Wydarzenia

W Śląsku Wrocław i Cracovii

2024-05-10 10:00:00
Szesnastu piłkarzy grało zarówno w Śląsku, jak i w Cracovii. Z ławki trenerskiej oba zespoły prowadziło czterech szkoleniowców. Jesienią 2006 roku występował w Cracovii obecny trener Wojskowych Jacek Magiera.
Edward Hefko był pierwszym zawodnikiem, który zagrał w obu klubach. Zadebiutował w Śląsku w wyjazdowym meczu właśnie z Cracovią w sierpniu 1970 roku. Zawodnik ten odrabiał we Wrocławiu służbę wojskową. Nie wywalczył miejsca w pierwszym składzie WKS-u i po zaledwie kilku występach odszedł do Górnika Radlin, skąd przeszedł do Cracovii. Natrafił na trudny okres w krakowskim klubie, ale dał się poznać z dobrej strony kibicom Pasów, grając w barwach Cracovii prawie 10 lat w IV, III i II lidze. 
 
Mikołaj Musialik wcześniej niż Hefko debiutował w Śląsku, ale później zagrał w barwach Cracovii. W Śląsku był tylko rezerwowym, bowiem nie zdołał wygrać rywalizacji z ówczesnym bramkarzem numer jeden Śląska - Klausem Masselim. Do zespołu Pasów przeszedł latem 1973 z Hutnika Kraków. W lipcu 1975 roku - po trzech przegranych meczach w eliminacjach o II ligę - zarząd Cracovii podziękował mu za współpracę. 
 
Czesław Szczepankiewicz przyszedł do Śląska latem 1968 z poznańskiego Lecha, ówczesnego spadkowicza z II ligi. Zadebiutował we Wrocławiu w pierwszym meczu jesieni 
z Pogonią, zmieniając w drugiej połowie Malinowskiego. Śląsk grał w tym sezonie słabo i wiosną 1969 spadł do II ligi, a Szczepankiewicz nie zdołał przekonać do siebie ówczesnych trenerów Śląska: Głowackiego i Woźniaka. W Cracovii - jak i w Hutniku - grał wspólnie z Musialikiem. Barwy Pasów reprezentował przez dwa sezony do nieudanych eliminacji 
o II ligę w 1975 roku. 
 
Krzysztof Baliga, podobnie jak Hefko, odrabiał służbę wojskową w Śląsku w latach 1980-81. Kariery we wrocławskim klubie nie zrobił. Nie dane mu było nawet zadebiutować w oficjalnym meczu. Poprzez Wawel i Piast Gliwice (też bez debiutu) trafił do Cracovii, 
w której grał 5 lat. Pod koniec kariery pełnił obowiązki kapitana w krakowskim klubie. Piłkarzem Pasów był też jego syn Tomasz. 
 
Dariusz Kasperek był bardzo dobrze zapowiadającym się wychowankiem Cracovii, jednakże później nie do końca spełnił te zapowiedzi. W 1987 roku został zdyskwalifikowany za „brak ambicji” na finiszu rozgrywek. Po kilku latach gry w klubach norweskich i belgijskich, wiosną 1996 trafił na Oporowską i przyczynił się do utrzymania dla Śląska ekstraklasy. W następnym sezonie mimo wysiłków m.in. Kasperka sztuka ta już się nie udała. Śląsk spadł do II ligi, a Kasperek trafił do austriackiego Schwarz-Weiss Bregenz. 
Karierę zakończył w 2000 roku w KP Konin, z którym spadł z II ligi.
 
Ryszard Fudali w II-ligowym Hutniku debiutuje w czerwcu 1989 roku. Rok później awansuje z nim do ekstraklasy. We wrześniu 1996 roku zagrał w Pucharze UEFA w dwumeczu z AS Monaco. W najwyższej klasie rozgrywkowej grał w klubie z Nowej Huty przez siedem sezonów. Po degradacji Hutnika do II ligi latem 1997 r. przeszedł do drugiego spadkowicza, czyli Śląska. We wrocławskim klubie po czterech występach i czterech porażkach trener Caliński zrezygnował z jego usług. Wiosną 1998 roku grał już w Czuwaju Przemyśl, skąd na cztery trzecioligowe sezony przeniósł się do Cracovii. 
 
Artur Bugaj wiosną 2006 r. zagrał w barwach Śląska w trzynastu meczach na drugim froncie. Jedyną bramkę w barwach WKS-u zdobył w ostatnim występie w wygranym (2:1) meczu z KSZO. W początkach swojej kariery w sezonie 1989/90 występował w Cracovii, dokąd trafił z Wisły, nie mogąc zdobyć miejsca w jej składzie. Czterokrotnie w swojej karierze awansował do ekstraklasy: z Amiką (1995), Dyskobolią (1997), Lechem (2002) i Pogonią Szczecin (2004).
 
Paweł Sasin zadebiutował w Śląsku jesienią 2001r. w meczu z RKS Radomsko. To był - jak się później okazało - jedyny jego ligowy występ w tym spadkowym dla Śląska sezonie. 
W następnym sezonie Sasin grał już dużo więcej, ale nie uchronił wrocławian przed kolejną degradacją. W III lidze był wyróżniającym się zawodnikiem Śląska i po nieudanych barażach o II ligę z Arką przeszedł do Lecha Poznań. Z Poznania trafił do Korony Kielce, a od wiosny 2009 roku był piłkarzem Cracovii. Po dwóch latach gry w barwach Pasów przeszedł do Górnika Łęczna. Następnie grał w Warcie Poznań, ŁKS-ie Łódź i Dolcanie Ząbki. W 2013 roku ponownie trafił do Górnika Łęczna, z którym w latach 2014-17 występował w Ekstraklasie i na jej zapleczu. Z klubu z Lubelszczyzny trafił do Arki Gdynia.  
 
Wojciech Kaczmarek do naszego klubu trafił przed sezonem 2006/07. Wiosną 2008 roku został pierwszym bramkarzem w Śląsku i wywalczył z nim awans do ekstraklasy. Także kolejny sezon był dla niego udany. Bronił wrocławskiej bramki w 24 meczach ligowych i zdobył Puchar Ekstraklasy. W 2010 roku przegrał rywalizację o miejsce w podstawowej jedenastce WKS-u z Marianem Kelemenem i postanowił zmienić klub. W styczniu 2011 roku podpisał z Pasami dwuipółletni kontrakt i jako pierwszy w historii piłkarz bezpośrednio przeszedł ze Śląska do Cracovii. Runda wiosenna była dla niego bardzo udana i znacznie przyczynił się do utrzymania Pasów w Ekstraklasie. W następnym sezonie jednak spadł z krakowskim klubem do nowej I ligi. Latem 2012 roku przeszedł do Zawiszy Bydgoszcz, z którym po roku awansował do Ekstraklasy i w 2014r. zdobył Puchar Polski. W sezonie 2015/16 bronił barw Podbeskidzia Bielsko-Biała.
 
Orest Lenczyk został trenerem Cracovii w sierpniu 2009 r. Objął tą posadę po Arturze Płatku. Zmiana szkoleniowca była przygotowywana w wielkiej tajemnicy. Jeszcze dzień wcześniej prezes Pasów Janusz Filipiak zapewniał, że Płatek nadal będzie pracować z krakowską drużyną. Jednak prezes zmienił zdanie. Latem 2009 roku Cracovia bardzo szczęśliwie uniknęła degradacji z ekstraklasy. Trener Lenczyk miał wyciągnąć piłkarzy Pasów z kryzysu. Prowadzona przez niego drużyna zajęła w sezonie 2009/10 bezpieczne dwunaste miejsce. 
Po zakończeniu rozgrywek pod koniec maja na ławce trenerskiej Cracovii niespodziewanie zastąpił go Rafał Ulatowski. Lenczyk zaś we wrześniu 2011 roku po 30 latach ponownie trafił do Śląska, z którym wywalczył mistrzostwo Polski i Superpuchar w 2012 roku oraz wicemistrzostwo w 2011 roku.
 
Rafał Grodzicki - wychowanek Zwierzynieckiego Kraków trafił do Cracovii jeszcze jako junior. W pierwszej drużynie Pasów zadebiutował w czerwcu 2001 roku w wygranym 2:0 meczu z Unią Tarnów. W ówczesnej trzecioligowej Cracovii zaliczył w sumie 15 występów. Do Śląska trafił latem 2012 roku. Miał wówczas za sobą bardzo udany sezon w barwach Ruchu Chorzów, z którym zdobył wicemistrzostwo Polski i dotarł do finału Pucharu Polski. Ze Śląskiem w sezonie 2012/13 zajął trzecie miejsce w Ekstraklasie i został finalistą Pucharu Polski. Jesienią 2014r. przegrał rywalizację z Celebanem i Hołotą i coraz rzadziej pojawiał się w składzie wrocławian. Wiosną 2015 roku wrócił do Ruchu Chorzów. Następnie grał w Motorze Lublin.
  
Mateusz Żytko jest rodowitym wrocławianinem i wychowankiem Śląska. W 2001 roku zdobył mistrzostwo Europy U-18 w Finlandii. Niestety, natrafił na słabszy okres w dziejach naszego klubu. Spadł ze Śląskiem w 2002 roku z ekstraklasy, a rok później z II ligi. Odszedł do Zagłębia Lubin, z którym w sezonie 2006/07 został mistrzem Polski, choć jego wkład w ten tytuł był bardzo symboliczny. Grał też w Wiśle Płock, w Polonii Warszawa i w Polonii Bytom. W lipcu 2011 roku podpisał dwuletni kontrakt z Cracovią. W pierwszym sezonie zaznał z Pasami goryczy degradacji z Ekstraklasy, jednak już po roku do niej powrócił. 
W krakowskim klubie występował przez cztery sezony, w tym trzy w ekstraklasie. 
Latem 2015 roku trafił do I-ligowej Pogoni Siedlce. Jego kolejnym klubem był KKS Kalisz.
 
Adam Marciniak przyszedł do WKS-u z Górnika Zabrze po rundzie jesiennej sezonu 2007/08. Wiosną wystąpił w ośmiu meczach i świętował ze Śląskiem awans do ekstraklasy. Latem przeszedł do ŁKS-u Łódź, by wiosną 2009r. wrócić do Górnika i spaść z nim z najwyższej klasy rozgrywkowej. Po rocznym pobycie w nowej I lidze wywalczył z zabrzanami awans do ekstraklasy. Latem 2012 roku został piłkarzem Cracovii. 
Z krakowskim klubem, po raz trzeci w swojej karierze, awansował do najwyższej klasy rozgrywkowej. W ciągu dwóch sezonów rozegrał w barwach Cracovii 70 meczów w ekstraklasie, w których strzelił dwa gole. 19 listopada 2013r. Marciniak - jako zawodnik Pasów - zadebiutował w reprezentacji Polski w meczu z Irlandią (0:0). Latem 2015 roku został zawodnikiem cypryjskiego AEK Larnaka. Od sezonu 2016/17 do końca 2020 występował w Arce Gdynia. W 2021 roku wrócił po latach do ŁKS-u, z którym w 2023 awansował doEkstraklasy. 
 
Marek Wasiluk pierwszy raz do zespołu Pasów trafił latem 2008 z Jagiellonii Białystok. Kosztował krakowian milion złotych i był to wówczas najwyższy transfer w historii tego klubu. W barwach Cracovii rozegrał 52 mecze w ekstraklasie i strzelił jednego gola. Sezon 2010/11 nie był jednak dla niego udany. Jesienią grał słabo, a wiosną został przesunięty przez trenera Szatałowa do zespołu Młodej Ekstraklasy. Latem 2011 roku został początkowo na pół roku wypożyczony do Śląska. Tym samym jako pierwszy zawodnik w historii trafił do WKS-u bezpośrednio z Cracovii, choć należałoby dodać, że nie z pierwszego zespołu Pasów. Wiosną pozostał w klubie i zdobył ze Śląskiem mistrzostwo Polski. Jednak w pierwszej drużynie grał sporadycznie. Nie przekonał do siebie trenera Levego i w sierpniu 2013 wrócił do Cracovii. Jesienią nie wystąpił w żadnym meczu ligowym Pasów i w styczniu przeszedł do Widzewa. Po spadku łodzian z ekstraklasy - po sześcioletniej przerwie - ponownie trafił do Jagiellonii. Następnie grał w III-ligowej Olimpii Zambrów.
 
Mateusz Cetnarski do Śląska Wrocław trafił przed sezonem 2011/2012, gdy WKS był aktualnym wicemistrzem kraju. Wraz z zespołem Wojskowych triumfował w Ekstraklasie i Superpucharze Polski. W meczu o to trofeum był wykonawcą decydującego rzutu karnego w rozstrzygającej wynik potyczki serii jedenastek. Z zielono-biało-czerwonymi zdobywał również brązowy medal mistrzostw Polski (2013). Ze Śląska odszedł na początku 2014r. roku Przeniósł się do Widzewa Łódź, z którym zaznał smaku degradacji z ekstraklasy. 
Przed startem sezonu 2014/15 trafił do Cracovii, z którą podpisał dwuletni kontrakt z opcją przedłużenia o rok. Po trzech sezonach odszedł do Sandecji Nowy Sącz. Jesienią 2020 roku bronił barw Korony Kielce. W 2021 został grającym trenerem w Pili Pili DB Jambiani FC w Zanzibarze.
 
Krzysztof Danielewicz jest rodowitym wrocławianinem i wychowankiem Parasola. 
Karierę seniorską rozpoczynał w innym dolnośląskim zespole Zagłębiu Lubin, z którego był wypożyczony do Ruchu Radzionków, a później wytransferowany do Cracovii. 
Pod Wawelem Danielewicz spędził dwa sezony, w czasie których wywalczył m.in. awans do najwyższej klasy rozgrywkowej (2013). Po ostatniej ligowej kampanii zdecydował się nie przedłużać swojej wygasającej umowy i stał się wolnym zawodnikiem. W sierpniu 2014 roku trafił do Śląska, w którym zadebiutował ... w meczu przeciwko swojemu byłemu zespołowi.
W lutym 2016 roku został na pół roku wypożyczony do Górnika Łęczna. W klubie z Lubelszczyzny grał do końca sezonu 2016/17. Obecnie występuje w Stali Rzeszów, 
z którą w 2022r. roku awansował na zaplecze ekstraklasy.
 
Zawodnicy Śląska i Cracovii: 
 
1. Krzysztof Baliga: Śląsk 1980-81 (rezerwy), Cracovia 1985(w)-89
2. Artur Bugaj: Cracovia 1989-90, Śląsk 2006(w)
3. Mateusz Cetnarski: Śląsk 2011-13, Cracovia 2014-17
4. Krzysztof Danielewicz: Cracovia 2012-14, Śląsk 2014-15
5. Ryszard Fudali: Śląsk 1997(j), Cracovia 1998-02
6. Rafał Grodzicki: Cracovia 1999-02, Śląsk 2012-14
7. Edward Hefko: Śląsk 1970(j), Cracovia 1972-79 i 1980-81 (rezerwy)
8. Wojciech Kaczmarek: Śląsk 2006-10, Cracovia 2011-12
9. Dariusz Kasperek: Cracovia (wych) do 1987, Śląsk 1996-97
10. Jakub Kosecki: Śląsk 2017-18(j), Cracovia 2021(w)
11. Adam Marciniak: Śląsk 2008(w), Cracovia 2012-15
12. Mikołaj Musialik: Śląsk 1965-67, Cracovia 1973-75
13. Paweł Sasin: Śląsk 2001-04, Cracovia 2009-10
14. Czesław Szczepankiewicz: Śląsk 1968-69, Cracovia 1973-75
15. Marek Wasiluk: Cracovia 2008-11 i 2013(j) (rezerwy), Śląsk 2011-13
16. Mateusz Żytko: Śląsk (wych) do 2003, Cracovia 2011-15
 
Uwaga: w zestawieniu uwzględniono piłkarzy, którzy przynajmniej w jednym klubie wystąpili 
w oficjalnym meczu pierwszej drużyny.
 
Trenerzy Śląska i Cracovii:
 
1. Alojzy Łysko: Śląsk 1988(j), Cracovia 1996-97 
2. Adam Niemiec: Śląsk (OWKS) 1952, Cracovia 1964-67
3. Artur Woźniak: Śląsk 1969(w)-70(j), Cracovia 1971-72
4. Orest Lenczyk: Śląsk 1979-80(j) i 2010-12(j), Cracovia 2009-10
 
Stefan Białas - piłkarz Śląska (1968-72), trener Cracovii w 2006 roku.
Lesław Ćmikiewicz - zawodnik Śląska (1965-70), w Cracovii asystent trenera Majewskiego 
(2006-08).
Aleksander Hradecki - do Wrocławia przyszedł w 1968 roku z Wawelu Kraków. W Śląsku 
na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego wieku prowadził rezerwy, także trener koordynator. Cracovię trenował w III lidze od jesieni 1976 do stycznia 1978.
Władysław Łach - trener Śląska w sezonie 2000/01, dyrektor sportowy Cracovii w latach 2006-07. 
Od stycznia 2011 do końca sezonu 2011/12 prowadził Pasy w Młodej Ekstraklasie. 
Jacek Magiera - jesienią 2006 r. zakończył karierę piłkarską w Cracovii, w której wystąpił w pięciu meczach w ekstraklasie. Od marca 2021 do marca 2022 trener Śląska. W kwietniu 2023 roku ponownie objął Wojskowych.
Marek Wleciałowski - u boku Lenczyka był II trenerem w Cracovii (2009-10) i w Śląsku (2010-12).
Autor: Krzystof Mielczarek, Fot. Adriana Ficek

Zobacz również

Wiadomości Wrocław Pogoda Wrocław Rozkład jazdy MPK Wrocław