Wydarzenia

40 lat od mistrzostwa Polski juniorów

2019-07-08 14:00:00
Dokładnie 40 lat temu juniorzy Śląska Wrocław zdobyli - jedyny w dotychczasowej historii klubu - tytuł mistrzowski.
W drodze do finału nasi młodzi piłkarze najpierw wygrali swoją grupę dolnośląskiej ligi juniorów. Następnie w eliminacjach strefowych o prawo awansu z makroregionu do półfinałów byli lepsi w dwumeczu od Zagłębia Lubin. W półfinale mistrzostw Polski w Łodzi, na stadionie ŁKS-u juniorzy Śląska wygrali rywalizację z Wisłą Kraków, Zawiszą Bydgoszcz i miejscowym ŁKS-em.   
 
W finale rozegranym 8 lipca 1979 r. Śląsk po bramkach Leśniarka i Pękali pokonał 2:1 Siarkę Tarnobrzeg. Mecz odbył się na stadionie Chorzowianki. Śląsk zagrał wtedy w składzie: Grzegorz Pietrzak, Waldemar Tęsiorowski, Zenon Piotrowski, Stanisław Leśniarek, Jerzy Matys, Waldemar Prusik, Mirosław Pękala, Marek Nocuń (78' Tarasiewicz), Jacek Pluciński (kapitan), Krzysztof Urbaniak i Andrzej Michalak 
 
W kadrze mistrzowskiego zespołu byli również: Janusz Zalewski, Piotr Guzowski, Wojciech Szczepański, bramkarze Waldemar Kęćko i Tomasz Szypuła oraz Dariusz Kustanowicz i Bogdan Kaniewski. W drużynie grali zawodnicy z roczników 1960 i 1961, uzupełniani przez kilku juniorów młodszych z rocznika 1962. Trenerem drużyny był Władysław Poręba, a trenerem-koordynatorem Antoni Borkowski.


Juniorzy Śląska w sezonie 1978/79 na turnieju w Ostrawie. W górnym rzędzie od prawej stoją: organizator turnieju, trener Poręba, Pietrzak, Pluciński, Urbaniak, Kustanowicz, Leśniarek, Matys, Prusik, Piotrowski.

W dolnym rzędzie od prawej: Michalak, Szypuła, Tęsiorowski, Kaniewski, Tarasiewicz, Frankiewicz, Zalewski.
 
Autor: Krzysztof Mielczarek, Fot. Archiwum klubu

Zobacz również