2023:

– Maciej Materac (bramkarz)
– Mariusz Kędzierski (bramkarz)
– Andrzej Olewicz (bramkarz)
– Ilyass Sbiyaa
– Fettah Bachbach
– Mohcine Chrhah
– Krzysztof Ozga
– Wojciech Tetłak
– Marcin Lenart
– Reinecke Marco
– Łukasz Szczyrba
– Sebastian Idziak
– Daniel Lange
– Marcin Grabowski
– Maciej Wielebiński (junior)
– Michał Stępniak (junior)

Sztab: Krzysztof Węgrzyn (I trener), Mateusz Zawadzki (II trener), Rafał Krzyszkowski (kierownik), Paweł Droszcz (fizjoterapeuta)

Autor: Mateusz Lubański, Fot. Dima Fedorenko, Adriana Ficek

Zobacz również

Wiadomości Wrocław Pogoda Wrocław Rozkład jazdy MPK Wrocław