Wydarzenia

Kompletna przebudowa - FK Mladost Gat okiem eksperta

2023-01-18 09:00:00
Po zwycięskim spotkaniu z Rapidem Wiedeń czas na czwartkowy maraton, który rozpocznie się meczem z Debreczynem, a zakończy starciem z FK Mladost Gat. Pierwszy gwizdek o godzinie 15 czasu polskiego.
FK Mladost Gat to przedostatnia drużyna serbskiej ekstraklasy, która w rundzie wiosennej będzie walczyła o utrzymanie. Mimo na razie nieudanego sezonu klub skrywa kilka intrygujących tajemnic. O tym opowiedział nam ekspert serbskiego futbolu – Przemysław Siemieniako.
 
FK Mladost Gat jeszcze w 2020 roku grał na trzecim poziomie rozgrywkowym, a teraz już występuje w serbskiej elicie. To doprawdy imponujące, ale też intrygujące. Co jest powodem tak szybkiego rozwoju? 
 
Mladost to klub z zachodniej części drugiego co do wielkości miasta Serbii, czyli Nowego Sadu, a dokładniej z dzielnicy "Satelit". Od jakiegoś czasu klub jest własnością firmy "GAT" która znajduje się obecnie w nazwie klubu. Przedtem klub nazywał się Mladost Nowy Sad. "GAT" to nowosadzka firma budowlana, która zajmuje się również montowaniem urządzeń elektronicznych. Nie jest to jakaś wielka firma, ale bardzo nowoczesna i mająca na swoim koncie dużo ciekawych projektów na terenie aglomeracji Nowego Sadu. Ta firma zaczęła wspierać klub i dzięki szybkiemu wzmacnianiu kadry nowymi piłkarzami Mladost pokonywała co sezon po jeden szczebel rozgrywkowy. W niższych ligach serbskich gdzie nie ma pieniędzy Mladost, bardzo się wyróżniała.
 
Mimo wszystko widać, że obecny sezon chyba nieco przerósł możliwości klubu? Mladost Gat po 19 meczach ma ledwie 13 punktów i zajmuje przedostatnie miejsce w lidze.
 
Wszystko szło im łatwo do momentu awansu do Superligi. Tu już jednak wsparcie firmy nie wystarczyło. Letnie transfery zostały całkowicie nietrafione i od początku sezonu było to widać. Pierwsze kolejki jeszcze jakoś im wychodziły dzięki entuzjazmowi po awansie, ale później zaczęło przegrywać mecz za meczem i piłkarze prezentowali się bardzo źle.
 
Ostatnio pisałeś na swoim koncie na Twitterze, iż w zespole odbywa się rewolucja. Na czym ona polega?
 
Mladost w trakcie trwającej przerwy zimowej pozbyła się 11 piłkarzy z pierwszej drużyny. Przyszła podobna liczba nowych zawodników.
 
Na kogo piłkarze Śląska powinni uważać najbardziej? 
 
Najgroźniejszymi piłkarzami klubu z Nowego Sadu są Milan Savić i młody Jovan Mittuljikić.

Savić jest jeszcze w całkiem młodym wieku, ale jest już piłkarzem bardzo cenionym na serbskich boiskach. Szybki, przebojowy skrzydłowy ze świetną techniką. Lubi grać indywidualnie. Jego dynamika pozwala mu na mijanie rywali z dużą prędkością.

Mituljikić to wielki 19-letni talent wypożyczony z Crvenej zvezdy. Stawia dopiero pierwsze kroki w seniorskiej piłce, ale słynna jest już jego świetna technika i duża piłkarska inteligencja. Ma za sobą kapitalną rundę jesienną w rezerwach Zvezdy.

Problemy obrońcom Śląska może sprawić również Brazylijczyk Cristian Dal Bello sprowadzony zimą z Zorii Ługańsk.
 
Serbska drużyna zdobyła zaledwie 10 bramek i straciła aż 32. Szczególną uwagę zwraca statystyka ofensywna, która jest najgorsza w całej lidze. Czy to właśnie najgorszy aspekt tego zespołu?  
 
Jesienią ofensywa Mladosti praktycznie nie istniała. Wyglądali na zagubionych i nie było w ich grze ofensywnej żadnych zgranych akcji. Jednak prawie cała ofensywa zimą się zmieniła i to powinna być zupełnie inna gra.
 
***
 
Po ostatnim zwycięstwie z Rapidem Wiedeń morale zespołu uległy poprawie, lecz każdy wie, iż wciąż trzeba ciężko pracować, by być gotowym na powrót PKO BP Ekstraklasy. Starcie z FK Mladost Gat będzie ostatnim meczem WKS-u przed wznowieniem rozgrywek ligowych.

Początek spotkania w czwartek o godzinie 15 czasu polskiego. Transmisja z tego spotkania planowana jest na kanale YouTube Śląska Wrocław.
Autor: Marek Wadas, Fot. Krystyna Pączkowska

Zobacz również

Wiadomości Wrocław Pogoda Wrocław Rozkład jazdy MPK Wrocław