Wydarzenia

Trenerzy Śląska na stażu w Slavii Praga

2020-03-14 17:00:00
Krystian Rubajczyk, Dawid Gomola, Paweł Mucha i Józef Klepak w dniach 25-28 lutego przebywali na stażu szkoleniowym w akademii Slavii Praga, obserwując pracę jednego z najlepszych czeskich klubów.
Slavia Praga to pięciokrotny mistrz Czech, a także obecny lider Fortuna Ligi.  W klubie występowali między innymi Jii Pavlenka (obecnie Werder Brema), Tomas Soucek (West Ham United), a we wcześniejszych latach choćby Karel Poborsky i Vladimir Smicer. 

Zgodnie z długofalową strategią rozwoju działalności klubu przyjętą przez Śląsk Wrocław, kolejna grupa trenerów odbyła staż trenerski. - Jednym z najważniejszych elementów rozwoju klubu jest dalsze kształcenie i rozwój trenerów Akademii. Podjęliśmy szerokie działania w zakresie nawiązania współpracy i wyjazdów na staże zagraniczne z klubami, które specjalizują się w przygotowaniu młodzieży do grania na najwyższym poziomie. Staże takie odbyły się już w Benfice Lizbona, Dinamo Zagrzeb, MSK Żylina, a kolejnymi klubami są: Slavia Praga, FC Liverpool, RB Lipsk i Red Bull Salzburg. Jesteśmy na etapie unowocześniania naszego systemu szkolenia w Akademii i dostosowywania do najbardziej nowoczesnych tendencji europejskich i z tego powodu takie wyjazdy dają nam wiele ciekawych spostrzeżeń - mówi Krzysztof Paluszek, dyrektor do spraw rozwoju sportowego Śląska Wrocław.

Zaplecze Akademii Slavii, choć wizualnie skromne, to robi ogromne wrażenie i posiada wszystko, czego młodzi piłkarze potrzebują do odpowiedniego rozwoju. Każdy zespół należący do Akademii posiada swoją własną szatnię, a trenerzy mają przydzielone swoje pokoje. - Jest tam wszystko, co potrzebne do profesjonalnego treningu. Jest odpowiednia liczba boisk, każda drużyna ma swoją szatnie i wszystko jest zorganizowane w jednym miejscu - mówi Krystian Rubajczyk. Akademia podzielona jest na dwa centra treningowe, w których ćwiczą zawodnicy z grup wiekowych U11-U19. W pierwszym centrum, ćwiczą drużyny od U11 do 15, natomiast w drugim od U16 do U19 oraz zespół rezerw. Interesująca jest kwestia edukacji zawodników Slavii. Piłkarze od 11 do 15 roku życia uczęszczają do szkoły, gdzie mają zajęcia między innymi z innych gier sportowych, a także z treningu motorycznego i techniki piłkarskiej. Starsi, mają kilka rodzajów szkół do wyboru, jednak ukierunkowuje ich na zajęcia typu menedżer sportu i trener piłki nożnej, by już po szkole średniej mieli oni podstawowe uprawnienia trenerskie.

W Akademii Slavii pracuje aż 80 osób w różnych sztabach trenerskich dostosowanych do poszczególnych kategorii wiekowych, w tym trenerzy z licencją UEFA Pro, UEFA A i UEFA B. Przez cztery dni, trenerzy ze Śląska Wrocław obserwowali zajęcia bramkarskie, treningi motoryczne, oraz konsultowali swoje obserwacje ze szkoleniowcami oraz koordynatorami Slavii.
Autor: Grzegorz Krawczyk

Zobacz również