Wydarzenia

Śląsk Blind Football klubowym mistrzem świata!

2019-10-27 15:00:00
Niesamowity sukces blindfootballistów Śląska Wrocław! Piłkarze WKS-u zostali klubowymi mistrzami świata!
Wrocławianie dowodzeni przez trenerów Mikołaja Nowackiego oraz Lubomira Praska ograli w finale mołdawski zespół Kishinev Fenix 3:1. Mecz o złoto był prawdziwym popisem Polaków, którzy prowadzili już 3:0 po bramkach Byczkowskiego (2) oraz Mkrtchyana. W końcówce stracili jednego gola i była to - co warto podkreślić - jedyna stracona przez WKS bramka w całych mistrzostwach! Brawa należą się Majdanowi, który zaliczył bardzo udany turniej między słupkami bramki Trójkolorowych.
 
Zanim Śląsk mógł zameldować się w finale, musiał poradzić sobie we wcześniejszych fazach. Począwszy od rywalizacji w grupie, w której rywalizował z gospodarzami - bułgarskim Atlet oraz faworytem turnieju, rosyjskim zespołem Avangard Mitischi. Na inaugurację WKS zademonstrował prawdziwy pokaz siły, ogrywając Bułgarów aż 6:0! Wspaniale spisał się Byczkowski, zdobywając cztery bramki! Trafienia dołożyli również Mkrtchyan i Zarzycki.
 
Drugi mecz grupowy był już znacznie trudniejszy i bardziej wyrównany. Rosjanie, którzy przylecieli do Bułgarii po złoto, zagrali bardzo dobrze, jednak wybornie w bramce spisywał się Majdan. Bramkarz Śląska był bohaterem spotkania i dzięki niemu padł remis 0:0. To dało WKS-owi awans do półfinału!
 
W walce o finał naprzeciwko zielono-biało-czerwonych stanęli Niemcy z Marburga. I tym razem w regulaminowym czasie gry goli nie oglądaliśmy i o awansie musiał zdecydować konkurs rzutów karnych. Dzięki bramkom Byczkowskiego i Słoniki oraz skutecznym interwencjom Majdana Śląsk triumfował 2:1. To oznaczało jedno - finał!
 
Niespodziewanym rywalem w walce o złoto była mołdawska drużyna Kishinev Fenix, która w półfinale (również po rzutach karnych) wyeliminowała faworyzowanych Rosjan. W finale to Polacy byli jednak zdecydowanie lepsi. Znów skutecznością wykazał się Byczkowski, swoje trafienie dołożył tez kapitan - Mkrtchyan. Po końcowym gwizdku radości nie było końca. Trudno się dziwić - blindfootballiści Śląska zdobyli klubowe mistrzostwo świata!
 
Rok 2019 jest wyjątkowy dla blind footballu w Polsce. Przede wszystkim dlatego, że dwie drużyny pod swoje skrzydła wzięły kluby Ekstraklasy - Śląsk we Wrocławiu oraz Wisła w Krakowie. Następnie był świetny finał Pucharu Polski między tymi zespołami (wygrana WKS-u), dobre występy obu drużyn w Lidze Europy Centralnej i międzynarodowych turniejach. Głośno o blind footballu zrobiło się również pod koniec lipca, gdy w szeregach Śląska pojawił się Radosław Majdan - były reprezentant Polski, mistrz kraju, uczestnik europejskich pucharów. A teraz mamy w Polsce klubowych mistrzów świata!

To oni zdobyli złote medale:

Piłkarze: Krzysztof Apolinarski, Sławomir Zagrobelny, Radosław Majdan (bramkarze), Marcin Lubczyk, Artur Fleszar, Łukasz Byczkowski, Robert Mkrtchyan, Krzysztof Zarzycki, Przemysław Młyński, Adrian Słoninka
Trenerzy: Mikołaj Nowacki, Lubomir Prask

Mecze Śląsk Wrocław Blind Football na klubowych mistrzostwach świata w Bułgarii:

Faza grupowa:
Śląsk Wrocław (Polska) 6:0 Atlet (Bułgaria)
Bramki: Łukasz Byczkowski (4), Robert Mkrtchyan, Krzysztof Zarzycki
 
Avangard Mitischi (Rosja) 0:0 Śląsk Wrocław (Polska)
 
Półfinał:
Marburg (Niemcy) 0:0 (1:2, k.) Śląsk Wrocław (Polska)
Celna rzuty karne dla WKS-u: Adrian Słonika, Łukasz Byczkowski
 
Finał:
Śląsk Wrocław (Polska) 3:1 Kishinev Fenix (Mołdawia)
Bramki dla WKS-u: Łukasz Byczkowski (2), Robert Mkrtchyan

Panowie - cały Śląsk i cały Wrocław jest z Was ogromnie dumny! Wielkie gratulacje!

Autor: Jędrzej Rybak, Fot. Mikołaj Nowacki, Radosław Majdan

Zobacz również

Wiadomości Wrocław Pogoda Wrocław Rozkład jazdy MPK Wrocław