Wydarzenia

W Śląsku Wrocław i w GKS-ie Bełchatów

2014-12-12 11:20:00
Dwudziestu piłkarzy grało bądź gra zarówno w Śląsku, jak i w GKS-ie Bełchatów. Obecnie zawodnikiem Śląska jest były gracz Brunatnych - Rafał Grodzicki. Natomiast w barwach bełchatowian nie występuje żaden były zawodnik naszego klubu. Z ławki trenerskiej oba zespoły prowadziło tylko dwóch szkoleniowców.

Leszek Fajek pierwszy sukces w seniorskiej piłce odniósł z Górnikiem Wałbrzych, z którym w 1976 awansował na zaplecze ekstraklasy. Na początku 1982 roku trafił do Śląska Wrocław.  Jednak nie wywalczył sobie miejsca w pierwszej drużynie WKS-u i grał tylko w rezerwach wrocławskiego klubu. Latem 1983 roku przeszedł do GKS-u Bełchatów. W barwach Brunatnych występował przez osiem sezonów, będąc czołowym zawodnikiem górniczej jedenastki. Dwukrotnie z tym klubem świętował awans do II ligi (1987 i 1991). 

 

Janusz Kudyba był pierwszym zawodnikiem, który zaliczył występy w pierwszych jedenastkach obu klubów.  Latem 1992 przyszedł do GKS Bełchatów z Zagłębia Lubin, z którym wcześniej wywalczył tytuł mistrza i wicemistrza Polski. W barwach Brunatnych zdobył w rundzie jesiennej 13, a na wiosnę 6 bramek i z łączna liczbą dziewiętnastu goli wywalczył - po raz drugi w karierze - koronę króla strzelców II ligi. Latem 1993 z Bełchatowa przeszedł do Śląska - wówczas spadkowicza z ekstraklasy. W pierwszym sezonie w naszym klubie został kapitanem drużyny i zdobył, z 28 bramkami, swój trzeci tytuł króla strzelców II ligi. Rok później, wiosną 1995, świętował z wojskowymi awans do ekstraklasy. Niestety, w sezonie 1995/96 trapiły go kontuzje i wystąpił tylko w dwunastu spotkaniach. Latem 1996 zakończył swoją bogatą karierę piłkarską, jednak pozostał przy futbolu zostając szkoleniowcem. W Śląsku był asystentem Wojciecha Łazarka, Jana Calińskiego i Władysława Łacha. 

 

Waldemar Tęsiorowski to jeden z bardziej znanych piłkarzy Śląska, długoletni kapitan naszego klubu. W 1987 zdobył z WKS-em Puchar Polski i Superpuchar. Po spadku z wojskowymi z ekstraklasy, latem 1993 odszedł do Warty Poznań, gdzie spędził pół roku. Następnie niewiele dłużej grał w Ślęzie Wroclaw i Górniku Zabrze. Latem 1995 trafił do GKS Bełchatów. Zawodnikiem Brunatnych miał być do czerwca 1996, ale po rozegraniu dziewiętnastu meczów w barwach bełchatowskiego klubu, rozstał się z GKS-em już w kwietniu 1996. Do Śląska wracał jeszcze dwukrotnie - w 1998 i w 2003. Po zakończeniu kariery piłkarskiej został asystentem trenera Tarasiewicza. Jako drugi trener awansował z naszym klubem do II ligi w 2005 i do ekstraklasy w 2008 roku. Zdobył też Puchar Ekstraklasy w 2009. 

 

Dariusz Marciniak zadebiutował w Śląsku wiosną 1985. Przyszedł do Wrocławia z Widzewa, gdzie sprawiał spore problemy wychowawcze. Niestety, w Śląsku było podobnie. W 1987 zdobył z naszym klubem Puchar Polski i Superpuchar. W Białymstoku w finale tego drugiego pucharu strzelił Górnikowi Zabrze dwa gole. Jednak w związku z jego trudnym charakterem w Śląsku go nie chciano. Latem 1988 przeszedł do ówczesnego spadkowicza z ekstraklasy Zagłębia Lubin. We wrześniu 1995 trafił do GKS Bełchatów, gdzie spotkał dawnego kolegę ze Śląska - Waldemara Tęsiorowskiego. Debiut w barwach nowego klubu miał wymarzony. W meczu z Siarką Tarnobrzeg strzelił bramkę na 1:0, a bełchatowianie ostatecznie wygrali aż 4:0. Jednak w Bełchatowie zagrał epizodycznie tylko w ośmiu meczach w lidze. Po rundzie jesiennej sezonu 1995/96 Marciniak przeniósł się do RKS Radomsko. 

 

Dariusz Rzeźniczek w Śląsku Wroclaw grał tylko pół roku. Wiosną 1990 zaliczył w barwach wojskowych siedem meczów w ekstraklasie. Przez wiele sezonów był związany z GKS Katowice. Jednak niechciany w tym klubie, latem 1995 trafił do GKS Bełchatów i znacznie przyczynił się do utrzymania Brunatnych w ekstraklasie. Później dzielił dole i niedole bełchatowskiego klubu. W sezonie 1996/97 spadł z nim z ekstraklasy. Taki sam los spotkał też wtedy Śląsk Wrocław. Wiosną 1998 fetował z kolegami z Bełchatowa drugi w historii klubu awans do ekstraklasy, by po roku znów spaść do II ligi. Po nieudanej próbie awansu z Brunatnymi do najwyższej klasy rozgrywkowej w sezonie 1999/00 odszedł do KS Myszków. Przypomnijmy, że wiosną 2000 lepszy od GKS Bełchatów był Śląsk Wrocław, a także GKS Katowice, czyli dwa byłe kluby Rzeźniczka. 

 

Władysław Łach został trenerem wówczas drugoligowego GKS Bełchatów latem 1993. Już pierwszy sezon jego pracy przyniósł Brunatnym wysoką trzecia pozycję na koniec rozgrywek II ligi. W następnym sezonie 1994/95, trener Łach zapisał się do kronik bełchatowskiego klubu, awansując z GKS-em - po raz pierwszy w historii - do ekstraklasy. Niestety, przygoda z najwyższą klasą rozgrywkową nie była dla niego udana. W pierwszych pięciu meczach poniósł pięć porażek i decyzją zarządu bełchatowskiego klubu rozwiązano z nim kontrakt. Do Śląska Wrocław trener Łach trafił latem 2000 roku. Wojskowi byli wówczas beniaminkiem ekstraklasy. Po efektownym zwycięstwie 3:0 w Łodzi nad Widzewem, nasi piłkarze po rundzie jesiennej zajmowali 11. miejsce w tabeli. Jednak w kwietniu 2001 po porażce 0:1 u siebie z Polonią Warszawa, Śląsk spadł na 13. pozycję w tabeli. A miejsce trenera Łacha zajął wówczas w naszym klubie Janusz Wójcik. 

 

Orest Lenczyk pierwszy raz krótko w 1999 roku, po odejściu z Ruchu Chorzów, był w GKS Bełchatów trenerem-koordynatorem. Jesienią 1999 przeszedł do Widzewa Łódź. W październiku 2005 powrócił do Bełchatowa, zastępując w GKS Mariusza Kurasia. W pierwszym sezonie, po bardzo efektownej rundzie wiosennej, utrzymał Brunatnych w ekstraklasie. Jego drużyna nie przegrała wówczas ośmiu spotkań z rzędu, pięć z nich wygrywając. Następny sezon 2006/07 był najlepszy w dotychczasowej historii klubu. Lenczyk zdobył z GKS wicemistrzostwo Polski i dotarł do finału Pucharu Ekstraklasy, gdzie Brunatni ulegli 0:1 Dyskobolii Grodzisk Wielkopolski. Jesienią 2007 GKS grał już słabiej, ale po 15. kolejkach drużyna zajmowała przyzwoite ósme miejsce. Niestety, początek rundy wiosennej był w wykonaniu bełchatowian fatalny. W marcu 2008, po pięciu porażkach ligowych z rzędu, Lenczyk stracił swoją posadę, a jego miejsce zajął Jan Złomańczuk. 

 

Dariusz Pietrasiak do Bełchatowa przyszedł z KSZO Ostrowiec przed rundą wiosenną sezonu 2003/04. Grał w GKS sześć i pół roku. W barwach tego klubu zagrał w 156 meczach, zdobywając 10 bramek, w tym w ekstraklasie 138 meczów i 7 bramek. Wiosną 2005 wywalczył z Brunatnymi awans do najwyższej klasy rozgrywkowej. W sezonie 2006/07 pod wodzą trenera Lenczyka zdobył z GKS wicemistrzostwo Polski i dotarł do finału Pucharu Ekstraklasy. 19 lipca 2007 roku Pietrasiak zdobył dwie pierwsze historyczne bramki dla Brunatnych w europejskich pucharach. A GKS Bełchatów w meczu Pucharu UEFA wygrał wówczas 2:0 z gruzińskim Ameri Tbilisi. Odszedł z Bełchatowa latem 2010 do Polonii Warszawa, skąd trafił do naszego klubu. Znacznie przyczynił się do zdobycia przez Śląsk tytułu mistrza Polski. Zagrał w 23 spotkaniach i strzelił bramkę w meczu z Polonią Warszawa na Oporowskiej. Latem 2012 roku został zawodnikiem Maccabi Natanja. Jednak zagrał w barwach izraelskiego klubu tylko w dwóch lipcowych meczach eliminacji Ligi Europy przeciwko fińskiemu Kuopion Palloseura. Wrócił do Polski i obecnie gra w Podbeskidziu Bielsko Biała. 

 

Mateusz Cetnarski trafił do GKS Bełchatów latem 2007 z UKS SMS Bałucz. W bełchatowskim klubie spędził cztery sezony. W barwach Brunatnych zagrał w 83 meczach w ekstraklasie i strzelił 8 bramek. Jego pierwszym trenerem w GKS Bełchatów był Orest Lenczyk. Do Śląska przyszedł latem 2011 roku. Zdobył z naszym klubem mistrzostwo kraju i Superpuchar Polski. Jest czwartym w historii piłkarzem, który bezpośrednio z Bełchatowa trafił do Wrocławia. Przed nim tą drogą do Śląska trafił wspomniany Janusz Kudyba (1993), a także Marek Jakóbczak (1999) i Maksim Zinowjew (2001). Cetnarski wiosną br. zaliczył spadek z ekstraklasy z Widzewem. Obecnie jest zawodnikiem Cracovii.

 

Rafał Grodzicki do GKS Bełchatów trafił wiosną 2006 roku. W sezonie 2006/07 zdobył z tym klubem wicemistrzostwo Polski i dotarł do finału PE. Grodzicki, w ciągu dwóch lat gry w barwach Brunatnych, zagrał w 32 meczach ekstraklasy. Wiosną 2008 roku został zawodnikiem Ruchu Chorzów, z którym w 2012 roku zdobył  - po raz drugi w swojej karierze - wicemistrzostwo Polski. Po tym sukcesie przeszedł do Śląska. Z WKS-em w sezonie 2012/13 zajął trzecie miejsce w ekstraklasie i został finalistą Pucharu Polski.

 

Maciej Wilusz to rodowity wrocławianin i wychowanek Śląska. Jednak nigdy nie zagrał w pierwszym zespole swojego macierzystego klubu. Latem 2004, jeszcze będąc juniorem, odszedł do holenderskiego Heerenveen. Był bliski debiutu w Eredivisie, jednak przeszkodziły mu w tym kontuzje. W lutym 2010 roku był testowany w Śląsku, ale nie zdołać przekonać do siebie trenera Tarasiewicza. Przed rundą jesienną sezonu 2010/11 trafił do MKS Kluczbork. Wiosną 2012 roku przeszedł do Bełchatowa. Debiut w barwach Brunatnych i zarazem w ekstraklasie miał bardzo udany. Jego GKS pokonał w Poznaniu 1:0 Lecha. W sezonie 2012/13 spadł z bełchatowianami do ekstraklasy. Po roku wywalczył z Brunatnymi awans do najwyższej klasy rozgrywkowej i przeszedł do Lecha Poznań.

 

Łukasz Madej to wychowanek ŁKS Łódź. Jako junior zdobył wicemistrzostwo Europy U-16 w 1999 roku i mistrzostwo Europy U-18 w 2001 roku. Wiosną 2001 r. przeszedł z ŁKS do Ruchu Chorzów. W barwach Niebieskich grał przez półtora sezonu w ekstraklasie. Latem 2002 przeniósł się do Lecha Poznań. Z Kolejorzem zdobył Puchar Polski i Superpuchar w 2004 roku. Wiosną 2006 wrócił do ŁKS i wywalczył z tym klubem awans do ekstraklasy. Do Śląska trafił latem 2009 z portugalskiego Associação Académica de Combra. Grał w naszym klubie przez trzy sezony. Zdobył z WKS-em mistrzostwo i wicemistrzostwo Polski. W październiku 2012 roku zadebiutował w barwach GKS Bełchatów. Zagrał w drugiej połowie przegranego przez Brunatnych (1:2) pojedynku z Niebieskimi. Po spadku bełchatowian do nowej I ligi latem 2013 przeszedł do Górnika Zabrze.

 

 

Piłkarze Śląska i GKS Bełchatów:

 

1.Jacek Banaszyński: GKS 2006, Śląsk 2008-09

2.Artur Bugaj: GKS 2000-01, Śląsk 2006(w)

3.Edward Cecot: Śląsk 1999-00, GKS 2004-2010

4.Mateusz Cetnarski: GKS 2007-11, Śląsk 2011-13

5.Leszek Fajek: Śląsk 1982(w)-83 (rezerwy), GKS 1983-91

6.Rafał Grodzicki: GKS 2006-07, Śląsk od 2012(j)

7.Marek Jakóbczak: GKS 1998-99, Śląsk1999-00

8.Marcin Kowalczyk: GKS 2006(w)-08, Śląsk 2012-13

9.Andrzej Kretek: Śląsk 1984-86 (bez gry), GKS 1998(j)

10.Janusz Kudyba: GKS 1992-93, Śląsk 1993-96

11.Łukasz Madej: Śląsk 2009-12, GKS 2012-13

12.Dariusz Marciniak:Śląsk1985-88, GKS 1995(j)

13.Dariusz Michaliszyn: Śląsk 1991-92 i 1997-98, GKS 1994(w)

14.Tomasz Moskal: Śląsk 1994-97, GKS 2002(w)

15.Dariusz Pietrasiak: GKS 2004-10, Śląsk 2011-12

16.Dariusz Rzeźniczek: Śląsk 1990(w), GKS 1994-00

17.Jarosław Solarz: GKS 2003-04, Śląsk 2006(j)

18.Waldemar Tęsiorowski: Śląsk 1984-93, 1998-99 i 2003-04, GKS 1995-96

19.Maciej Wilusz: Śląsk do 2004 (juniorzy), GKS 2012(w)-14

20.Maksim Zinowjew: GKS 2001(j), Śląsk 2001(j)

 

Trenerzy Śląska i GKS Bełchatów:

 

1.Orest Lenczyk: Śląsk 1979-80 i 2010-12, GKS* 1999(w) i 2005-08

2.Władysław Łach: GKS 1993-95, Śląsk 2000-01

     

 * trener-koordynator

 

Marek Wleciałowski - były drugi trener Śląska (2010-12), pełnił w GKS Bełchatów funkcję asystenta Oresta Lenczyka (2007-08).

 

Autor: Krzysztof Mielczarek, Fot. Krystyna Pączkowska

Zobacz również