Wydarzenia

Lavička: Jesteśmy dobrze przygotowani

2019-02-08 18:00:00
Trener WKS-u Vitezslav Lavička odpowiadał na pytania dziennikarzy przed sobotnim meczem z Zagłębiem Sosnowiec. Poniżej zapis jego wypowiedzi z dzisiejszej konferencji prasowej.
 
Vitezslav Lavička: - Wiem, że Śląsk nie wygrał sześciu ostatnich meczów u siebie. Zanim przyszedłem tutaj, niektóre mecze widziałem w telewizji lub z trybun. Wraz z drużyną w okresie przygotowawczym pracowaliśmy nie tylko nad stroną taktyczną i fizyczną, ale dokładaliśmy też starań, żebyśmy wszyscy, piłkarze i sztab, z pozytywnym nastawieniem rozpoczęli drugą część rozgrywek. To proces długotrwały, nad którym trzeba pracować i staraliśmy się zaszczepić zawodnikom, że każdy trening, sparing, czy mecz Ekstraklasy jest równie ważny i mamy jasno określony cel, do którego mamy dążyć. Wiem, że nie jest to proste, bo przechodziłem już przez taką sytuację jako piłkarz, ale zadaniem trenerów jest, żebyśmy odpowiednio ukierunkowali sposób myślenia zawodników. I też z tego względu jutrzejszy mecz będzie dla nas bardzo ważny.
 
Mamy trochę informacji na temat Zagłębia. Wiemy, że nastąpiło wiele zmian. Oznacza to, że na poważnie traktują swoją pozycję w tabeli. To bardzo ważny mecz dla obu stron. Nie mieliśmy zbyt wielu okazji, żeby zobaczyć grę naszego najbliższego rywala, ale zdobyliśmy kilka informacji, które już przekazaliśmy zespołowi. Z kadry Zagłębia najlepiej znam zawodników ze Słowacji, jak na przykład Greššáka, ale wiem, że w swoich szeregach ma też wielu dobrych zawodników z Polski. Na pewno mają groźnych graczy ofensywnych i wiem, że czeka nas trudne spotkanie.
 
Większość rzeczy, które sobie założyliśmy, udało nam się zrealizować. Mam bardzo dobre odczucia względem tego, w jaki sposób zawodnicy podchodzili do treningów i sparingów. To profesjonaliści. W trakcie przerwy zimowej odbyliśmy dwa zgrupowania, jedno w Polsce, drugie w Belek. Za to chciałbym podziękować działaczom Śląska, którzy nam to umożliwili i przez to wszyscy mogliśmy się lepiej poznać. Prawdą jest, że w okresie przygotowawczym największym przeciwnikiem dla nas była pogoda, która przede wszystkim w Turcji utrudniała nam życie i uniemożliwiła rozegranie jednego z trzech sparingów. Pomimo tego wierzę, że jesteśmy dobrze przygotowani do rundy wiosennej.

 
Słyszałem, że jesienią pretensje kierowane były głownie do defensywy. W trakcie w okresu przygotowawczego staraliśmy się zawodnikom przedstawić sposób gry, którego wymagam. Wiele uwagi podczas zajęć poświęcaliśmy kwestiom taktycznym, temu jak zawodnicy mają zachowywać się w konkretnych sytuacjach. Dużo czasu spędzaliśmy również na oglądaniu naszych sparingów. Pokazywaliśmy piłkarzom, co powinni zrobić inaczej na boisku. I właśnie jutrzejsze spotkanie będzie pierwszym testem. Później chcemy też kontynuować naszą pracę. 
 
Rozmawiałem z moim sztabem na temat historii występów Mateusza Cholewiaka na lewej obronie. Jednak treningi oraz sparingi w okresie przygotowawczym pokazały, że jest w stanie dobrze zagrać na tej pozycji. Wierzę, że potwierdzi to również w kolejnych meczach Ekstraklasy. Choć oczywiście komplikacją jest dla nas zawieszenie Djordje Cotry. I dlatego dołączył do nas wczoraj młody zawodnik, Mateusz Hołownia. Przeszedł wszystkie badania, cieszę się, że jest z nami, mimo że trafił tutaj tuż przed startem rundy wiosennej. Prawdopodobnie w jutrzejszym spotkaniu jeszcze nie zagra, ponieważ potrzebuje trochę czasu, by zaadaptować. 
 
Kilka tygodniu temu, gdy byłem pytany o styl, jaki chciałbym wprowadzić w Śląsku, odpowiadałem, że będę chciał, aby gra była odpowiednio zbalansowana. Będę wymagał od zawodników dyscypliny taktycznej, wiary w zwycięstwo. Oczekuję, że każdy da z siebie maksimum. Jesteśmy świadomi tego, że na przeciwko stanie drużyna, która będzie walczyć. Chciałbym, aby jutro na stadion przyszło jak najwięcej naszych kibiców oraz by ten mecz był dla nich atrakcyjny. Wczoraj trenowaliśmy na Stadionie Wrocław i muszę powiedzieć, że prezentuje się on świetnie.
 
Marcin Robak jest dla nas bardzo ważnym zawodnikiem, kapitanem zespołu. Nie należy do najmłodszych graczy i może zmagać się czasem z problemami zdrowotnymi. W trakcie okresu przygotowawczego borykał się z kontuzją kostki. Muszę przyznać jednak, że nasz sztab medyczny udzielił mu fachowej pomocy. On sam także bardzo dużo pracuje z trenerem od przygotowania motorycznego, by szybko wrócić do pełni zdrowia. Decyzję o tym, czy znajdzie się w meczowej osiemnastce, podejmiemy po dzisiejszym treningu. Z wyjątkiem Augusto, pozostali zawodnicy są do dyspozycji.
 
Autor: Biuro Prasowe, Fot. Krystyna Pączkowska

Zobacz również