Wydarzenia

Śląsk poszukuje swoich byłych piłkarzy [aktualizacja!]

2018-05-14 09:00:00
Dla utrwalenia pamięci o zawodnikach WKS-u, którzy reprezentowali jego barwy w przeszłości, zwracamy się z prośbą o przekazanie nam wszelkich informacji o ich dalszych losach.
Nieodłącznym elementem tożsamości wrocławskiego klubu jest kultywowanie tradycji, pamięć o tych, którzy pisali jego dumną historię. Niezmiennie bardzo zależy nam na stworzeniu wielkiego archiwum z bazą postaci związanych z WKS-em.
 
Do wspomnianych celów archiwizacyjnych pragniemy uzyskać możliwie jak najwięcej informacji o piłkarzach przedstawionych poniżej. Niezwykle pomocne okazać się mogą także wieści o członkach rodziny, znajomych, sąsiadach. Każda wskazówka będzie dla nas cenna.
 
Lista będzie powiększać się o kolejne nazwiska. 


Lesław (Leszek) Kurdziel urodził się w 1949. Obrońca, wychowanek Śląsk Wrocław, reprezentant Polski juniorów, w latach 1970-72 w szerokiej kadrze pierwszego zespołu Śląska, później w PKS Odrze Wrocław. Poszukujemy informacji kiedy zmarł i gdzie został pochowany.
 
Ryszard Lewandowski prawdopodobnie urodził się w 1952 roku. Pomocnik, pod koniec lat 60. był wyróżniającym się zawodnikiem juniorów WKS-u, wicemistrz juniorów Wojska Polskiego (1969). Zaliczył debiut w pierwszej drużynie Śląska, później z powodzeniem grał w Chrobrym Głogów.


Jacek Siekierka urodził się w 1971 roku. Grał na pozycji obrońcy. Wychowanek Włókniarza Wrocław. Jesienią 1990 pojawił się w szerokiej kadrze Śląska i zadebiutował w I drużynie. Później grał jeszcze w Parasolu Wrocław i Pogoni Leśnica (Wrocław). 
 
Marek Machniewicz urodził się w 1967 Był obrońcą. Prawdopodobnie wychowanek Rokity Brzeg Dolny. W latach 1985-86 znalazł się w szerokiej kadrze Śląska. Potem grał jeszcze w Chrobrym Głogów.
 
Stanisław Lasota urodził się na Kresach Wschodnich w Stanisławowie, skąd w wyniku zmiany granic przyjechał do Wrocławia. Był bramkarzem w kilku wrocławskich klubach m.in. w Gwardii, Śląsku i Ślęzie. Interesował się muzyką i grał na gitarze w zespole muzycznym. Prawdopodobnie mieszkał w okolicach ulicy Hallera. Jego dalsze losy są nieznane. 


 

Kazimierz Przemiński (lub Przymiński) przyjechał do Wrocławia po wojnie z Francji. Na przełomie lat 40. i 50. piłkarz Śląska Wrocław (OWKS i CWKS). Był zawodowym żołnierzem. W latach 60. szkolił grupy młodzieżowe w Śląsku, krótko pracował też w Lechii Dzierżoniów. Miał pseudonim „Kajtek”, prawdopodobnie mieszkał na Sołtysowicach. Jego dalsze losy są nieznane. 

Kazimierz Przemiński z młodymi piłkarzami Śląska.

Ewald Czaja
występował w Śląsku, wówczas OWKS Wrocław w 1953 roku razem ze starszym bratem Maksymilianem. Obaj urodzili się w Katowicach. Grali też w Pafawagu i Lechii Dzierżoniów. 
 


Ewald zmarł w 1991 roku we Wrocławiu. Jest pochowany w Dzierżoniowie. Losy Maksymiliana są nieznane. Ewald miał syna Waldemara i córkę Renatę, absolwentkę I LO w Dzierżoniowie, która studiowała we Wrocławiu polonistykę. 

Jerzy Kubicki był zawodnikiem Dziewiarza Legnica. W 1962 roku w ramach służby wojskowej trafił do Śląska. Rozegrał kilka meczów na poziomie II ligi. Po wojsku wrócił do Dziewiarza. Później trenował Konfeks Legnica 

Leszek Podgórski był czołowym piłkarzem zespołu juniorów Śląska pod koniec lat 60. ubiegłego wieku. Zdobył wicemistrzostwo juniorów Wojska Polskiego (1969). W 1970 roku zaliczył występ w pierwszej drużynie WKS-u w meczu ligowym ze Starem Starachowice.
 
Piotr Kiszka urodził się w 1950 roku. Pod koniec lat 60. był zawodnikiem Dolnoślązaka Jelenia Góra. Na krótko przeniósł się do Motoru Lublin. Wrócił na Dolny Śląsk i jesienią 1971 roku trafił do Śląska Wrocław. Możliwe, że później grał jeszcze w Lechii Piechowice
 
Konieczny - bardzo zagadkowa postać. Możliwe, że był wychowankiem Śląska. Wiosną 1973 pojawił się w I drużynie WKS-u i zagrał w meczu z Wisłoką Dębica. Podobno krótko grał też we wrocławskiej Ślęzie. Nie miał nic wspólnego z grającym wcześniej w Śląsku Rudolfem Koniecznym z Zagłębia Lubin. 

Henryk Lewandowski był bramkarzem. Do Śląska Wrocław przyszedł z jednego z klubów wałbrzyskich prawdopodobnie Zagłębia pod koniec lat 60. Grał w rezerwach WKS-u. Wiosną 1970 roku zadebiutował w pierwszej drużynie Śląska. Kontynuował karierę w Górniku Radlin i Starze Starachowice.

 
Ryszard Szwed urodził się w 1939 roku w Lublinie. Grał w trampkarzach Energetyka Wrocław a po fuzji w Ślęzie Wrocław. Na początku lat 60. trafił na dwa lata do Śląska. Po wojsku wrócił do Ślęzy, jednak już po roku przeniósł się do Rakowa Częstochowa. 
 
 

Jeśli w jakikolwiek sposób możesz nam pomóc, prosimy o kontakt: biuroprasowe@slaskwroclaw.pl

 
Autor: Krzysztof Mielczarek, Biuro Prasowe

Zobacz również