Wydarzenia

Smuda: Kapelusz mam zawsze otwarty

2017-04-29 20:28:00
- Kontuzja Pitrego utrudniła realizację planu na ten mecz, ale mam kapelusz zawsze otwarty i wyciągnąłem kolejnego piłkarza. Zagraliśmy odważnie, o zwycięstwo, bo w tej fazie trzeba tak grać - mówi Franciszek Smuda, trener Górnika Łęczna, po pokonaniu Śląska 2:0.
Franciszek Smuda: Dwa tygodnie temu cieszyłem się z remisu, bo punkt nam dużo dawał. Ale chciałem koniecznie po rundzie zasadniczej wyjść z ostatniego miejsca. Nie udało się i całą wiosnę przesiedzieliśmy na tej "zaszczytnej" ostatniej pozycji. Dziś wygralismy i wyszliśmy z tego dołu. Oby nie było to jednorazowe. Bo jeszcze sześć spotkań przed nami.
 
Nikt nie przypuszczał, że zagramy tak odważnie, o zwycięstwo. Przypuszczam, że Śląsk też tak nie myślał. Ale my chcieliśmy wygrać, nie zremisować, bo to ważne, by w pierwszym meczu zdobyć komplet punktów
 
Trochę dyplomatycznie przed meczem mówiłem, że zadowoliłby mnie remis i lepsza gra mojego zespołu. Choć ja zwracam uwagę na grę, zawsze lubiłem taką piłkę przyjemną dla ludzi, którzy przychodzą na stadion. By to nie było "kaleczenie" futbolu i kopanie się po głowie, tylko żeby coś się działo. Widziałem na treningu, że zespół coraz lepiej to łapie, zaczyna właśnie tak grać. 
 
Koncepcja się sypała, gdy z boiska musiał zejść kontuzjowany Pitry. Ale ja mam kapelusz zawsze otwarty i wyciągnąłem z niego kolejnego piłkarza. Zawodnicy układali grę dalej, mimo że mieliśmy, można powiedzieć, pół stopera. Ale mam jeszcze jednego, z innej pozycji, który może zaskoczyć. Tak jak Pitry.
 
Dzisiaj jest euforia, wygrany mecz, ale nie wiadomo, jak będzie w kolejnych spotkaniach o wszystko. Czasem drużyna źle rozpocznie mecz, gra nie układa się całe 90 minut i można przegrać, tak jak Śląsk dzisiaj. Na początku byłem sceptycznie nastawiony na 37 kolejek w ekstraklasie. Teraz widzę, że to atrakcyjne, każdy walczy o najmniejszy punkt, by mieć ich jak najwięcej przed podziałem. A po nim tym bardziej, wszystkie spotkania są już o wszystko.
 
Dla każdego z ośmiu zespołów jest możłiwe, że spadnie. Nie tylko Śląsk i nie tylko Górnik. Dlatego również na wyjeździe zespoły powinny walczyć o zwycięstwo. Nie można spekulować, każdy mecz musisz grać o trzy punkty.
Autor: Jędrzej Rybak, Fot. Krystyna Pączkowska

Zobacz również

Wiadomości Wrocław Pogoda Wrocław Rozkład jazdy MPK Wrocław