Wydarzenia

Lavička: Zdecydowała efektywność

2021-03-07 20:30:00
- Nasza drużyna zrobiła dziś sporo dobrych rzeczy, zawodnikom należy się uznanie za wykonaną robotę i organizację gry. Zdecydowanie można jednak mieć pretensje o efektywność - mówi Vitezslav Lavička, trener Śląska Wrocław, po meczu z Legią Warszawa (0:1) na Stadionie Wrocław.
Vitezslav Lavička: Dzisiaj wiedzieliśmy, że przeciwko nam gra lider Ekstraklasy. Chcieliśmy pokazać swoją grę na tle mocnej drużyny. Co do Exposito - zrobił dużo roboty. To prawda, że często cofał się po piłkę, ale wynikało to z tego, że byliśmy nieraz w średnim czy niższym pressingu. W tych sytuacjach cofał się i pomagał tworzyć sytuacje. Dobrze pracował, ale nie strzelił gola i tego nam brakowało w dzisiejszym meczu. Nasza drużyna zrobiła sporo dobrych rzeczy, a o wyniku zdecydowała efektywność. Obrona obu zespołów dobrze funkcjonowała i to był taki mecz, że jedna bramka decydowała. Byliśmy bisko strzelenia gola, jednak chwilę później przeciwnik przeprowadził kontrę, za szybko zareagowaliśmy i Wszołek okazał się dziś zmorą dla Śląska.
 
Przed meczem wiedzieliśmy, ze Legia szybko operuje piłką w środku boiska, również dlatego postawiliśmy na Scaleta i Janasika, a przed nimi zagrał Pich. Według mnie funkcjonowało to bardzo dobrze. Pich miał sytuacje po współpracy z Exposito i skrzydłowymi. Trudno dać ocenę piłkarzom po przegranym meczu. Chłopakom należy się uznanie za robotę i organizacje gry. Zdecydowanie można jednak mieć pretensje o efektywność.
 
Sfera mentalna jest jednym z elementów funkcjonowania każdego zawodnika i całej drużyny. Po straconej bramce nie zrezygnowaliśmy ze starań. Legia była w lepszej sytuacji, ale walczyliśmy do ostatnich sekund, zrobiliśmy zmiany i bardzo chcieliśmy zdobyć swoje bramki - niestety dziś nam się to nie udało.
 
Decyzja o pojawieniu się Janasika w środku pola "urodziła się" już na początku cyklu przygotowawczego do meczu z Legią. Mieliśmy taki pomysł, bo uznaliśmy, że w środku pola potrzebujemy dużo biegania, dobrej organizacji i wykonania sporo "czarnej roboty". Dziś nasi środkowi pomocnicy pokazali, że potrafią grać w piłkę. Nie zgodzę się, że brakowało nam kreatywności, bo oni również z piłką przy nodze wyglądali dobrze. Wcześniej grali inni zawodnicy, mamy teraz trochę kontuzji i inni dostają swoją szansę. Dziś pokazali, że stanowią realną możliwość wzmocnienia pierwszego składu.
 
Mateusz Praszelik jest młodym zawodnikiem, uczy się nadal profesjonalnej piłki. Pokazał dobre rzeczy, ale są też takie, które musi poprawić i on to wie. Jest bardzo emocjonalnym zawodnikiem. Wiemy, że przyszedł z Legii i że byłby bardzo zmotywowany w dzisiejszym meczu. Tak faktycznie było, pojawił się na murawie w ostatnich minutach i były dwie sytuacje, w których miał okazje do zdobycia bramki. Trzeba z nim dużo rozmawiać i pracować, analizować występy meczowe, by jego kariera krok po kroku szła w dobrym kierunku, by się nie zatrzymał. Dla mnie najważniejsze jest, by każdy zawodnik -  i na boisku, i poza - oddawał to, co najlepsze dla zespołu.
 
Analizujemy każdego przeciwnika, ale ważniejsze jest dla nas, jak chcemy, by wyglądała gra Śląska. Wiedzieliśmy, jaki zespół wystąpi przeciwko nam, że Legia strzeliła najwięcej goli, ma mocne indywidualności i dobrze współpracuje w ofensywie. Zastanawialiśmy się, jaki wybrać skład i styl gry, by dziś wygrać. W takich meczach jak dziś trzeba wykorzystać te okazje, które mamy, bo nie będzie ich za dużo. Ostatnio zrobiliśmy to z Pogonią, dziś tak nie było. Szacunek i gratulacje dla Legii.
 
Mówiłem już wcześniej - Waldek Sobota ma bardzo dobry charakter i duże doświadczenie. My, ale i on sam, oczekujemy więcej. Pracuje mocno w treningu, ale nie pokazuje ostatnio w meczu tyle, ile potrzebuje drużyna. Tak jednak w karierze piłkarza jest - są momenty, gdy idzie mu dobrze, a są takie, kiedy nie udaje się pokazać tego, co dany gracz umie. Widzę go w każdym kolejnym treningu, widzę jak mocno pracuje, by podnieść swój poziom grania podnieść i był bardziej efektywny dla drużyny.
Autor: Jędrzej Rybak, Fot. Krystyna Pączkowska

Zobacz również

Wiadomości Wrocław Pogoda Wrocław Rozkład jazdy MPK Wrocław