Wydarzenia

Ty też tworzysz Wrocław! Rozlicz PIT we Wrocławiu

2022-03-22 14:30:00
Do 2 maja mamy czas na złożenie deklaracji PIT. Wrocław, poprzez kampanię informacyjną, przypomina mieszkańcom, by rozliczyć swój podatek we wrocławskim Urzędzie Skarbowym. Dzięki temu można korzystać ze zniżek lub bezpłatnych wejść do wrocławskich atrakcji.
W zeszłym roku Wrocław otrzymał z PIT ponad 1,68 mld złotych. W tym roku, w wyniku zmian podatkowych zawartych w Polskim Ładzie, kwota będzie niższa i wyniesie 1,47 mld złotych.
 
– Rozliczenie PIT–u we Wrocławiu, w miejscu zamieszkania i zameldowania, to forma lokalnego patriotyzmu. Wykorzystujemy te pieniądze na bieżące utrzymanie miasta, czyli między innymi komunikację miejską, budowy i remonty dróg, sprzątanie miasta czy prowadzenie szkół oraz przedszkoli – mówi Jacek Sutryk, Prezydent Wrocławia.
 
Pieniądze z PIT stanowią 27% wszystkich dochodów Wrocławia. Marcin Urban, Skarbnik Wrocławia dodaje, że wraz z wejściem w życie nowych, niekorzystnych przepisów Polskiego Ładu, zmienia się również sposób naliczania samorządom dochodów z PIT:
 
– Tylko względem zeszłego roku, dochody z PIT będą niższe o ok. ćwierć miliona złotych. Mamy nadzieję, że wpływy związane z nowo zarejestrowanymi podatnikami we Wrocławiu częściowo zrekompensują straty wywołane przez Polski Ład. Rozliczając PIT we Wrocławiu, wspieramy rozwój miasta  – mówi Marcin Urban. 
 
Miasto przygotowało kampanię promocyjną, zachęcającą mieszkańców do rozliczenia PIT we Wrocławiu. Na billboardach i miejskich wyświetlaczach pojawiają się znane twarze – Alicja Tchórz, mistrzyni Europy w pływaniu, prof. Alicja Chybicka, Anna Maria Mbayo, wokalistka, prof. Marcin Drąg i Piotr Celeban, legenda piłkarskiego Śląska. W materiałach pojawiło się także logo Wrocław Solidarny z Ukrainą. Przypomina ono o tym, że Wrocław finansuje pomoc dla uchodźców z Ukrainy również z miejskiego budżetu.
 
Coraz więcej podatników we Wrocławiu

Według danych Izby Administracji Skarbowej, w zeszłym roku było we Wrocławiu ok. 530 tys. czynnych podatników PIT. W ciągu ostatnich 5 lat przybyło aż 130 tys. osób, które rozliczają podatek we wrocławskich urzędach skarbowych. Dla porównania, we Wrocławiu mieszka około 641 tysięcy osób (dane GUS z czerwca 2021 r.). Dane MPWiK wskazują jednak, że we Wrocławiu może mieszkać nawet 825 tys. osób dlatego miasto zachęca do rozliczania podatku we Wrocławiu.

Nasz Wrocław – aż 9 bezpłatnych atrakcji

Potwierdzając fakt rozliczania podatku w stolicy Dolnego Śląska, można korzystać z pakietu zniżek i 9 bezpłatnych wejść do wrocławskich atrakcji: Aquaparku, ZOO Wrocław, Hydropolis, Visitor Center Hali Stulecia, Pływalni Orbita, CH Zajezdnia, Tarczyński Arena Wrocław oraz na mecze Panthers Wrocław i piłkarskiego Śląska. Użytkownicy programu Nasz Wrocław mają również możliwość dodania do swojego konta wirtualnej karty bibliotecznej. Nasz Wrocław jest również kluczowym kryterium w rekrutacji do szkół podstawowych. Posiadanie aktywnego statusu podatnika jest równoznaczne z otrzymaniem 50 punktów w rekrutacji. Konto w miejskim programie założyło już blisko 200 tysięcy użytkowników.


Jak złożyć zeznanie podatkowe?

Podobnie, jak w poprzednich latach, najprostszą formą złożenia rozliczenia jest skorzystanie z usługi Twój e-PIT. Dane w portalu przygotowywane są automatycznie, na podstawie PIT 11, przygotowanych przez pracodawców. Online możemy również zmienić adres zamieszkania i wybrać wrocławski urząd skarbowy. Papierową deklarację podatkową można również złożyć bezpośrednio w budynkach urzędu skarbowego lub wysyłając PIT pocztą.
 

Zobacz również

Wiadomości Wrocław Pogoda Wrocław Rozkład jazdy MPK Wrocław