Wydarzenia

Lavička: Musimy pracować nad ofensywą

2019-08-07 14:45:00
- Mamy dobrą organizację w obronie, jestem z tego zadowolony, ale musimy jeszcze popracować nad ofensywą - mówił Vitezslav Lavička na przedmeczowej konferencji prasowej.
Vitezslav Lavička: Robert Pich to uniwersalny zawodnik. Może grać na skrzydle i na dziesiątce. Pracuje dla całej drużyny, ale brakuje jeszcze u niego liczb w ofensywie, choć w poprzednim sezonie i w okresie przygotowawczym je miał. Pracujemy z nim i analizujemy jego występy, żeby jego forma szła w górę. Nasza gra polega na tym, że mamy też kreatywną szóstkę oraz ósemkę i Pich nie jest jedynym rozgrywającym. Oczekujemy jednak od niego, skrzydłowych i napastników bramek i asyst. 
 
Michał Chrapek jest bardzo inteligentnym zawodnikiem. Wiemy, że posiada umiejętności, żeby grać na wyższym poziomie, ale to początek sezonu, więc tak samo jak w przypadku Picha - analizujemy co robi dobrze, a co źle i nad czym musi pracować.
 
Mogą pojawić się rotacje, ale mamy ustaloną hierarchię napastników. Na ten moment numerem jeden jest Erik Exposito. W pierwszych meczach nie było go w podstawowej jedenastce, bo potrzebował więcej czasu na adaptację. Oprócz Erika, mamy innych dobrych napastników. Jest Daniel Szczepan, możemy wystawić na tej pozycji Mateusza Cholewiaka i z tego jestem zadowolony.

Israel Puerto jest drugi tydzień w pełnym treningu z drużyną. W weekend zagra z drugim zespołem i  chcemy żeby pokazał, że jest przygotowany w stu procentach. Mamy sporą rywalizację na wielu pozycjach. Kuba Łabojko bardzo dobrze pracuje na treningach, jest profesjonalistą. Gdy wchodzi na boisko, zawsze wykonuje dobrą robotę.
 


Diego Żivulić trenuje z nami, ale proces rejestracji cały czas trwa. Znam go z czeskiej ligi, wiem, jaki ma potencjał, dlatego ściągnęliśmy go do Śląska. Mamy nadzieję, że będzie solidnym wzmocnieniem całej drużyny. Na razie nie jestem w stanie powiedzieć, kiedy będzie dostępny do gry. W moim zespole zawodnik musi się najpierw zaadaptować. Nie jest tak, że ktoś dołączy do drużyny i po kilku dniach będzie w pierwszym składzie.
 
Pamiętam piłkarza przypominającego Przemysława Płachetę. W Sparcie Praga był Ladislav Krejci, który teraz występuje w Serie A. Charakteryzowała go szybkość i bardzo dobra lewa noga. Cieszę się, że Przemek dołączył do naszego zespołu. Z każdym meczem czuje się w tej drużynie coraz lepiej. Musimy nauczyć się lepiej wykorzystywać jego szybkość, a on też musi się jeszcze nauczyć utrzymywać przy piłce. Jest to zawodnik z wielkim potencjałem na przyszłość. Miał jedną dobrą sytuację na Legii, ale zachował się wtedy nerwowo. Przeciwko takim rywalom nie ma wielu okazji na zdobycie bramki. Wykończenie to jeden z elementów, nad którym musi pracować. Jest to jednak trwający cały czas proces, a Przemek to otwarty i mądry piłkarz.
 
Mamy dobrą organizację w obronie, jestem z tego zadowolony, ale musimy jeszcze popracować nad ofensywą. Przede wszystkim musimy podejmować dobre decyzje na połowie rywala. To w tym aspekcie możemy się najbardziej poprawić. Podstawą sukcesu jest dobra organizacja gry. Jeśli to funkcjonuje, można osiągnąć dobry wynik. Nie jest tak, że będziemy tylko się bronić w meczu z Lechem. W spotkaniu z Legią zagraliśmy dobrą pierwszą połowę i stworzyliśmy sobie kilka sytuacji. W drugiej części gry nie potrafiliśmy utrzymać się przy piłce, przez co rywal zepchnął nas do defensywy.

Okienko transferowe jest cały czas otwarte, więc wszystko jest możliwe. Czekam aż po kontuzji wróci Mateusz Radecki, to będzie dla nas kolejny pozytywny impuls. Mamy jeszcze czas na ewentualne decyzje co do kolejnych wzmocnień.Wszyscy są gotowi do następnego meczu. Nie mieliśmy dni wolnych, trenowaliśmy każdego dnia. Dziś mieliśmy analizę przeciwnika i trening taktyczny. Jutro mamy ostatni trening przed wyjazdem do Poznania. To specjalny mecz dla Matusa. Będzie miał dodatkową motywację i życzę mu żeby zagrał tak dobrze jak z Legią i w pierwszych dwóch kolejkach.

Lech jest pierwszy w tabeli, więc to pokazuje, że dobrze zaczęli ligę. Dla mnie zawsze najtrudniejszy jest ten najbliższy mecz, a w tym przypadku to spotkanie z Kolejorzem. Mamy szacunek do przeciwnika. Jestem zadowolony z tego, że w naszym zespole jest dobra atmosfera. Punkty, które zdobyliśmy na początku rozgrywek dały nam pewność siebie, ale wiemy, że czeka nas trudne spotkanie w Poznaniu.

Jevtić jest kluczowym zawodnikiem w poznańskim zespole. Robi znakomitą robotę na ostatnich 30 metrach przed bramką przeciwnika. Nie można zapominać o innych świetnych piłkarzach Lecha jak Tiba, Gytkjaer i Amaral.
Autor: Grzegorz Krawczyk, Fot. Krystyna Pączkowska

Zobacz również

Wiadomości Wrocław Pogoda Wrocław Rozkład jazdy MPK Wrocław