Wydarzenia

W Śląsku Wrocław i Jagiellonii

2020-10-24 17:15:00
Prawie trzydziestu piłkarzy w swojej karierze reprezentowało barwy Śląska i Jagiellonii. Obecnie w naszym zespole gra były zawodnik białostoczan Bartłomiej Pawłowski, zaś w zespole z Podlasia występuje Błażej Augustyn, który przed laty grał w juniorach Śląska. Z ławki trenerskiej oba zespoły prowadziło trzech szkoleniowców.
Robert Grzanka był pierwszym i jedynym piłkarzem, który grał w obu klubach w latach 80. ubiegłego wieku. Przyszedł do Śląska z lubelskiego Motoru w 1986 roku. Wcześniej w 1981 roku, zdobył juniorskie wicemistrzostwo Europy i uczestniczył w młodzieżowych mistrzostwach świata w Australii, m.in. razem z Tarasiewiczem i Pękalą. We Wrocławiu za wiele nie pograł, ale zdobył z naszym klubem Puchar Polski w 1987 roku. Jednak ówczesny Śląsk był bardzo silną drużyną i Grzanka, mimo starań, nie wywalczył sobie miejsce w podstawowej jedenastce wojskowego klubu. Po dwóch latach spędzonych w Górniku Zabrze, gdzie też za często nie występował, odnalazł się w Białymstoku. Grał bardzo dobrze i był wyróżniającym się piłkarzem Jagiellonii, niestety trafił na słabszy okres w historii tego klubu. Wiosną 1990 roku spadł z drużyną ze stolicy Podlasia do II ligi, by po dwóch latach występów na drugim froncie wywalczyć dla Białegostoku awans do ekstraklasy. Po rundzie jesiennej sezonu 1992/93 przeszedł do szwedzkiego Viserum SvG.

Tomasz Moskal jest postacią doskonale znaną we Wrocławiu. Wychowanek nieistniejącego już Pafawagu zadebiutował w Śląsku wiosną 1994 roku w wygranym 2:1 meczu z Arką. I debiut ten miał wymarzony, bowiem strzelił gdynianom zwycięską bramkę. Rok później cieszył się wraz z kolegami z awansu do I ligi. Śląsk zadomowił się w ekstraklasie na krótko, bowiem po dwóch sezonach wojskowi spadli do II ligi, a Moskal opuścił rodzinny Wrocław, by zagrać w GKS Katowice. Wiosną 2006, po nieudanej próbie znalezienia klubu w Szkocji, trafił do Jagi. Jednak latem 2006 roku nie przystał na nowe warunki kontraktu i odszedł do Górnika Zabrze.

Robert Szczot w Śląsku debiutował wiosną 2002, spadając z wrocławskim klubem do II ligi. Na drugim froncie był już zawodnikiem podstawowego składu, jednakże nie był w stanie pomóc zespołowi, który ponownie został zdegradowany, tym razem do III ligi. Po dwóch sezonach spędzonych w trzecioligowym Śląsku, wyjechał do Belgii. Do Śląska – już drugoligowego – powrócił jesienią 2006 i na niecałe dwa sezony przeniósł się do ŁKS Łódź. Z Łodzi trafił do Jagiellonii, gdzie należał do najlepszych graczy i po rundzie jesiennej sezonu 2008/09 został zauważony przez ówczesnego trenera Górnika Zabrze Henryka Kasperczaka. Za jego namową w styczniu 2009 przeszedł do klubu z Górnego Śląska.

Janusz Wójcik prowadzący Śląsk wiosną 2001 roku, w początkach swojej kariery zanotował w Jagiellonii poważny sukces trenerski. W 1987 awansował z Żółto-Czerwonymi do ekstraklasy - po raz pierwszy w historii klubu. Jednak w najwyższej klasie rozgrywkowej prowadził Jagę tylko w dziesięciu meczach. Po niezbyt udanym starcie w rozgrywkach I ligi, zastąpił go dotychczasowy asystent i późniejszy prezes Jagi - Mirosław Mojsiuszko. Wójcik został trenerem reprezentacji Polski do lat 18. Największy sukces osiągnął na Igrzyskach w Barcelonie w 1992 roku, gdzie prowadzona przez niego reprezentacja olimpijska zdobyła srebrny medal. W tym samym roku zwyciężył w Plebiscycie Piłki Nożnej na Najlepszego Trenera w Polsce. Zmarł w listopadzie 2017 roku.

Ryszard Tarasiewicz - czołowy piłkarz Śląska lat 80., wychowanek klubu.  Jesienią 2006 roku prowadzona przez niego Jagiellonia wygrała ze Śląskiem w Białymstoku w meczu II ligi aż 3:0, a jedną z trzech bramek strzelił wówczas wrocławianom Remigiusz Sobociński, który dwa lata później na jeden sezon trafił do naszego klubu. Wiosną 2007, wobec słabszej postawy zespołu, Tarasiewicz ustąpił miejsca na ławce trenerskiej Jagi Arturowi Płatkowi, który ostatecznie wprowadził białostoczan do ekstraklasy. A Taraś latem 2007 ponownie trafił do Śląska, z którym rok później wywalczył awans do najwyższej klasy rozgrywkowej. W 2009 zdobył z WKS-em Puchar Ekstraklasy. Wrocławian prowadził do września 2010 roku.

Jarosław Lato - wychowanek Stali Świdnica, do Śląska trafił z Lechii Dzierżoniów na początku 1998 roku. W 2000 wywalczył z WKS-em awans do ekstraklasy. Po dwóch sezonach i spadku wrocławian do II ligi przeszedł do RKS-u Radomsko. Następnie grał w łódzkim Widzewie i Dyskobolii Grodzisk. A po przeniesieniu tego klubu do stolicy został zawodnikiem Polonii. Z klubem z Wielkopolski zdobył  Puchar Polski (2007) i dwukrotnie Puchar Ekstraklasy (2007, 2008). Na początku 2010 roku podpisał 2,5 letni kontrakt z Jagiellonią. Z tym klubem zdobył drugi w swojej karierze Puchar Polski, jak i Superpuchar (2010). Latem 2011 roku wrócił do rodzinnej Świdnicy i został grającym trenerem Polonii/Sparty.

Remigiusz Jezierski - wychowanek Polonii Świdnica trafił do wówczas II-ligowego Śląska jesienią 1997 roku. Wiosną 2000 r. awansował z WKS-em do ekstraklasy. Po spadku wrocławian do II ligi w 2002 wyjechał do izraelskiego Hapoelu Beer-Sheva. Po dwóch latach wrócił do Polski i trafił do Górnika Łęczna. Później zaliczył jeszcze półroczny epizod w Izraelu i zimą 2007 przeszedł do Ruchu, z którym awansuje do ekstraklasy. Przymierzany do Śląska na początku 2008 r., ale w lutym doznaje kontuzji kolana. Uraz odnowił mu się w kwietniu i na boisko wrócił dopiero jesienią. Latem 2009 podpisuje roczny kontrakt z Jagiellonią. Z drużyną z Podlasia zdobywa Puchar  Polski, jednak klub z Białegostoku nie przedłuża z nim kontraktu. Do sezonu 2010/11 przygotowywał się ze Śląskiem, ale zawodnikiem WKS-u został dopiero w październiku. Tym samym - po ponad ośmioletniej przerwie - ponownie debiutuje w zielono-biało-czerwonych barwach. Wiosną 2011 zdobył ze Śląskiem wicemistrzostwo Polski i po tym sukcesie postanowił zakończyć karierę.

Łukasz Tymiński do naszego klubu trafił wiosną 2008 z Czarnych-Górala Żywiec. W tej rundzie zagrał tylko w końcówce meczu II ligi Śląska z ŁKS Łomża (3:0). W następnym sezonie, po awansie do ekstraklasy, nie dane mu już było wystąpić w meczu ligowym. Grał głównie w ME i PE, wystąpił też w spotkaniu Pucharu Polski z Nielbą Wągrowiec (0:1). Debiutu w ekstraklasie nie doczekał się też jesienią 2009 roku, dlatego przed rundą wiosenną przeszedł do Polonii Bytom. Po spadku z klubem z Górnego Śląska do nowej I ligi, Tymiński latem 2011 roku przeniósł się do Jagiellonii. W swoim pierwszym sezonie w klubie z Podlasia zagrał w 16 meczach ligowych, zaś jesienią 2012 w jedenastu. Na początku 2013 roku został wypożyczony do Ruchu Chorzów, a wiosną 2014 do Okocimskiego Brzesko, z którym spadł do II ligi. W sezonie 2014/15 ponownie reprezentował barwy Jagiellonii zdobywając z nią brązowy medal ekstraklasy. Następnie został zawodnikiem Górnika Łęczna.

Rafał Gikiewicz trafił do Śląska na początku 2011 roku. Piłkarzem Jagi został przed sezonem 2008/09. W klubie ze stolicy Podlasia spędził ponad dwa lata. Wiosną 2009 wygrał rywalizację o miejsce w bramce Jagiellonii z doświadczonym Piotrem Lechem. Jednak w sezonie 2009/10 musiał już uznać wyższość Grzegorza Sandomierskiego. W lidze bronił mało, ale często występował w meczach Pucharu Polski i znacznie przyczynił się do zdobycia tego trofeum przez Jagę. 22 maja 2010 wystąpił w finale tych rozgrywek, w którym to Jagiellonia na stadionie w Bydgoszczy pokonała 1:0 Pogoń Szczecin. Gikiewicz świętował ze Śląskiem wicemistrzostwo (2011) oraz rok później mistrzostwo Polski i Superpuchar. W sezonie 2012/13 dotarł z wojskowymi do finału Pucharu Polski i zdobył brązowy medal ekstraklasy. Z WKS-em rozstał się w kwietniu 2014. Przez dwa lata bronił barw niemieckiego II-ligowca - Eintrachtu Brunszwik. W sierpniu 2016 roku został zawodnikiem beniaminka niemieckiej Bundesligi SC Freiburg. Następnie grał w FC Union Berlin a od tego sezonu broni bramki bramki FC Augsburg.

Marek Wasiluk to wychowanek Jagiellonii. Ten imponujący warunkami fizycznymi obrońca, w kadrze pierwszego zespołu Jagi znalazł się już w sezonie 2004/05. Jednak na debiut czekał aż do jesieni 2006 roku, gdy trenerem klubu z Podlasia został Ryszard Tarasiewicz. Miejsce w podstawowym składzie Żółto-Czerwonych wywalczył sobie dopiero u trenera Artura Płatka na finiszu rundy wiosennej 2007 roku. Tym samym przyczynił się do wywalczenia przez Jagę awansu do ekstraklasy. Debiutancki sezon w najwyższej klasie rozgrywkowej był dla niego bardzo udany. Dzięki dobrym występom w lidze, w maju 2008 roku zadebiutował w reprezentacji Polski U-21. W następnym miesiącu podpisał 4-letni kontrakt z Cracovią. Latem 2011 roku trafił na półroczne wypożyczenie do Śląska. Wiosną pozostał we Wrocławiu i zdobył z WKS-em mistrzostwo Polski. Później grał już dużo mniej i w sierpniu 2013 wrócił do Cracovii. Nie doczekawszy się drugiego debiutu w barwach Pasów, w styczniu przeszedł do Widzewa. Po spadku łodzian z ekstraklasy - po sześcioletniej przerwie - ponownie trafił do Jagiellonii. Po udanej jesieni, w pierwszym meczu ligowym wiosny 2015 z Legią doznał poważnego urazu - zerwał więzadła krzyżowe. W kwietniu - lecząc kontuzje - podpisał nowy trzyletni kontrakt z Jagiellonią. Barw klubu ze stolicy Podlasia bronił do 2018 roku.

Marian Kelemen do Śląska trafił na początku 2010 roku. Wygrawszy rywalizację z Kaczmarkiem szybko został bramkarzem numer jeden WKS-u. W maju 2011 strzelił bramkę z rzutu karnego w pamiętnym, wygranym 5:0 meczu z Arką Gdynia, a w pucharowej wyjazdowej konfrontacji z Rapidem Bukareszt był kapitanem zespołu. Słowak zdobył z wojskowymi w ciągu trzech sezonów trzy medale mistrzostw Polski: złoty (2012), srebrny (2011) i brązowy (2013). Odszedł z WKS-u w czerwcu 2014 roku, nie zaakceptowawszy propozycji przedłużenia umowy. Po dziewięciu miesiącach bezrobocia wiosną 2015 związał się z występującym w czeskiej ekstraklasie FK Pribram. Następnie wrócił na Słowację do Zemplina Michalovce - klubu, którego jest wychowankiem. Zaś latem 2016 r. po raz drugi trafił do polskiej ekstraklasy zostając zawodnikiem Jagiellonii. Zdobył z nią w 2017 i 2018 wicemistrzostwo Polski.

Piłkarze Śląska i Jagiellonii:

1. Alvarinho: Jagiellonia 2015-16, Śląsk 2016-17
2. Błażej Augustyn: Śląsk 2003-04 (juniorzy), Jagiellonia od 2020(j)
3. Jacek Banaszyński: Jagiellonia 2006-08, Śląsk 2008-09
4. Mariusz Baranowski: Jagiellonia (ME) 2007(j), Śląsk (ME) 2008-09
5. Arkadiusz Chrobot: Jagiellonia 2001-03, Śląsk 2006(j) i 2007(w) (rezerwy)
6. Rafał Gikiewicz: Jagiellonia 2008-10, Śląsk 2011(w)-14
7. Robert Grzanka: Śląsk 1986-87, Jagiellonia 1989-92
8. Marek Jakóbczak: Śląsk 1999-00, Jagiellonia 2001(j)
9. Remigiusz Jezierski: Śląsk 1997-02 i 2010-11, Jagiellonia 2009-10
10. Bartosz Kaśnikowski: Jagiellonia (ME) 2007(j), Śląsk 2008-10
11. Marian Kelemen: Śląsk 2010(w)-14, Jagiellonia 2016-19
12. Ernest Konon: Śląsk 2003(w), Jagiellonia 2004-07
13. Marcin Kośmicki: Śląsk 1999 (bez gry), Jagiellonia 2006-07
14. Jarosław Lato: Śląsk 1998-02, Jagiellonia 2010-11
15. Mateusz Machaj: Śląsk 2014(w)-15, Jagiellonia 2018(j)
16. Tomasz Moskal: Śląsk 1994-97, Jagiellonia 2006(w)
17. Rafał Naskręt: Śląsk 2000-03 i 2005-06, Jagiellonia 2007(w)
18. Andrzej Olszewski: Jagiellonia 2002-05 i 2006-07, Śląsk 2008
19. Mariusz Pawełek: Śląsk 2014-17, Jagiellonia 2017-18
20. Bartłomiej Pawłowski: Jagiellonia 2010-11, Śląsk od 2020(j)
21. Remigiusz Sobociński: Jagiellonia 2005-08, Śląsk 2008-09
22. Vuk Sotirović: Jagiellonia 2007-08 i 2011(w), Śląsk 2008-10
23. Grzegorz Szamotulski: Śląsk 2001(w), Jagiellonia 2009(j)
24. Robert Szczot: Śląsk 2002-05 i 2006(j), Jagiellonia 2008(j)
25. Igors Tarasovs: Jagiellonia 2015(w)-16, Śląsk 2017-19
26. Łukasz Tymiński: Śląsk 2008-09, Jagiellonia 2011-12 i 2014-15
27. Marek Wasiluk: Jagiellonia (wych) do 2008 i 2014-18, Śląsk 2011-13
28. Piotr Zajączkowski: Jagiellonia 1990-93, Śląsk 1998(w)
29. Dzidosław Żuberek: Śląsk 1999, Jagiellonia 2001-06

Trenerzy Śląska i Jagiellonii:

1. Wojciech Łazarek: Śląsk 1999, Jagiellonia 2001-02
2. Ryszard Tarasiewicz: Śląsk 2004-06 i 2007-10, Jagiellonia 2006-07
3. Janusz Wójcik: Jagiellonia 1986-87, Śląsk 2001(w)

Stefan Białas - były piłkarz Śląska przełomu lat 60. i 70. ubiegłego wieku. Był trenerem Jagiellonii wiosną 2008, jednak nie poprowadził zespołu w żadnym oficjalnym meczu.

Andrzej Kaczewski - gwiazda Śląska drugiej połowy lat 60., trenował Jagiellonię w III lidze w sezonie 1996/97.

Longin Janeczek - epizodycznie wystąpił w Śląsku (OWKS) w 1951 roku, w sezonie 1976/77 prowadził II-ligową Jagiellonię.

Janusz Jedynak - były piłkarz i trener bramkarzy Śląska. W styczniu 2007 objął funkcję trenera bramkarzy w Jagiellonii. Po dymisji Tarasiewicza, jako jedyny z jego sztabu szkoleniowego, pozostał w Białymstoku. Wiosną 2007 uzyskał z Jagiellonią awans do ekstraklasy. Odszedł z Jagi z początkiem rundy wiosennej sezonu 2008/09.

Mariusz Rumak - trener Śląska wiosną i jesienią 2016 roku, w sezonie 2010/11 prowadził Jagiellonię w Młodej Ekstraklasie.

Piotr Stokowiec - jesienią 2000 roku występował w barwach pierwszoligowego Śląska. A przez prawie całą rundę zasadniczą (29 kolejek) sezonu 2013/14 prowadził Żółto-Czerwonych.

Waldemar Tęsiorowski - były czołowy zawodnik a później drugi trener Śląska, był także drugim trenerem Jagiellonii u boku Ryszarda Tarasiewicza (2006-07).


Autor: Krzysztof Mielczarek, Fot. Krystyna Pączkowska

Zobacz również