Wydarzenia

Ekstra Talent okazją do poznania działalności klubowych akademii

2018-09-21 18:00:00
10 września w 16 klubach LOTTO Ekstraklasy wystartowała trzecia edycja cyklu Ekstra Talent organizowanego dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki. Wrocławski turniej jest okazją do spotkania z dyrektorami akademii Śląska Wrocław, Lecha Poznań, Miedzi Legnica i Zagłębia Lubin. Celem jest przybliżenie działalności akademii a także próba oceny wyzwań stojących przed polskim systemem szkolenia.
Równolegle do spotkania z akademiami, we Wrocławiu odbywa się kolejna impreza z cyklu „Ekstra Talent” – programu, który łączy w sobie turniej piłki nożnej dla dzieci do dwunastego roku życia, a także testy sprawnościowe. W programie biorą udział młodzi piłkarze z drużyn klubowych oraz zaproszonych do udziału zespołów z regionu. 
 
W turniejach bierze udział wielu wychowanków klubowych akademii. Licząc jedynie akademie Lecha, Śląska, Miedzi i Zagłębia Lubin, szkoli się w nich niemal półtora tysiąca młodych piłkarzy z różnych roczników. Dzięki pracy akademii młodzi piłkarze przechodzą wszystkie szczeble piłkarskiego rozwoju, debiutują w pierwszej drużynie, otrzymują powołania do młodzieżowych kadr narodowych i grają w turniejach w Polsce oraz za granicą. Głównym wyzwaniem pozostaje niewystarczająca baza treningowa i ograniczone środki na cele szkoleniowe. Przedstawiciele klubów zwracają natomiast uwagę na niewystarczającą sprawność fizyczną ogółu dzieci. 
 
Akademia Śląska Wrocław, wyłączając drużynę rezerw, liczy czternaście grup wiekowych. Łącznie trenuje tam 270 juniorów. Od kiedy istnieje akademia, czterech zawodników trafiło do pierwszej drużyny, choć w tej liczbie nie są uwzględnieni piłkarze przebywający w zespołach juniorskich Śląska mniej niż trzy lata. W trakcie poprzedniego sezonu 13 zawodników zostało powołanych do młodzieżowych kadr Polski. Obecnie w klubie pracuje 30 trenerów, a akademia korzysta z obiektów miejskich. Aktualnie klub dysponuje dwiema płytami naturalnymi, choć planowana jest inwestycja w rozbudowę centrum treningowego. Budżet akademii wynosi 2,37 mln zł. Środki pochodzą z dotacji z Gminy Wrocław, składek rodziców, sponsorów i wsparcia z PZPN.

 
Dla poznańskiego Lecha jednym z podstawowych celów funkcjonowania klubu stał się rozwój akademii piłkarskiej. Obecnie złożona jest ona z trzynastu grup szkoleniowych, gdzie trenuje 210 zawodników, którzy pozostają pod ścisłą obserwacją 45 trenerów. Infrastrukturę tworzą dwa sztuczne boiska, dwa stadiony meczowe i cztery płyty treningowe trawiaste. Wszyscy piłkarze Akademii Lecha Poznań we Wronkach są uczniami Zespołu Szkół nr 1, gdzie mieszkają w internacie.
 
Kolejorz jest jednym z klubów najefektywniej wykorzystujących młode talenty. Niemal 50 piłkarzy z przeszłością w juniorskich zespołach poznaniaków trafiło później do pierwszej drużyny, bądź innych klubów w Polsce. Piętnastu natomiast stało się bohaterami transferów do drużyn zagranicznych. Budżet akademii wynosi 4 mln złotych i jest finansowany ze źródeł prywatnych. W ostatnim sezonie juniorzy starsi Kolejorza zdobyli mistrzostwo Polski.
 
Liczna grupa juniorów trenuje w akademii Miedzi Legnica, która składa się z ok. 400 zawodników od 5 do 21 roku życia. Zatrudnionych jest tam 19 szkoleniowców. Piłkarze trenują na trzech boiskach naturalnych i dwóch boiskach o sztucznej nawierzchni. Integralnymi częściami akademii pozostają szkoła i bursa. Z dziećmi pracuje psycholog i pedagog, a w bursie wychowawcy. Działalność akademii jest finansowana ze środków klubu, sponsorów, a także subwencji oświatowych i dotacji miejskich.
 
Za jedną z najlepszych akademii w Polsce uznawany jest sektor juniorski w Zagłębiu Lubin. Trenuje tam 21 grup młodzieżowych od U-7 do U-21. Efektem bardzo dobrej pracy są nie tylko transfery do znanych klubów w zachodniej części Europy, ale również liczne sukcesy osiągane przez drużyny w turniejach i meczach ligowych poszczególnych kategorii wiekowych. Młodzieżowe drużyny Zagłębia Lubin w ostatnich latach mierzyły się z ponad dwustoma zespołami z różnych krajów europejskich.
 
Około 30 zawodników na przestrzeni ostatnich 10 lat trafiło do pierwszego zespołu i gra w Zagłębiu lub innych klubach. Ponadto tacy zawodnicy jak Jarosław Jach, czy Krzysztof Piątek, którzy trenowali w akademii są zawodnikami odpowiednio Crystal Palace i włoskiej Genoi. Jednym z najlepszych piłkarzy, którzy trenowali w Zagłębiu był Piotr Zieliński – obecnie gwiazdor SSC Napoli i reprezentacji Polski. Klub Zagłębie Lubin S.A posiada dziewięć pełnowymiarowych boisk (dwa sztuczne) i dodatkowe jedno małe. Akademia jest rozbudowana o internat z kompleksowym zapleczem sportowo-socjalnym. Budżet akademii wynosi ok. 6 mln złotych.
 
Działalność klubowych akademii związana jest z wieloma trudnymi wyzwaniami. Głównym problemem, na który zwracają uwagę przedstawiciele klubów, jest niedostateczny poziom infrastruktury i bazy treningowej. Szefowie piłkarskich akademii nie mają wątpliwości, że jest to jeden z kluczowych aspektów, o które należy dbać, aby usprawniać szkolenie polskich piłkarzy. 
 
Istotną barierą jest także poziom kondycji fizycznej najmłodszych. Sprawność nastolatków i wyniki ogólnorozwojowe są z roku na rok coraz słabsze, co powinno budzić spory niepokój. Nadrzędnym celem pozostaje zdrowy tryb życia w kontekście społecznym, dopiero później można z tego korzystać w szkoleniu młodych piłkarzy. Warto jednak podkreślić, że poza rozwojem umiejętności piłkarskich klubowe akademie dbają też o rozwój społeczny młodzieży oraz przekazywanie młodemu pokoleniu odpowiednich wartości. Z zawodnikami często współpracują psychologowie dbający o ich rozwój wewnętrzny.
 
Wszystko to pokazuje, jak potrzebne są zarówno programy jak „Ekstra Talent”, jak i stałe podejmowanie dyskusji na temat szkolenia młodzieży w Polsce. Z jednej strony może to pomóc w dalszym rozwoju piłkarskich akademii, a jednocześnie sprawi, że polska młodzież będzie coraz liczniej angażować się w sport.
 
Autor: Ekstraklasa.org, Fot. Krystyna Pączkowska

Zobacz również