Wydarzenia

Tadeusz Pawłowski otrzyma Nagrodę Wrocławia

2021-04-22 21:00:00
Radni miejscy zdecydowali o przyznaniu Tadeuszowi Pawłowskiemu Nagrody Wrocławia. To wielka legenda Śląska Wrocław, jeden z najlepszych piłkarzy w historii naszego klubu, zasłużony trener i działacz piłkarski, dyrektor klubowej akademii oraz wychowawca młodzieży.
Na XXXV Sesji Rady Miasta Wrocławia obradujący wybrali w głosowaniu pięciu laureatów Nagrody Wrocławia oraz Honorowego Honorowego Obywatela Wrocławia Civitate Wratislaviensi Donatus.
 
Nagrody Wrocławia to coroczne wyróżnienia dla osób i instytucji związanych z Wrocławiem i całokształtem swojej działalności zasłużonych dla miasta i jego mieszkańców. W tym roku Rada Miasta otrzymała 17 kandydatur, z których wybrała pięciu laureatów. Nagrody Wrocławia zostaną wręczone 24 czerwca podczas święta miasta oraz dnia patrona stolicy Dolnego Śląska - św. Jana Chrzciciela.
 
Jednym z wyróżnionych w tym roku będzie Tadeusz Pawłowski - osoba, której nie trzeba przedstawiać chyba żadnemu kibicowi Śląska. "Teddy" jest jedną z najważniejszych postaci w dziejach klubu. To najlepszy strzelec WKS-u w ekstraklasie i europejskich pucharach, mistrz i dwukrotny wicemistrz Polski oraz zdobywca Pucharu Polski, pięciokrotny reprezentant kraju. Pawłowski zdobył bodaj najsłynniejszą bramkę w historii wrocławskiej drużyny, kiedy to na Stadionie Olimpijskim pokonał bramkarza Liverpoolu. Na uznanie zasługuje również jego dorobek trenerski. Tadeusz Pawłowski trzykrotnie obejmował funkcję pierwszego trenera WKS-u. W sezonie 2014/15 zajął ze Śląskiem czwarte miejsce, co pozwoliło mu stać się pierwszą i jedyną postacią w dziejach klubu, która wystąpiła w europejskich pucharach zarówno jako piłkarz, jak i trener. Dwukrotnie pełnił również rolę dyrektora Akademii Piłkarskiej Śląska Wrocław. Okres jego pracy to wyraźny rozwój i profesjonalizacja szkolenia w akademii, w której kilkuset młodych zawodników w wieku od 7 do 19 lat podnosiło swoje umiejętności, jednocześnie poznając wartości, które niesie ze sobą sportowa rywalizacja w duchu fair play. 
 
Obok Tadeusza Pawłowskiego wyróżnienie otrzymają Kinga Prais (wrocławska aktorka), Anna Kraucz-Miękus (z fundacji "Opieka i Troska"), Fundacja "Promyk Słońska" i Ogólnopolski Strajk Kobiet. Tytuł Honorowego Obywatela Miasta trafi w ręce mistrzyni olimpijskiej Renaty Mauer-Różańskiej.
 
Wszystkim wyróżnionym gratulujemy! Trenerze - jesteśmy dumni!
Autor: Jędrzej Rybak, Fot. Krystyna Pączkowska

Zobacz również