Wydarzenia

Kadra blind footballu z 7. miejscem Mistrzostw Europy

2022-06-22 11:10:00
W dniach 10-17 czerwca we włoskiej Pescarze rozegrane zostały Mistrzostwa Europy Dywizji A w blind footballu. Reprezentacja Polski z zawodnikami i członkami sztabu Śląska Wrocław zajęła 7. miejsce.
O możliwości występu na mistrzostwach Europy biało-czerwoni dowiedzieli się przed marcowym zgrupowaniem. Międzynarodowa Federacja Sportu Osób Niewidomych (IBSA) podjęła wówczas decyzję o pozbawieniu reprezentacji Rosji miejsca w turnieju z uwagi na trwającą na terenie Ukrainy wojnę. Tym samym przepustkę do turnieju otrzymali Polacy, którzy w ubiegłorocznych mistrzostwach Europy Dywizji B zajęli 3. miejsce, a grą w ME premiowane były dwie pierwsze lokaty.

- Naszym głównym celem na mistrzostwach Europy we Włoszech była nauka od najlepszych drużyn. To był dla nas dopiero drugi turniej tak dużej rangi (Pierwszy - ME w Anglii). Jechaliśmy tam zdobywać doświadczenie, poznać drużyny i trenerów, by zapraszać najlepsze zespoły na obozy, sparingi i  turnieje w Polsce - mówi Mikołaj Nowacki, trener Śląsk Wrocław Blind Football oraz reprezentacji Polski.
 
Reprezentacja Polski trafiła do grupy B, gdzie rywalizację rozpoczęła od starcia z Hiszpanią, czyli mistrzami Europy i uczestnikami Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio. Polacy postawili się faworytom, dzięki czemu mecz zakończył się podziałem punktów po bezbramkowym remisie. W spotkaniach z Niemcami i Anglią pomimo ambitnej walki do ostatniego gwizdka rywale okazali się lepsi, ale zwycięstwo nad Rumunią (2:1) pozwoliło na zajęcie trzeciego miejsca w grupie z dorobkiem czterech "oczek" i dalszą grę o utrzymanie miejsca w dywizji A i awans do kolejnych międzynarodowych imprez.

W fazie barażowej biało-czerwoni musieli uznać jednak wyższość Grecji (0:2) i gospodarza imprezy, Włochów (1:3). Ostatecznie Polacy uplasowała się na 7. lokacie, która zapewniła im grę w nowo powstałym turnieju interkontynentalnym, którego stworzenie ogłoszono w trakcie mistrzostw Europy. 

- Ostatecznie zajęliśmy 7. miejsce, co dało nam pewny awans na turniej interkontynentalny, który odbędzie się w przyszłym roku. Zagraliśmy bardzo dobre zawody, poprawiliśmy grę w defensywie. Jestem dumny z chłopaków, dali z siebie 120%, pokazali ogromne serce, charakter i to, że jesteśmy drużyną - dodaje szkoleniowiec biało-czerwonych. 

Trener Nowacki podkreśla, że głównym celem reprezentacji Polski będzie teraz zakwalifikowanie się na mistrzostwa Europy 2024.

- Cały czas szukamy nowych zawodników do Śląska Wrocław BF, a następnie do kadry narodowej. W ośrodku dla niewidomych (Kamiennogórska 16) powstaje właśnie klasa mistrzostwa sportowego o profilu Blind Footballu, mamy nadzieję, że przyjdą do Nas nowi uczniowie, którzy z dumą będą reprezentować Śląsk Wrocław, a z czasem narodową reprezentację - podsumował trener Nowacki. 
 
Pełny skład reprezentacji Polski blind footballu na Mistrzostwa Europy w Pescarze (na zielono członkowie Śląsk Wrocław Blind Football):
 
Bramkarze: Krzysztof Bednarkiewicz, Sergiusz Prusak
Zawodnicy z pola: Kacper Domagała, Martin Jung, Mateusz Krzyszkowski, Marcin Lubczyk, Marcin Ryszka, Adrian Słoninka, Szymon Tyburski, Michał Woszczak
Trenerzy: Mikołaj Nowacki, Dominik Foryś
Trener bramkarzy: Krzysztof Apolinarski
Kierownicy: Piotr Niesyczyński Tomasz Klasa
Fizjoterapeuta: Marek Żychowski.
Autor: Krzysztof Dziadek

Zobacz również

Wiadomości Wrocław Pogoda Wrocław Rozkład jazdy MPK Wrocław