Wydarzenia

Lavička: Piast trzyma wysoki poziom

2020-08-20 14:15:00
- Piast ma bardzo skonsolidowany zespół, co pokazał w ostatnim sezonie. Trzymają wysoki poziom i to będzie duże wyzwanie, by zagrać przeciw nim dobry mecz - mówi Vitezslav Lavička, trener Śląska Wrocław, przed inauguracyjnym spotkaniem PKO Ekstraklasy.
Vitezslav Lavička: Sytuacja zdrowotna wygląda tak, że zawodnicy, którzy byli odizolowani od zespołu, ale mieli negatywny wynik testu na COVID-19, dziś po raz pierwszy po przerwie trenowali z drużyną. Poza treningiem są ci dwaj piłkarze, którzy mieli pozytywne wyniki. Mogę dodać, że jeden z nich podczas powtórzonego testu - tak jak reszta drużyna - miał już wynik negatywny. Czeka jeszcze na następne, dodatkowe badanie.
 
W zeszłym sezonie pokazaliśmy wszyscy w Śląsku, że idziemy do góry. Zrobiliśmy dobrą pracę i dobre wyniki. Oczywiście, że w kolejnym sezonie, który rozpoczynamy w sobotę, chcemy trzymać przynajmniej ten poziom. Nie będzie to łatwe, wiemy, że wszyscy chcą grać w górze tabeli. Mam nadzieję, że jeśli utrzymamy jedność i wzajemne wsparcie w drużynie, klubie i razem z kibicami, to będziemy w stanie kontynuować drogę w kierunku obranym w zeszłym sezonie.
 
Tak naprawdę sytuacja w tym okresie przygotowawczym jest szczególna. Po pierwsze był on bardzo krótki, po drugie był problem z zakażeniem koronawirusem i izolacją kilku zawodników. Ale tyle czasu między sezonami miały wszystkie drużyny, nie mamy o to pretensji, jednak nie jest łatwo w tak krótkim czasie przygotować drużynę. Do tego mamy w drużynie kontuzje, co również stanowi komplikację. Mam nadzieję, że szybko wszystko wróci do normy. My przygotowujemy się jak najlepiej do meczu z Piastem.
 
Mamy duży szacunek dla Felixa, to był ważny element Piasta Gliwice. Trzeba jednak powiedzieć, że Piast ma bardzo skonsolidowany zespół, co pokazał w ostatnim sezonie. A teraz przyszli do drużyny inni wartościowi zawodnicy, choćby ostatnio. Z mojego punktu widzenia Piast trzyma wysoki poziom i jakość i to będzie bardzo duże wyzwanie zagrać przeciw nim dobry występ inaugurujący sezon.
 
Piotr Celeban jest stuprocentowym profesjonalistą i doświadczonym zawodnikiem, który w zeszłym sezonie długo czekał na swoją szansę. W końcówce wystąpił na boku obrony, nie na środku, ale ostatnio w Łodzi zagrał już jako stoper. Myślę, że razem z Wojtkiem Gollą zrobili dobrą robotę, środek obrony funkcjonował nieźle. Wynik jednak nam się nie udał. W kontekście całej sytuacji w Śląsku oceniam Piotra jako ważnego zawodnika i jestem zadowolony, że jest w pełni przygotowany i skoncentrowany.
 
Co do Fabiana Piaseckiego - po pierwsze to bardzo dobrze, że przyszedł do nas napastnik tego typu, którego szukaliśmy i obserwowaliśmy w poprzednim sezonie. Za to szacunek dla naszego dyrektora sportowego i działu scoutingu. Mam nadzieję, że pokaże w Śląsku jakość i efektywność, którą pokazywał w poprzednim klubie.
 
Diego to doświadczony zawodnik, który być może oczekiwał, że będzie miał więcej szans na grę, ale jest u nas spora rywalizacja w środku pola. Poczekamy, jakie będą następne tygodnie i potem podejmiemy decyzję. Na razie jest w pełnym treningu z drużyną i czekamy na rozwój sytuacji. 
 
Problem u Dino Stigleca wystąpił, ponieważ nie było zbyt dużo wolnego po poprzednim sezonie, a on był jednym z zawodników, który rozegrał najwięcej spotkań. Zmęczenie było duże. Teraz nie jest przygotowany w stu procentach ze względu na kontuzję, którą złapał w trakcie meczu pucharowego. Co do Patryka Janasika - mamy jeszcze dwa ostatnie treningi i po nich podejmiemy decyzję, kto zagra z Piastem. 
 
Gramy systemem 4-3-3 z klasyczną dziewiątką i dwoma skrzydłowymi. W trakcie meczu ten system ewoluuje, można powiedzieć o 4-2-3-1, a trenujemy też inne warianty, które wykorzystujemy we fragmentach meczów, jak choćby gra na trzech obrońców, na dwóch napastników, ale tamta formacja to nasze pierwsze ustawienie. Dla mnie, jako trenera, jest ważne, żeby zawodnik wiedział, jak ma się zachowywać na boisku, by w odpowiednim czasie pracować w ataku i wracać do obrony. To jest dla mnie najważniejsze, by ten zespół funkcjonował jako całość. 
 
Dyrektor sportowy i nasz scouting ciężko pracują, by na pozycję skrzydłowego dołączył nowy zawodnik. Myślę, że teraz jest to wyzwanie dla zawodników, których mamy w kadrze, by zawalczyli o miejsce na tej pozycji.
Autor: Jędrzej Rybak, Fot. Jędrzej Rybak

Zobacz również

Wiadomości Wrocław Pogoda Wrocław Rozkład jazdy MPK Wrocław