Wydarzenia

Weź udział w aukcji i pomóż chorej Indze!

2016-03-16 14:36:00
Kibice Śląska tworzą jedność. Wesprzyjmy więc córkę naszego kibica „Figura”! Inga choruje na rdzeniowy zanik mięśni (SMA). WKS Śląsk Wrocław przekazał na licytację koszulkę meczową Mariusz Pawelca. Zebrane środki wspomogą proces leczenia i rehabilitacji Ingi.
Aby przejśc do aukcji, kliknij TUTAJ.


O chorobie SMA

SMA (ang. Spinal Muscular Atrophy),  czyli rdzeniowy zanik mięśni, to schorzenie nerwowo-mięśniowe o podłożu genetycznym. W SMA obumierają neurony w rdzeniu kręgowym odpowiadające za pracę mięśni, wskutek czego mięśnie ciała słabną i stopniowo ulegają zanikowi.

Czucie i dotyk nie są zaburzone w SMA, a rozwój poznawczy i emocjonalny przebiega normalnie. Dzieci z SMA zwykle są inteligentne, pogodne i czerpią ogromną radość z życia.

SMA rozwija się wskutek wady genetycznej (mutacji) w genie odpowiedzialnym za kodowanie SMN – specjalnego białka niezbędnego do funkcjonowania neuronów motorycznych. Mutację tę ma w Polsce jedna na 35-40 osób. Jeżeli oboje rodziców jest nosicielami tej wady, istnieje ryzyko, że dziecko będzie miało SMA. W Polsce SMA występuje z częstością 1 na 5000–7000 urodzeń.

Podobnie jak w przypadku znakomitej większości chorób genetycznych, nie jest znane skuteczne lekarstwo na SMA, aczkolwiek w wielu krajach świata trwają zaawansowane badania nad lekiem.

[fsma.pl]

Nie bądźmy obojętni! Więcej: http://inga-figurka.pl/  

Zobacz również