Wydarzenia

W Śląsku Wrocław i Cracovii

2014-08-16 15:35:04
Piętnastu piłkarzy, grało bądź gra zarówno w Śląsku, jak i w Cracovii. Obecnie w naszym klubie występują byli zawodnicy Cracovii - Rafał Grodzicki i Krzysztof Danielewicz (na zdjęciu). Natomiast w barwach Pasów gra trzech byłych piłkarzy Śląska: Adam Marciniak, Mateusz Cetnarski i Mateusz Żytko. Z ławki trenerskiej oba zespoły prowadziło czterech szkoleniowców.

Edward Hefko był pierwszym zawodnikiem, który zagrał w obu klubach. Zadebiutował w Śląsku w wyjazdowym meczu właśnie z Cracovią w sierpniu 1970 roku. Zawodnik ten odrabiał we Wrocławiu służbę wojskową, ale nie wywalczył miejsca w pierwszym składzie Śląska i po zaledwie kilku występach odszedł do Górnika Radlin, skąd przeszedł do Cracovii. Natrafił na trudny okres w krakowskim klubie, ale dał się poznać z dobrej strony kibicom Pasów, grając w barwach Cracovii prawie 10 lat w IV, III i II lidze. 

 

Mikołaj Musialik wcześniej niż Hefko debiutował w Śląsku, ale później zagrał w barwach Cracovii. W Śląsku był tylko rezerwowym, bowiem nie zdołał wygrać rywalizacji z ówczesnym bramkarzem numer jeden Śląska - Klausem Masselim. W Cracovii grał w III lidze i nieudanych eliminacjach o II ligę w 1975 roku. 

 

Czesław Szczepankiewicz przyszedł do Śląska latem 1968 z poznańskiego Lecha, ówczesnego spadkowicza z II ligi. Zadebiutował we Wrocławiu w pierwszym meczu jesieni z Pogonią, zmieniając w drugiej połowie Malinowskiego. Śląsk grał w tym sezonie słabo i wiosną 1969 spadł do II ligi, a Szczepankiewicz nie zdołał przekonać do siebie ówczesnych trenerów Śląska: Głowackiego i Woźniaka. W Cracovii grał wspólnie z Musialikiem. 

 

Krzysztof Baliga, podobnie jak Hefko, odrabiał służbę wojskową w Śląsku w latach 1980-81. Kariery we wrocławskim klubie nie zrobił, nie dane mu było nawet zadebiutować w oficjalnym meczu. Poprzez Wawel i Piast Gliwice (też bez debiutu) trafił do Cracovii, w której grał 5 lat. Pod koniec kariery pełnił obowiązki kapitana w krakowskim klubie. Piłkarzem Pasów był też jego syn Tomasz. 

 

Dariusz Kasperek był bardzo dobrze zapowiadającym się wychowankiem Cracovii, jednakże później nie do końca spełnił te zapowiedzi. W 1987 roku został zdyskwalifikowany za „brak ambicji” na finiszu rozgrywek. Po kilku latach gry w klubach belgijskich, wiosną 1996 trafił na Oporowską i przyczynił się do utrzymania dla Śląska ekstraklasy. W następnym sezonie, mimo wysiłków m.in. Kasperka, sztuka ta już się nie udała. Śląsk spadł do II ligi, a Kasperek wrócił do Belgii. 

 

Ryszard Fudali jesienią 1997 już w II lidze epizodycznie wystąpił w barwach Śląska. Po czterech występach i czterech porażkach trener Caliński zrezygnował z jego usług. Wiosną 1998 grał już w Czuwaju Przemyśl, skąd na cztery sezony przeniósł się do Cracovii. 

 

Artur Bugaj wiosną 2006 zagrał w barwach Śląska w trzynastu meczach. W początkach swojej kariery w sezonie 1989/90 występował w Cracovii, dokąd trafił z Wisły, nie mogąc zdobyć miejsca w jej składzie. 

 

Paweł Sasin zadebiutował w Śląsku jesienią 2001 w meczu z RKS Radomsko. To był - jak się później okazało - jedyny jego ligowy występ w tym spadkowym dla Śląska sezonie. W następnym sezonie Sasin grał już dużo więcej, ale nie uchronił wrocławian przed kolejną degradacją. W III lidze był wyróżniającym się zawodnikiem Śląska i po nieudanych barażach o II ligę z Arką przeszedł do Lecha Poznań. Z Poznania trafił do Korony Kielce, a od wiosny 2009 był piłkarzem Cracovii. Po dwóch latach gry w barwach Pasów przeszedł do Górnika Łęczna. Następnie grał w Warcie Poznań, ŁKS-ie Łódź i Dolcanie Ząbki. Od poprzedniego sezonu ponownie jest zawodnikiem Górnika Łęczna. 

 

Wojciech Kaczmarek do naszego klubu trafił przed sezonem 2006/07. Wiosną 2008 został pierwszym bramkarzem w Śląsku i wywalczył z nim awans do ekstraklasy. Także kolejny sezon był dla niego udany. Bronił wrocławskiej bramki w 24. meczach ligowych i zdobył Puchar Ekstraklasy. W 2010 roku przegrał rywalizację o miejsce w podstawowej jedenastce WKS-u z Marianem Kelemenem i postanowił zmienić klub. W styczniu 2011 roku podpisał z Pasami dwuipółletni kontrakt i jako pierwszy w historii piłkarz bezpośrednio przeszedł ze Śląska do Cracovii. W debiucie zaliczył bardzo dobry występ przeciwko… Śląskowi. Runda wiosenna była dla niego bardzo udana i znacznie przyczynił się do utrzymania Cracovii w ekstraklasie. W następnym sezonie jednak spadł z krakowskim klubem do nowej I ligi. Latem 2012 roku przeszedł do Zawiszy Bydgoszcz, z którym awansował do ekstraklasy i w którego składzie znajduje się do dziś. 

 

Orest Lenczyk został trenerem Cracovii w sierpniu 2009 roku. Objął tą posadę po Arturze Płatku. Zmiana szkoleniowca w krakowskim klubie była przygotowywana w wielkiej tajemnicy. Jeszcze dzień wcześniej prezes Pasów Janusz Filipiak zapewniał, że Płatek nadal będzie pracować z krakowską drużyną. Jednak prezes zmienił zdanie. Latem 2009 Cracovia bardzo szczęśliwie uniknęła degradacji z ekstraklasy. Trener Lenczyk miał wyciągnąć piłkarzy Pasów z kryzysu i wyprowadzić zespół na spokojne wody. Prowadzona przez niego drużyna zajęła w sezonie 2009/10 bezpieczne dwunaste miejsce. Po zakończeniu rozgrywek pod koniec maja Lenczyka na ławce trenerskiej Cracovii niespodziewanie zastąpił Rafał Ulatowski. Lenczyk zaś we wrześniu 2011 roku po 30 latach ponownie trafił do Śląska, z którym wywalczył mistrzostwo Polski i Superpuchar w 2012 roku oraz wicemistrzostwo w 2011 roku. 

 

Rafał Grodzicki to jeden z dwóch piłkarzy obecnie występujących w Śląsku, mających za sobą występy w Cracovii. Wychowanek Zwierzynieckiego Kraków trafił do Cracovii jeszcze jako junior. W pierwszej drużynie Pasów zadebiutował w czerwcu 2001 roku w wygranym 2:0 meczu z Unią Tarnów. W ówczesnej trzecioligowej Cracovii zaliczył w sumie 15 występów. Do Śląska trafił latem 2012 roku. Miał wówczas za sobą bardzo udany sezon w barwach Ruchu Chorzów, z którym zdobył wicemistrzostwo Polski i dotarł do finału Pucharu Polski. Ze Śląskiem dwa sezony temu zajął trzecie miejsce w ekstraklasie i został finalistą Pucharu Polski. 

 

Mateusz Żytko to jeden z trzech zawodników obecnej Cracovii mający za sobą występy w naszym klubie. Obrońca ten jest rodowitym wrocławianinem i wychowankiem Śląska. W barwach WKS-u zdobył mistrzostwo Europy U-18 w 2001 w Finlandii. Złote medale wywalczyli też wtedy obecny gracz Śląska Sebastian Mila. Niestety, Żytko natrafił na słabszy okres w dziejach naszego klubu. Spadł ze Śląskiem w 2002 roku z ekstraklasy, a rok później z II ligi. Odszedł do Zagłębia Lubin, z którym w sezonie 2006/07 został mistrzem Polski, choć jego wkład w ten tytuł był bardzo symboliczny. Grał też w Wiśle Płock, w Polonii Warszawa i w Polonii Bytom. W lipcu 2011 roku podpisał dwuletni kontrakt z Cracovią. W pierwszym sezonie gry w krakowskim klubie zaznał z Pasami goryczy degradacji z ekstraklasy, jednak już po roku do niej powrócił. 

 

Adam Marciniak przyszedł do naszego klubu z Górnika Zabrze po rundzie jesiennej sezonu 2007/08. Wiosną wystąpił w ośmiu meczach i świętował ze Śląskiem awans do ekstraklasy. Latem przeszedł do ŁKS-u Łódź, by wiosną 2009 wrócić do Górnika i spaść z nim z najwyższej klasy rozgrywkowej. Po rocznym pobycie w nowej I lidze wywalczył z zabrzanami awans do ekstraklasy. Latem 2012 roku został piłkarzem Cracovii. Z krakowskim klubem, po raz trzeci w swojej karierze, awansował do najwyższej klasy rozgrywkowej. 19 listopada 2013 roku Marciniak zadebiutował w reprezentacji Polski w meczu z Irlandią (0:0). 

 

Marek Wasiluk pierwszy raz do zespołu Pasów trafił latem 2008 z Jagiellonii Białystok. Kosztował krakowski klub milion złotych i był to wówczas najwyższy transfer w historii tego klubu. Rozegrał w sumie w barwach Cracovii 52 mecze w ekstraklasie i strzelił jednego gola. Sezon 2010/11 nie był jednak dla niego udany. Jesienią grał słabo, a wiosną został przesunięty przez trenera Szatałowa do zespołu Młodej Ekstraklasy. Latem 2011 roku został początkowo na pół roku wypożyczony do Śląska Wrocław. Tym samym jako pierwszy zawodnik w historii trafił do naszego klubu bezpośrednio z Cracovii, choć należałoby dodać, że nie z pierwszego zespołu Pasów. Wiosną pozostał w klubie i zdobył ze Śląskiem mistrzostwo Polski. Dwa sezony temu sporadycznie grał w I drużynie WKS-u. Nie przekonał do siebie trenera Levego i w sierpniu wrócił do Cracovii. Jesienią nie wystąpił w żadnym meczu ligowym Pasów i w styczniu przeszedł do łódzkiego Widzewa, by po pół roku w tym klubie ponownie zawitać do Białegostoku.

 

Mateusz Cetnarski do Śląska Wrocław trafił przed sezonem 2011/2012, gdy WKS był aktualnym wicemistrzem kraju. Wraz z zespołem Wojskowych triumfował w ekstraklasie i Superpucharze Polski. W meczu o to trofeum był wykonawcą decydującego rzutu karnego w rozstrzygającej wynik potyczki serii jedenastek. Z zielono-biało-czerwonymi zdobywał również brązowy medal mistrzostw Polski. Ze Śląska odszedł zimą poprzedniego sezonu i przeniósł się do Widzewa Łódź, z którym zaznał smaku degradacji. Przed startem bieżącego sezonu trafił do Cracovii, w której do tej pory pojawił się na boisku dwukrotnie.

 

Krzysztof Danielewicz to najświeższy transfer Śląska Wrocław. 23-letni pomocnik jest rodowitym wrocławianinem i wychowankiem tutejszego Parasola. Karierę seniorską rozpoczynał w innym dolnośląskim zespole Zagłębiu Lubin, z którego wypożyczony był do Ruchu Radzionków, a później wytransferowany do Cracovii. Pod Wawelem Danielewicz spędził dwa sezony, w czasie których wywalczył m.in. awans do najwyższej klasy rozgrywkowej. Po ostatniej ligowej kampanii zdecydował się nie przedłużać swojej wygasającej umowy i stał się wolnym zawodnikiem. Teraz trafił do Śląska Wrocław, w którym ma szansę zadebiutować... w meczu przeciwko swojemu byłemu zespołowi.

 

Zawodnicy Śląska i Cracovii: 

1.Krzysztof Baliga: Śląsk 1980-81 (bez gry), Cracovia 1984-89

2.Artur Bugaj: Cracovia 1989-90, Śląsk 2006(w)

3.Ryszard Fudali: Śląsk 1997(j), Cracovia 1998-02

4.Rafał Grodzicki: Cracovia 1999-02, Śląsk od 2012(j)

5.Edward Hefko: Śląsk 1970(j), Cracovia 1972-81

6.Wojciech Kaczmarek: Śląsk 2006-10, Cracovia 2011-12

7.Dariusz Kasperek: Cracovia (wych) do 1987, Śląsk 1996-97

8.Adam Marciniak: Śląsk 2008(w), Cracovia od 2012(j)

9.Mikołaj Musialik: Śląsk 1965-67, Cracovia 1973-76

10.Paweł Sasin: Śląsk 2001-04, Cracovia 2009-10

11.Czesław Szczepankiewicz: Śląsk 1968-69, Cracovia 1973-75

12.Marek Wasiluk: Cracovia 2008-11 i 2013(j), (bez gry), Śląsk 2011-13

13.Mateusz Żytko: Śląsk (wych) do 2003, Cracovia od 2011(j)

14.Mateusz Cetnarski: Śląsk 2011-14, Cracovia od 2014

15.Krzysztof Danielewicz: Cracovia 2012-14, Śląsk od 2014

 

Trenerzy Śląska i Cracovii:

1.Alojzy Łysko: Śląsk 1988(j), Cracovia 1996-97 

2.Adam Niemiec: OWKS/Śląsk 1952, Cracovia 1964-67

3.Artur Woźniak: Śląsk 1969-70, Cracovia 1971-72

4.Orest Lenczyk: Śląsk 1979-80 i 2010-12, Cracovia 2009-10

 

Ponadto: Stefan Białas - były piłkarz Śląska (1968-72) był trenerem Cracovii w 2006 roku. Lesław Ćmikiewicz - także były zawodnik Śląska (1965-70), był w Cracovii asystentem trenera Stefana Majewskiego (2006-08). Władysław Łach, trener Śląska w sezonie 2000/01, był dyrektorem sportowym Cracovii w latach 2006-07. W styczniu 2011 powrócił do pracy w Cracovii, obejmując drużynę występującą w Młodej Ekstraklasie. Prowadził ją do końca sezonu 2011/12. Aleksander Hradecki od 1968 był trenerem rezerw Śląska. Do Wrocławia przyszedł z Wawelu Kraków, później został asystentem trenera Żmudy, ale nigdy nie prowadził pierwszej drużyny Śląska. Cracovię trenował w III lidze, od lutego 1976 do stycznia 1978. Marek Wleciałowski u boku Oresta Lenczyka był drugim trenerem w Cracovii (2009-10) i w Śląsku (2010-12). 

Autor: Krzysztof Mielczarek, Mateusz Kondrat, Fot. Krystyna Pączkowska

Zobacz również