Wydarzenia

Lavička: Jestem optymistą

2019-07-19 12:45:00
Na pierwszej przedmeczowej konferencji prasowej z dziennikarzami spotkał się Vitezslav Lavička, trener Śląska Wrocław. Szkoleniowiec opowiadał o okresie przygotowawczym i nadchodzącym meczu z Wisłą Kraków.
Vitezslav Lavička: Jestem optymistą, bo wiem, że mieliśmy dobry okres przygotowawczy. Klub stworzył nam odpowiednie warunki do treningu, mierzyliśmy się z silnymi sparingpartnerami, mieliśmy obóz w Słowenii. Chcę podkreślić, że zawodnicy pracowali bardzo dobrze. Drużyna przeszła trochę zmian, mamy nowych graczy, sporo młodzieżowców. Teraz w zespole panuje pełne skupienie na pierwszym meczu.
 
Wierzę, że będziemy lepszą drużyną niż wiosną. To był trudny okres dla wszystkich w klubie i nie chcemy przeżywać go ponownie. Każdy trening i każdy sparing jest bazą do tego, by w meczach ekstraklasy prezentować się jak najlepiej. Otwiera się nowy sezon i w pełni koncentrujemy się, by dobrze go zacząć.
 
Pracuję w Polsce pół roku i już dwa razy graliśmy w Krakowie z Wisłą. Pamiętam te spotkania. Drugi mecz był z gatunku "o życie". Nasza sytuacja w tabeli była bardzo zła i zdobyty punkt pozwolił nam wziąć trochę oddechu. Był pierwszym sygnałem w kierunku utrzymania. Mamy duży respekt do Wisły. To drużyna, która ma jakość, doświadczenie i dobrą atmosferę na stadionie.
 
W zeszłym sezonie to Robak strzelał gole dla Śląska, już go z nami nie ma, ale są inni zawodnicy, którzy muszą pokazać liczby. Mamy nowych napastników, skrzydłowych i teraz muszą pokazać swoją jakość i efektywność. Podczas okresu przygotowawczego pracowali bardzo dobrze. 
 
To jest normalne, że w sparingach sprawdza się różnych graczy, różne ustawienia. Wszyscy dostali szansę. Przy zmianach w drużynie zawsze trzeba trochę czasu, by złapać pełne zrozumienie i zgranie na boisku.
 
Jestem zadowolony z tego, jacy zawodnicy przyszli do klubu. Mamy jeszcze jedno miejsce, na które może przyjść nowy piłkarz. Nie chcę jednak mówić konkretniej, jaka pozycja albo nazwisko. Ci, którzy już do nas przyszli, mają dużą jakość i chcę, by to pokazali. Długo ich obserwowaliśmy, podpisaliśmy kontrakt, widziałem ich pracę w okresie przygotowawczym. Teraz jednak najważniejsze, by pokazać swoje walory w ekstraklasie.
 
Patrzę na drużynę jako całość. Jesteśmy na drodze, która zmierza w dobrym kierunku. Zawodnicy wiedzą, czego od nich oczekuję. Jeśli mam dać jeden przykład gracza, który dobrze wyglądał i rozwinął się podczas okresu przygotowawczego, powiedziałbym o Damianie Gąsce. Nie chcę jednak umniejszać pracy innych piłkarzy, bo wszyscy robili to, co do nich należy podczas treningów.
 
Mam w głowie skład na pierwszy mecz. Rozmawialiśmy o tym ze sztabem trenerskim, wspólnie dyskutujemy o takich sprawach. Finalna decyzja należy oczywiście do mnie. Do meczu jeszcze jednak ponad 24 godziny.
Autor: Jędrzej Rybak, Fot. Krystyna Pączkowska

Zobacz również

Wiadomości Wrocław Pogoda Wrocław Rozkład jazdy MPK Wrocław