Wydarzenia

Lavička: To zwycięstwo serca

2020-08-22 20:30:00
- Najważniejsze, że zrobiliśmy dobry wstęp do nowego sezonu Ekstraklasy. To było zwycięstwo serca i dobrej organizacji gry podczas całego meczu - mówi trener Vitezslav Lavička po wygranej z Piastem Gliwice na inaugurację sezonu PKO Ekstraklasy.
Vitezslav Lavička: Najważniejsze, że zrobiliśmy dobry wstęp do nowego sezonu Ekstraklasy. Zdobyliśmy trzy punkty przeciwko drużynie, która ma swoją jakość i będzie grać w pucharach. Dla nas to dobry impuls do dalszej pracy. To było zwycięstwo serca i dobrej organizacji gry podczas całego meczu. Ważne było, że szybko strzeliliśmy gole na początku pierwszej i drugiej połowy. Podstawą tego była dobra organizacja gry pod względem taktycznym. Jasne, że Piast ma umiejętności i miał okazje, ale nasi chłopcy pokazali serce i współpracę, a to było najważniejsze, by odnieść dziś zwycięstwo.
 
Piast to dobry piłkarsko zespół, ma jakość. W następnym tygodniu grają kwalifikacje w Lidze Europy i trzymamy za nich kciuki, by wszystkie polskie kluby zrobiły dobrą robotę w europejskich pucharach.
 
Dzisiejszy mecz pokazał, że wariant z Musondą i Celebanem może być wykorzystywany, dziś wyglądało to w porządku. Było to jednak związane z kontuzjami, mieliśmy problem ze złożeniem linii defensywy. Ale szacunek dla naszych matadorów - Piotra Celebana, Mariusza Pawelca na bokach obrony i Wojtka Golli w środku, który wraca po długiej kontuzji. To pozytywne rzeczy. Co do Musondy - to zawodnik, który może grać i na skrzydle, i na boku defensywy. Dziś taki wariant funkcjonował, zachowaliśmy czyste konto i to dobry impuls na przyszłość, jestem z tego zadowolony.
 
Stiglec i Janasik mają kontuzje mięśniowe. Robią maksimum, by wrócić jak najszybciej, to samo nasz sztab medyczny. Nie chcemy jednak ryzykować. Dino w zeszłym sezonie zagrał bardzo dużo meczów i teraz pokazuje, że przerwa nie była wystarczająco długa. U Patryka Janasika podobnie, miał bardzo krótką przerwę po sezonie i szybko rozpoczął okres przygotowawczy. Podjęliśmy ryzyko, są przypadki kontuzji, ale teraz wszyscy robią co tylko mogą, by wrócili jak najszybciej.
 
Zawsze podkreślamy w rozmowach z zawodnikami, by na boisku podejmowali dobre decyzje. Jeśli jest możliwość zrobić wysoki pressing - zróbmy to. Jeśli jesteśmy zmęczeni, nie ma energii - zejdźmy trochę niżej. To też zależy od jakości przeciwnika przy piłce. Dziś nasi gracze pokazali, że umieją podejmować dobre decyzje. Współpraca dobrze funkcjonowała, mieliśmy sporo odbiorów na połowie przeciwnika.
 
Nie zgadzam się, że skrzydłowi byli niewidoczni przez większość meczu. I Pich, i Musonda zrobili dużo pracy. Nie mieli może indywidualnych popisów, ale na pierwszym miejscu jest praca zespołowa i obaj w tym aspekcie dali z siebie bardzo dużo i z tego jestem zadowolony.
 
Chciałbym podziękować naszym kibicom, którzy przyszli na pierwszy mecz i pokazali wsparcie. To ważne dla nas wszystkich. Śląsk walczy za klub, za miasto, za cały region. Dziś wspólna energia zespołu i kibiców była bardzo ważna dla wyniku i ostatecznego zwycięstwa. 
Autor: Jędrzej Rybak, Fot. Krystyna Pączkowska

Zobacz również

Wiadomości Wrocław Pogoda Wrocław Rozkład jazdy MPK Wrocław