Wydarzenia

Konferencja "Futbol bez barier"

2020-11-26 10:00:00
Zapraszamy na kolejną konferencję poświęconą kibicowaniu bez barier organizowaną przez Federację Kibiców Niepełnosprawnych oraz PZPN. W tym roku odbędzie się ona on-line i naładowana będzie mnóstwem interesujących tematów. Start w piątek, 27 listopada, o godz. 11.
Telekonferencja będzie transmitowana na: kanale YouTube „Łączy nas piłka TV” oraz profilu facebookowym Federacji.
 
Podczas telekonferencji przeanalizujemy rozwój organizacji zrzeszających kibiców z niepełnosprawnością, współpracę takich podmiotów z samorządami, ośrodkami Kibice Razem i Polskim Związkiem Piłki Nożnej. Pokażemy przykłady determinacji w przełamywaniu własnych słabości oraz możliwości realizację pasji i spełniania marzeń przez osoby z niepełnosprawnościami, które nie potrafią żyć bez sportowych emocji. Organizacje zrzeszające kibiców z dysfunkcjami realizują mnóstwo niezwykłych projektów, dzięki którym wiele osób odnajduje nowe cele, nawiązuje przyjaźnie, a często rozpoczyna nowy etap w życiu. Zapewniamy wysoki poziom merytoryczny telekonferencji oraz interesujące pod względem społecznym tematy.
 
Szczegóły konferencji: 
 
Telekonferencja organizowana przez Federację Kibiców Niepełnosprawnych i Polski Związek Piłki Nożnej jest podsumowaniem projektu “Futbol Bez Barier”, którego realizację umożliwiło wsparcie finansowe z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich będącego w dyspozycji Narodowego Instytutu Wolności. Planujemy wiec także analizę 4 lat działalności Federacji Kibiców Niepełnosprawnych. Celem konferencji jest ponadto wymiana doświadczeń w zakresie roli sportu w aktywizacji osób z niepełnosprawnościami. Sportu traktowanego przede wszystkim jako źródła zainteresowania czy realizacji pasji – kibicowania swoim ulubionym drużynom na obiektach sportowych.
 
Wiele lat działalności klubów kibiców niepełnosprawnych, a w konsekwencji  założenie ogólnopolskiej Federacji Kibiców Niepełnosprawnych wyraźnie wpłynęło na rozwój ruchu kibiców z niepełnosprawnościami w Polsce. Na wielu stadionach co tydzień pojawia się regularnie od kilkudziesięciu do kilkuset osób z niepełnosprawnościami. To ewenement w naszej części Europy. Poza aspektami inkluzji i integracji, obecność kibiców z niepełnosprawnościami na obiektach sportowych wpływa na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa. Osoby z niepełnosprawnościami wraz ze swoimi przyjaciółmi i rodzinami rozwijają swoje sportowe zainteresowania i aktywnie spędzają czas uczestnicząc w wydarzeniach sportowych. To wpływa także na poprawę jakości życia osób z niepełnosprawnościami, które czują się ważną częścią społeczności kibicowskiej biorąc udział w imprezach medialnych i prestiżowych. Organizacje zrzeszające kibiców z niepełnosprawnościami są także ważnymi podmiotami realizacji polityki społecznej w regionach i lokalnych społecznościach.
 
Podczas konferencji zamierzamy podjąć dyskusję, jak działalność Federacji Kibiców Niepełnosprawnych wpłynęła na poprawę dostępności wydarzeń sportowych, a w szczególności imprez masowych, na przykładzie meczów reprezentacji Polski. W procesie tym ogromne znaczenie ma ścisła współpraca pomiędzy Polskim Związkiem Piłki Nożnej, ośrodkami Kibice Razem i organizacjami zrzeszającymi kibiców z niepełnosprawnościami. Wzajemna pomoc i wspólne wykorzystanie infrastruktury w poszczególnych miastach przyczyniły się do profesjonalizacji działań tych podmiotów. Chcielibyśmy promować tego typu formy współpracy.
 
Naszym celem jest także dotarcie do osób dotkniętych zagrożeniem wykluczenia społecznego i wskazanie drogi, że różnorakie przeszkody, np. niepełnosprawność, nie są barierą w realizacji pasji i marzeń, a sport może znacząco wpłynąć na zmianę jakości ich życia.
 
Na konferencję zaprosiliśmy przedstawicieli Polskiego Związku Piłki Nożnej, samorządów lokalnych i regionalnych, reprezentantów organizacji pozarządowych zrzeszających kibiców z niepełnosprawnościami oraz koordynatorów lokalnych ośrodków Kibice Razem. Głęboko wierzymy, że konferencja przyniesie wymierne korzyści dla środowiska kibiców z niepełnosprawnościami, a wypracowane rozwiązania pozwolą na wykreowanie wielu cennych inicjatyw.
 
Liczymy na wspólnie spędzony dobry czas!

Zobacz również