Wydarzenia

W Śląsku Wrocław i w Podbeskidziu Bielsko-Biała

2015-04-03 16:20:00
Jedenastu piłkarzy grało bądź gra zarówno w Śląsku, jak i w Podbeskidziu Bielsko-Biała. W Śląsku jeszcze niedawno występował Sylwester Patejuk - obecnie zawodnik naszego sobotniego rywala. Z ławki trenerskiej oba zespoły prowadził tylko jeden szkoleniowiec - Jan Żurek.

Paweł Woźniak był pierwszym zawodnikiem, który zaliczył występy w Śląsku, jak i w Podbeskidziu. Zawodnik jest wychowankiem Chrobrego Głogów. Zanim trafił na Oporowską występował bez większych sukcesów m.in. w Zagłębiu Lubin i w Legii Warszawa. W obu tych klubach nigdy nie został podstawowym zawodnikiem. W barwach Miedziowych mocno skonfliktował się z Radosławem Kałużnym. O bójce między tymi piłkarzami swego czasu było głośno w całej Polsce. Woźniak do Śląska przyszedł latem 2002 z Orlenu Płock, gdzie też pobił się z kolegą z drużyny Mariuszem Woronieckim. Obaj zawodnicy zostali wówczas przeniesieni do zespołu rezerw. W Śląsku w sezonie 2002/03 zagrał w 26. meczach ligowych, ale tylko w czterech w pełnym wymiarze czasowym. Jego bramki w spotkaniach z GKS-em we Wrocławiu i z Tłokami w Gorzycach dały Śląskowi cenne remisy. Ale nie uchroniło to wojskowych przed spadkiem do III ligi. Po tym sezonie Woźniak przeniósł się do drugoligowego Podbeskidzia. W barwach Górali też pograł tylko jeden sezon, zaliczając 13. niepełnych meczów. Wiosną 2007 powrócił do Śląska. W drużynie z Oporowskiej zagrał tylko w sześciu także niepełnych meczach. Jesienią 2007 trener Tarasiewicz przesunął go drużyny rezerwowej. Wiosną 2008 Woźniak przeszedł do Miedzi Legnica. Przed sezonem 2009/10 wrócił po latach do macierzystego Chrobrego Głogów.

 

Grzegorz Podstawek to wychowanek Śląska, jego pierwszym trenerem w naszym klubie był nieżyjący już Włodzimierz Chamski. Debiutował w barwach WKS-u we wrześniu 1999 w wygranym 6:2 meczu pucharu Polski z Nysą w Zgorzelcu. Debiut miał bardzo udany- strzelił bowiem bramkę na 5:1. W barwach Śląska wystąpił, niestety, jeszcze tylko w jednym meczu,w drugoligowych derbach z Polarem (1:1). Był to pożegnalny występ w Śląsku Podstawka, jak i trenera Łazarka. Jego następca Jan Caliński, nie widział dla Grzegorza miejsca w składzie wojskowych. Zawodnik musiał poszukać sobie nowego klubu i trafił do Karkonoszy Jelenia Góra. Później grał m.in. w Pogoni Oleśnica, Polarze i Arce Gdynia. W sezonie 2005/06 znalazł się w Podbeskidziu. Występując w barwach Górali strzelił gola dającego jego drużynie zwycięstwo nad ŁKS-em Łódź. W wywiadzie po tym spotkaniu powiedział, że cieszy się ze strzelania bramki… gdyż ten gol pomoże Śląskowi w walce o awans do ekstraklasy. Latem 2006 Podstawek odszedł z Podbeskidzia i próbował wrócić do Śląska. Znów jednak mu się nie udało. Trafił więc do Polonii Bytom, z którą to latem 2007 awansował do ekstraklasy. WKS ten awans wywalczył rok później. Podstawek grał w Bytomiu przez pięć sezonów. 

 

Marcin Wielgus – wychowanek Śląska, ale w pierwszej drużynie naszego klubu zaczął występować dopiero po spadku WKS-u do III ligi. Wcześniej nie mogąc wywalczyć sobie miejsca w pierwszej jedenastce Śląska popularny Cinek występował m.in. w Pogoni Oleśnica.Na trzecim froncie był już jednak podstawowym zawodnikiem klubu z Oporowskiej. W październiku 2003 w wygranym 3:1 spotkaniu z Carbo Gliwice, Wielgus był autorem klasycznego hat-tricka, strzelając wszystkie trzy bramki w pierwszej połowie tego meczu. W listopadzie 2004 w wygranym 7:0 meczu z Arką Nowa Sól strzelił aż cztery bramki. W ciągu dwóch trzecioligowych sezonów zaliczył 68 spotkań w lidze i pucharze Polski, zdobył też 26 bramek. Wiosną 2005 wraz z kolegami z drużyny cieszył się z awansu do II ligi. Jednak popularnemu Cinkowi w czerwcu 2005 skończyła się dwuletnia umowa z wrocławskim klubem. Niezadowolony z nowych warunków finansowych, jakie zaproponowali mu działacze Śląska był na testach w Podbeskidziu Bielsku-Biała, później szukał też klubu aż w dalekiej Grecji. Jednak ostatecznie w sierpniu podpisał nowy kontrakt ze Śląskiem. W II lidze zadebiutował wyśmienicie, strzelając bramkę na 2:1 w wygranym 3:2 meczu z Podbeskidziem, klubem, do którego miał trafić przed sezonem. Niestety, później już tak dobrze nie było. Cinek jesienią 2005 wystąpił w sumie w 14. meczach II ligi, w tym tylko w jednym w pełnym wymiarze czasowym. Szczególnie niemiło wspominał mecz z Heko Czermno, w którym to nie wykorzystał rzutu karnego. Wiosną 2006 Wielgus przeniósł się do Gawina Królewska Wola. Po roku, tym razem znalazł zatrudnienie w wówczas drugoligowym Podbeskidziu. W barwach Górali zaliczył jedenaście meczów, w tym tylko dwa w pełnym wymiarze czasowym. Latem 2007 powrócił na Dolny Śląsk trafiając do Orła Ząbkowice. 

 

Jan Żurek prowadził Podbeskidzie w II lidze w sezonie 2004/05, zajmując z Góralami wysokie piąte miejsce. Bardzo niewiele zabrakło wówczas bielszczanom do zakwalifikowania się do baraży o ekstraklasę. W następnym sezonie po słabym starcie i m.in. porażce 2:3 ze Śląskiem na Oporowskiej, stracił posadę trenera w Podbeskidziu na rzecz Włodzimierza Małowiejskiego. W trakcie rundy jesiennej sezonu 2006/07 został trenerem wówczas II-ligowego Śląska, zastępując na tym stanowisku Luboša Kubíka. Wiosną 2007 prowadzeni przez niego piłkarze WKS-u zajęli na koniec sezonu dziewiąte miejsce. We Wrocławiu liczono jednak na znacznie więcej. W czerwcu 2007 na ławce trenerskiej Śląska zastąpił go Ryszard Tarasiewicz. Trener Żurek w sezonie 2013/14 prowadził GKS Tychy. 

 

Sylwester Patejuk przyszedł do Śląska latem ubiegłego roku bezpośrednio z Podbeskidzia. Ten wychowanek Hutnika Warszawa w zespole Górali występował przez trzy sezony, będąc podstawowym zawodnikiem bielszczan. Po dwóch latach gry w I lidze, wiosną 2011 roku awansował z Podbeskidziem do najwyższej klasy rozgrywkowej. Jesienią zadebiutował w barwach Górali w ekstraklasie. Zagrał w niej w 28 meczach i strzelił pięć bramek. Jego gol w stolicy przypieczętował niespodziewane zwycięstwo Podbeskidzia nad Legią (2:1). W ostatniej kolejce uratował Góralom punkt w meczu z drugą warszawską drużyną Polonią (1:1). Patejuk w ostatniej minucie tego spotkania wykorzystał rzut karny. Ze Śląskiem w sezonie 2012/13 zdobył Superpuchar i brązowy medal mistrzostw Polski oraz dotarł do finału Pucharu Polski. Latem ubiegłego roku - po dwuletniej przygodzie z WKS-em - wrócił do Podbeskidzia. 

 

Dariusz Pietrasiak latem 2010 r. przeszedł z GKS Bełchatów do Polonii Warszawa. Po roku gry w stołecznej drużynie trafił do naszego klubu. W sezonie 2011/12 znacznie przyczynił się do zdobycia przez Śląsk tytułu mistrza Polski. Zagrał wówczas w 23 spotkaniach i strzelił bramkę w meczu przeciwko … Polonii Warszawa na Oporowskiej. Latem 2012 roku został zawodnikiem Maccabi Natanja. Jednak zagrał w barwach izraelskiego klubu tylko w dwóch lipcowych meczach eliminacji Ligi Europy przeciwko fińskiemu Kuopion Palloseura i wrócił do Polski. W październiku przeszedł do Podbeskidzia Bielsko-Biała i znacznie przyczynił się do utrzymania Górali w ekstraklasie. W sezonie 2013/14, jak i w rundzie jesiennej obecnego sezonu był podstawowym zawodnikiem pierwszej jedenastki Podbeskidzia. W przerwie zimowej został przesunięty do drużyny rezerwowej. 

 

Jakub Więzik to wychowanek Podbeskidzia. Jednak nigdy nie zadebiutował w pierwszej drużynie swojego macierzystego klubu. Jako osiemnastolatek w 2009 roku przeszedł do Śląska, gdzie w ciągu dwóch sezonów rozegrał 35 spotkań i strzelił 6 bramek w Młodej Ekstraklasie. Nie mogąc wywalczyć sobie miejsca w pierwszej drużynie Śląska przez półtora roku grał na wypożyczeniu na zapleczu ekstraklasy w Górniku Polkowice i w ŁKS Łódź. Na początku 2013 roku został ponownie włączony do kadry pierwszego zespołu Śląska. 27 marca po raz pierwszy wystąpił w I drużynie WKS-u w wygranym 2:0 meczu Pucharu Polski z Flotą w Świnoujściu. 5 maja zadebiutował zaś w ekstraklasie w wygranym 1:0 meczu z Pogonią Szczecin we Wrocławiu. W barwach Śląska występował też jesienią 2013 roku. W lutym 2014 r. został wypożyczony do drugoligowej Pogoni Siedlce, z którą awansował na zaplecze ekstraklasy. W letnim okienku transferowym trafił do najbardziej utytułowanego klubu byłej NRD - FC Carl Zeiss Jeny.

 

Piłkarze Śląska i Podbeskidzia:

 

1.Piotr Ceglarz: Podbeskidzie (wych., juniorzy), Śląsk (ME) 2010(w)

2.Jacek Imianowski: Śląsk 2000-02, Podbeskidzie 2006(w)

3.Tomasz Jodłowiec: Podbeskidzie 2006(w), Śląsk 2012(j)

4.Paweł Odrzywolski: Śląsk 2002-03 (bez gry), Podbeskidzie 2006-08

5.Adrian Pajączkowski: Śląsk 2007(w), Podbeskidzie 2007-08

6.Sylwester Patejuk: Podbeskidzie 2009-12 i od 2014(j), Śląsk 2012-14

7.Dariusz Pietrasiak: Śląsk 2011-12, Podbeskidzie 2012-14 i 2015(w) (rezerwy)

8.Grzegorz Podstawek: Śląsk (wych) do 1999, Podbeskidzie 2005-06

9.Marcin Wielgus: Śląsk (wych) do 2000 i 2003-05, Podbeskidzie 2007(w)

10.Jakub Więzik: Podbeskidzie (wych. juniorzy) do 2008, Śląsk (ME) 2009-11 i 2013

11.Paweł Woźniak: Śląsk 2002-03 i 2007, Podbeskidzie 2003-04

 

 

Trener Śląska i Podbeskidzia:

 

Jan Żurek: Podbeskidzie 2004-05, Śląsk 2006-07

 

Ponadto Paweł Kowalski grał w Śląsku w czasie służby wojskowej w latach 1959-60, wiosną 2003 roku przez pół sezonu prowadził Podbeskidzie, zajmując z ówczesnym beniaminkiem II ligi bezpieczne dwunaste miejsce.

 

Autor: Krzysztof Mielczarek, Fot. Krystyna Pączkowska

Zobacz również