Wydarzenia

Śląsk poszukuje swoich byłych piłkarzy [aktualizacja]

2018-03-10 12:00:00
Dla utrwalenia pamięci o zawodnikach WKS-u, którzy reprezentowali jego barwy w przeszłości, zwracamy się z prośbą o przekazanie nam wszelkich informacji o ich dalszych losach.
Nieodłącznym elementem tożsamości wrocławskiego klubu jest kultywowanie tradycji, pamięć o tych, którzy pisali jego dumną historię. Niezmiennie bardzo zależy nam na stworzeniu wielkiego archiwum z bazą postaci związanych z WKS-em.
 
Do wspomnianych celów archiwizacyjnych pragniemy uzyskać możliwie jak najwięcej informacji o piłkarzach przedstawionych poniżej. Niezwykle pomocne okazać się mogą także wieści o członkach rodziny, znajomych, sąsiadach. Każda wskazówka będzie dla nas cenna.
 
Lista będzie powiększać się o kolejne nazwiska. 


Adam Raczkowski urodził się w 1947. W drugiej połowie lat 60. Był wyróżniającym się graczem III-ligowych rezerw Śląska. Wiosną 1966 zadebiutował w pierwszej drużynie w meczu Pucharu Polski z Górnikiem Zabrze. Jesienią 1970 zaliczył kilka występów w II lidze. Później grał jeszcze w Polarze Wrocław. Jego dalsze losy są nieznane.
Stanisław Lasota urodził się na Kresach Wschodnich w Stanisławowie, skąd w wyniku zmiany granic przyjechał do Wrocławia. Był bramkarzem w kilku wrocławskich klubach m.in. w Gwardii, Śląsku i Ślęzie. Interesował się muzyką i grał na gitarze w zespole muzycznym. Prawdopodobnie mieszkał w okolicach ulicy Hallera. Jego dalsze losy są nieznane. 

Hieronim Bożko urodzony w 1942 roku. Prawdopodobnie wychowanek Śląska. Ma na swoim koncie 1 występ w pierwszej drużynie (II liga), przez kilka lat zawodnik rezerw WKS-u. Możliwe, że później jako „Boszko” grał w Ślęzie Wrocław. Jego dalsze losy są nieznane.  

Kazimierz Przemiński (lub Przymiński) przyjechał do Wrocławia po wojnie z Francji. Na przełomie lat 40. i 50. piłkarz Śląska Wrocław (OWKS i CWKS). Był zawodowym żołnierzem. W latach 60. szkolił grupy młodzieżowe w Śląsku, krótko pracował też w Lechii Dzierżoniów. Miał pseudonim „Kajtek”, prawdopodobnie mieszkał na Sołtysowicach. Jego dalsze losy są nieznane. 

Kazimierz Przemiński z młodymi piłkarzami Śląska.

Ewald Czaja
występował w Śląsku, wówczas OWKS Wrocław w 1953 roku razem ze starszym bratem Maksymilianem. Obaj urodzili się w Katowicach. Grali też w Pafawagu i Lechii Dzierżoniów. 
 


Ewald zmarł w 1991 roku we Wrocławiu. Jest pochowany w Dzierżoniowie. Losy Maksymiliana są nieznane. Ewald miał syna Waldemara i córkę Renatę, absolwentkę I LO w Dzierżoniowie, która studiowała we Wrocławiu polonistykę. 

Andrzej Grzesiak - prawdopodobnie wychowanek Śląska. Pod koniec lat 60. był wyróżniającym się juniorem WKS-u. Wiosną 1970 roku zaliczył występ w pierwszej drużynie Wojskowych w meczu ligowym z Zawiszą w Bydgoszczy. W latach 70. trenował grupy młodzieżowe w Śląsku.
 
Jerzy Kubicki był zawodnikiem Dziewiarza Legnica. W 1962 roku w ramach służby wojskowej trafił do Śląska. Rozegrał kilka meczów na poziomie II ligi. Po wojsku wrócił do Dziewiarza. Później trenował Konfeks Legnica 

Leszek Podgórski był czołowym piłkarzem zespołu juniorów Śląska pod koniec lat 60. ubiegłego wieku. Zdobył wicemistrzostwo juniorów Wojska Polskiego (1969). W 1970 roku zaliczył występ w pierwszej drużynie WKS-u w meczu ligowym ze Starem Starachowice.
 
Piotr Kiszka urodził się w 1950 roku. Pod koniec lat 60. był zawodnikiem Dolnoślązaka Jelenia Góra. Na krótko przeniósł się do Motoru Lublin. Wrócił na Dolny Śląsk i jesienią 1971 roku trafił do Śląska Wrocław. Możliwe, że później grał jeszcze w Lechii Piechowice
 
Konieczny - bardzo zagadkowa postać. Możliwe, że był wychowankiem Śląska. Wiosną 1973 pojawił się w I drużynie WKS-u i zagrał w meczu z Wisłoką Dębica. Podobno krótko grał też we wrocławskiej Ślęzie. Nie miał nic wspólnego z grającym wcześniej w Śląsku Rudolfem Koniecznym z Zagłębia Lubin. 

Henryk Lewandowski był bramkarzem. Do Śląska Wrocław przyszedł z jednego z klubów wałbrzyskich prawdopodobnie Zagłębia pod koniec lat 60. Grał w rezerwach WKS-u. Wiosną 1970 roku zadebiutował w pierwszej drużynie Śląska. Kontynuował karierę w Górniku Radlin i Starze Starachowice.


Młynarczyk pojawił się w Śląsku w 1961 roku. Grał na pozycji napastnika przede wszystkim w rezerwach, ale zdołał zadebiutować w pierwszej jedenastce Wojskowych. Czy miał coś wspólnego z zawodnikiem o tym samym nazwisku, który pod koniec lat 60. występował w Ślęzie Wrocław? 
 
Andrzej Kuryj urodził się w 1958 roku. Wychowanek Śląska. W pierwszej drużynie zagrał dwa niepełne mecze w pierwszej edycji Pucharu Ligi w 1977 roku. Później występował w BKS Bolesławiec i Ślęzie, z którą wiosną 1984 awansował do II ligi.
 
Ryszard Szwed urodził się w 1939 roku w Lublinie. Grał w trampkarzach Energetyka Wrocław a po fuzji w Ślęzie Wrocław. Na początku lat 60. trafił na dwa lata do Śląska. Po wojsku wrócił do Ślęzy, jednak już po roku przeniósł się do Rakowa Częstochowa. 
 
 

Jeśli w jakikolwiek sposób możesz nam pomóc, prosimy o kontakt: biuroprasowe@slaskwroclaw.pl

 
Autor: Krzysztof Mielczarek, Biuro Prasowe

Zobacz również