Wydarzenia

#WidzimySię - na drodze i na stadionie!

2023-11-29 15:00:00
Zadbaj o swoje bezpieczeństwo, bądź zawsze widoczny i #WidzimySię! Śląsk Wrocław wraz z Fundacją Śląska Wrocław w ramach prowadzonego projektu „Kibice Razem” prezentują kampanię dotyczącą bezpieczeństwa na drogach. Podczas meczu z Rakowem Częstochowa do najmłodszych kibiców trafi kilka tysięcy odblasków w kształcie klubowego herbu.
Kolejna kampania społeczna, w którą angażuje się klub, fundacja oraz kibice Śląska Wrocław tym razem skierowana jest do wszystkich uczestników ruchu drogowego. Wszystkich, czyli i kierowców, i pieszych, i rowerzystów. Bo bezpieczeństwo każdego z nas jest tak samo ważne. W Polsce nadal często dochodzi do wypadków spowodowanych zbyt słabą widocznością pieszych i rowerzystów oraz zbyt wysoką prędkością kierowców samochodów. Kampania #WidzimySię ma przypomnieć jak ważne jest noszenie odblasków. Czasami drobny brelok może uratować zdrowie lub życie.

Podczas spotkania Śląska Wrocław z Rakowem Częstochowa (niedziela, 3 grudnia, godz. 17:30) na Tarczyński Arena we Wrocławiu najmłodsi kibice na Sektorze Rodzinnym będą mogli otrzymać wyjątkowy odblask w kształcie i w kolorach herbu klubu. Bramy stadionu otwierane są już o godz. 15:30, a na kibiców czeka kilka tysięcy odblasków. Kto pierwszy, ten lepszy! Oczywiście pierwszeństwo będą miały dzieci. A dodatkowo partner sektora rodzinnego na tym meczu, firma Biedronka, zaprasza na swoje stoisko, gdzie animatorki wykonają dla dzieci specjalny fluorescencyjny tatuaż. Fundacja będzie dystrybuować również kolorowanki i ulotki związane z bezpieczeństwem na drogach.

- Bardzo zależy nam, by kibice Śląska czuli się i w czasie meczów, i podczas podróży na stadion, komfortowo i bezpiecznie. Zwłaszcza teraz w okresie jesienno-zimowym, gdy wcześnie zapada zmrok, bardzo ważne jest noszenie odblasków i bycie widocznym na drodze. Zachęcamy, by jak najwcześniej pojawić się na stadionie przed meczem z Rakowem, odebrać odblask, a następnie głośno kibicować Śląskowi. I widzimy się na stadionie! – mówi Patryk Załęczny, prezes Śląska Wrocław.

W specjalnym spocie #WidzimySię krótko przedstawiona została sytuacja na drodze z perspektywy kierowcy, rowerzysty i pieszego. Wszystkim zaangażowanym dziękujemy za udział w filmie!

 
- Jeśli mowa o bezpieczeństwie bardzo trafne jest powiedzenie - spiesz się powoli. Na drodze nie możemy myśleć tylko o sobie, ale o tym, co może się wydarzyć za chwilę. Zdolność przewidywania jest kluczowa, jednak nawet najlepszy kierowca nie zdąży zareagować, jeśli będzie jechał za szybko lub inny uczestnik ruchu nie będzie widoczny. Odblaski są bardzo ważne, bo potrafią bardzo pomóc kierowcy dostrzec pieszego lub rowerzystę – mówi Grzegorz Grzyb, kierowca rajdowy, mistrz Polski i Słowacji.

Dla kierowców najważniejsze jest więc zachowanie przepisowej prędkości oraz przewidywanie, co może wydarzyć się na drodze. Bardzo dużą pomocą dla prowadzących samochody i motocykle są odblaski i światła wykorzystywane przez rowerzystów oraz pieszych. Nie zapominajmy, że widoczność po zmroku jest mocno ograniczona!

- Odblaski przy rowerze są absolutnie obowiązkowe, ale będąc pieszym również zdecydowanie warto przyczepić sobie do ubrania lub plecaka odblask. Bądźmy widoczni i uważni - nie chodźmy i nie jedźmy "na pamięć", zwracajmy uwagę na bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu, obserwujmy wydarzenia wokół nas – tłumaczy Urszula Jagielnicka z Biura Zrównoważonej Mobilności Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Akcja #WidzimySię swoją kulminację ma podczas meczu Śląska z Rakowem, jednak o bezpieczeństwie na drodze warto przypominać zawsze. Zachęcamy, by nosić odblaski – najlepiej na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – oraz dbać o siebie i innych uczestników ruchu. Wszystkim życzymy bezpiecznych podróży i… #WidzimySię na stadionie!
Autor: Jędrzej Rybak

Zobacz również

Wiadomości Wrocław Pogoda Wrocław Rozkład jazdy MPK Wrocław