Wydarzenia

Konferencja Śląska i AWF-u Wrocław

2018-03-19 14:30:00
JM Rektor Akademii Wychowania Fizycznego dr hab. Andrzej Rokita prof. nadzw. oraz Prezes Zarządu Śląska Wrocław Marcin Przychodny podpisali umowę o współpracy między klubem a uczelnią. - To ważny dzień dla Śląska. Podpisaliśmy umowę o strategicznym dla nas partnerstwie - zaznaczał prezes Przychodny.

Andrzej Rokita: Witam w najlepszej Akademii Wychowania Fizycznego w Polsce. Dlaczego najlepszej? Właśnie m.in. poprzez takie spotkania. To będzie ścisła, permanentna współpraca, nie działanie tu i teraz. Korzyści będą dla obu stron przez najbliższe lata – niezależnie od zmian w sztabie szkoleniowym i we władzach klubu, właściciel będzie miał wgląd do prowadzonych wyników badań. A szkoła wyższa jest stworzona po to, by odkrywać prawdę. Chcemy ją pokazywać, a badania pozwolą też porównywać wyniki – sprawdzimy, że w 2018 było tak, w 2019 nieco inaczej, a w 2020 jeszcze inaczej. To na pewno pomoże trenerom.

Projekt badawczy ma pokazać, w jakim momencie jesteśmy, gdzie możemy być i co zrobić, by było lepiej. W przyszłości pozwoli to budować coraz lepsze przygotowanie fizyczne i mentalne. A to wszystko na chwałę piłki nożnej we Wrocławiu.

Oczywiście współpraca nie dotyka tylko I drużyny, ale również Akademii Piłkarskiej, z rozwoju której osobiście bardzo się cieszę. Bo już dziś musimy mówić o tym, co będzie za kilka lat. A to, jakich będziemy mieć zawodników za kilka lat zależy od tego, jaką wiedzę będziemy mieć o nich już teraz. Dziś 12 latek w wieku kalendarzowym może być 14- lub 10-latkiem w wieku biologicznym. A jeśli np. 14 latek i 10 latek osiągają podobne wyniki, to trzeba stawiać na 10 latka, bo za kilka lat będzie silniejszy. Będziemy wdrażać takie rozwiązania.

Gdy prezesem Śląska został Marcin Przychodny to do jego gabinetu skierowałem swoje pierwsze kroki. Ta współpraca już się dzieje, nasi pracownicy działają wspólnie ze Śląskiem, uczestniczymy w meczach, analizujemy je. Teraz nasza współpraca sprawia, że niezależnie od tego, czy rektorem będę ja, czy ktoś inny, czy prezesem będzie Marcin Przychodny czy nie – Śląsk będzie miał do dyspozycji obiektywne wyniki badań. Wszystkie nasze laboratoria stoją otworem dla piłkarzy WKS-u.

Partnerstwo to również szansa dla naszych studentów. Ustaliliśmy, że 5-8 najlepszych studentów z danych specjalności będzie miało prawo praktykować przy drużynie Śląska. To dla nich świetna możliwość i duża wiedza. Bo wygrywa nie ten, kto najwięcej trenuje, ale ten, kto wie jak i ile trenować oraz odpoczywać.


Marcin Przychodny:
To ważny dzień dla Śląska Wrocław. Dla nas to strategiczne partnerstwo. Zyskujemy silnego partnera, jakim jest najlepsza polska Akademia Wychowania Fizycznego. Jako klub chcemy korzystać w szerokim zakresie z potencjału infrastrukturalnego, badawczego i intelektualnego AWF-u.

Ta współpraca swój początek miała właściwie z pierwszym dniem pracy nowego sztabu szkoleniowego naszej drużyny. Otrzymujemy wymierne wsparcie, które pozwoli na kompleksową diagnozę i dostarczy analityczny materiał dla trenerów. To będzie materiał, który z pewnością pomoże przygotowywać zespół do kolejnych rund

Współpraca ma charakter ciągły i tylko wtedy może mieć wymierne efekty. Wiem, jak to jest potrzebne dla sztabu, ale i dla zarządu, bo to jeden z elementów, który pozwala monitorować pracę trenerów i zespołu.

Partnerstwo z AWF-em to ważny element osiągania sukcesów przez Śląsk. Na tę chwilę trudno mi sobie wyobrazić funkcjonowanie naszej Akademii Piłkarskiej bez infrastruktury uczelni. Bardzo dziękuję rektorowi za osobiste zaangażowanie w tę współpracę i za to, że ma ona wymiar bardzo praktyczny.

Autor: Jędrzej Rybak, Fot. Krystyna Pączkowska

Zobacz również